Jaké je tajemství dlouhověkosti? Na Ikarii to vědí.

Proč žijí obyvatelé Monaca, Ikarie či Okinawy tak dlouho? A nejenže žijí déle a zdravěji až do konce, ale mají také mnohem lepší kvalitu života! V čem tkví jejich tajemství? Například obyvatelé Ikarie, hornatého řeckého ostrova, jsou mimořádně vitální a bez problémů žijí déle, než je evropský průměr. Mnozí oslavují stovku, mají mnohem méně rakoviny, srdečních onemocnění, deprese či stařecké demence. Ikarii se zvyklo říkat ostrov, kde lidé zapomněli umírat. Ale také tam jakoby zázrakem nepřicházejí o rozum, protože mezi jeho obyvateli téměř neexistuje demence nebo deprese. Co je za jejich dlouhověkostí?

Řeknete si – určitě je to tamním prostředím a ovzduším. Pohodou, kterou tam mají …
Samozřejmě, i to, jak žijeme, přispívá k naší zdravé dlouhověkosti, ale nejen to. Prozradíme vám 11 hlavních důvodů, proč se pravděpodobně dožívají více a ve zdraví.

Ostrov, kde zapomněli umírat

Ostrov pojmenovali po postavě z řecké mytologie Ikar. Ten zemřel mladý, protože jeho umělá křídla se rozpadla, když letěl příliš blízko ke slunci. Je tak trochu ironické, že na ostrově žije nejvíce 90-letých lidí na světě a jeden ze tří obyvatel se dožívá 100 let!
Ostrov Ikaria je více izolovaný než ostatní řecké ostrovy. Je vzdálen asi deset hodin cesty trajektem z Atén, takže se vyhnul většině negativních vlivů turismu včetně rychlého občerstvení a uspěchaného života. Výsledkem je ostrov jako laboratoř se skvělým odlišným životním stylem, který je spojen s delším obdobím zdraví.

Co je za jejich dlouhověkostí?

Vědci to zkoumali, testovali a mají různá vysvětlení. Žádné z nich není přirozeně dokázáno, ale je zábavné nahlédnout do typického dne obyvatele Ikarie, co říkáte? Uvidíme, co a jak dělají. Jak se dosahuje takového dlouhého období zdraví.
Většinu údajů o obyvatelích Ikarie sesbírali Aténska univerzita , Harvardova škola veřejného zdraví a a žurnalista Dan Buettner ve svém zkoumání pro National Geographic. Během dlouhých let studoval nejdéle žijící kultury na světě.

1. Probudí se přirozeně bez budíku a nenasazují si na zápěstí hodinky. Obyvatelé Ikarie nenosí hodinky a čas berou dost volně.

2. Koupají se v léčivých horkých pramenech. Hippokrates, otec moderní medicíny, považoval horké minerální koupele za léčivé. A v Evropě a Japonsku je lékaři obecně přijímají jako formu terapie při bolestech kolen, artritidě, fibromyalgii, vysokém krevním tlaku, ekzémech a dalších problémech.

3. Jedí hodně ryb, listové a jiné čerstvé zeleniny. Dokonce i ve srovnání s tradiční středomořskou stravou Ikariani konzumují více ryb a čerstvé zeleniny, především divoce rostoucí rostliny, jako pampelišku či fenykl. Více než sto padesát druhů místní zeleniny tam roste volně.
Maso jedí zřídka, obvykle jednou týdně nebo i méně a hojně kapou na jídla olivový olej jako ochucovadlo.
Konzumují šestkrát více luštěnin a čtyřikrát méně cukru než Američané. Většina obyvatel vlastní rodinnou zahrádku a dobytek, například kozy.
Místní však trvají na tom, že nejde jen o jídlo, ale o užívání si jídla v kombinaci s konverzací a se setkáními s milovanými lidmi.

Konzumujte více ryb a čerstvé zeleniny

4. Znají své sousedy a často se scházejí s přáteli a příbuznými. Silné společenské vazby zlepšují zdraví a dlouhověkost. Obyvatelé Ikarie jsou slavní díky svému životnímu stylu otevřených dveří. Často zvou návštěvníky, aby se k nim přidali při pomalém a přátelském jídle.

5.  Konzumují čerstvé, nepasterizované kozí mléko. Používají ho i na výrobu jogurtů a sýra. Je známo, že ve srovnání s kravským mlékem způsobuje mnohem méně alergií a většina lidí s ním nemá problém, i když špatně snášejí laktózu. Kozí mléko nám může připadat zdravější než kravské, ale pro naše zdraví je nejdůležitější, že je čerstvé. Při pasterizaci mléka se zabíjí probiotická bakterie Lactobacillus acidophilus. Bakterii Lactobacillus acidophilus potřebujeme na produkci vitamínů B a naočkování střev zdravými bakteriemi.

6. Chodí jako pastýři koz a zahradníci. Skalnatý horský povrch Ikarie vyžaduje, aby člověk prakticky cvičil vždy, když opustí domov. 60% Ikarianů nad devadesát let je fyzicky aktivních ve srovnání s dvaceti procenty na jiných místech. Podle slov návštěvníka Ikarie je těžké přežít den, aniž jste nepřelezli alespoň dvacet kopců.

7. Střídmě pijí víno. Domácí vysvětlují, že jejich víno je čiré, nic do něj nepřidávají, ani konzervační látky. Pijí dvě až čtyři sklenice denně. Víno konzumované s množstvím ovoce a zeleniny pomáhá tělu absorbovat více flavonoidů, rostlinných barviv, které prokazatelně zlepšují zdraví.

8. Někdy se postí. Většinu Ikarianů tvoří příslušníci řecké pravoslavné církve a jejich náboženský kalendář jim přikazuje přerušovaně se postit šest měsíců v roce. Před ortodoxním dnem hostiny nejedí osmnáct hodin. Je dokázáno, že u savců občasné postění zpomaluje proces stárnutí.

9. Každé odpoledne si zdřímnou. Zažitý zvyk obyvatel Ikarie je zdřímnout si po obědě na třicet minut alespoň třikrát za týden, ale někdy i každý den. Věděli jste, že dřímání snižuje riziko vzniku srdečních chorob o 37%? Zdá se, že tento mechanismus se spojuje se snižováním stresových hormonů a odpočinutým srdcem.

10. Vyhýbají se důchodu. Ikariani mají ležérní postoj k rannímu vstávání do práce, ale právě ta dává jejich životu smysl a cíl. Nevěří na důchod a práci vnímají jako způsob života, ne něco, co se od něj odděluje. Pro ně je čas práce požehnaný.

11. Pijí silný čaj z bylinek: z majoránky, ze sleziníku, šalvěje, z rozmarýnu, oregana, heřmánku, listů pampelišky a pelyňku nebo máty. Mnohé bylinné čaje působí jako močopudný prostředek, který z těla odplavuje nečistoty a snižuje krevní tlak tím, že odstraňuje nadbytečný sodík a tekutiny.