Jaké jsou nejčastější mýty o kouření?

Věděli jste, že ve světě kouří více než 1,1 miliardy lidí? Podle Světové zdravotnické organizace WHO umírá na onemocnění související s kouřením ročně 3,5 milionu lidí. A to už se vyplatí pozastavit nad tímto zlozvykem a pokud mu holdujete, zbavit se ho co nejdříve. Přečtěte si 7 mýtů o kouření a posuďte, zda je tak těžké přestat.



Mimochodem, podle odborníků již 20 minut po dokouření poslední cigarety se kuřáci cítí lépe, protože v tomto čase se krevní tlak i puls vrátí k normálním hodnotám stejně jako teplota rukou a nohou. Tyto pozitivní účinky se násobí s přibývajícími hodinami a dny. Po 24 hodinách se snižuje pravděpodobnost infarktu, pod dvou dnech od poslední cigarety začínají opět růst nervová zakončení, zlepšuje se chuť a čich, pozorujeme svižnější chůzi. A po dvou týdnech se zlepšuje krevní oběh a funkce plic se zlepší až o 30%.

7 největších mýtů o kouření

1. Dvě-tři cigaretky jsou v pohodě

To si vážně myslíte? Že když si dáte dvě cigaretky denně, že to “až tak neškodí”? Cigarety v jakémkoliv množství jsou škodlivé! Každá cigarety obsahuje 1-2 gramy nikotinu, který se dostane do mozku do deseti sekund. Škodlivé látky obsahuje cigaretový kouř (celkově podle vědců až 4000 látek, z toho asi 50 je rakovinotvorných).

2. Kouřím tak dlouho, že mi už nic nepomůže

Vraťte se výše a podívejte se, co se děje s tělem už po pár minutách a hodinách. To je jen část účinků. Tato častá, ale nesmyslná výmluva je však jen projevem slabé vůle. Hned po poslední cigaretě se tělo začne čistit a když se vzdáte cigaret řekněme v 35. roku života, prodloužíte si život o 5 až 10 let, než kdybyste nadále kouřili.

3. Rakovina a kouření? To nás jen lékaři straší

Dokonce i takové argumenty mají kuřáci. Ano, vážně! Nesčetněkrát už ale bylo dokázáno a potvrzeno, že kouření přispívá ke vzniku hned několika nádorových onemocnění. Nejčastěji je to rakovina plic, slinivky, ledvin, močového měchýře, tlustého střeva.



4. Přestanu kouřit, přiberu

Je třeba přiznat, že nikotin zrychluje metabolismus. Kuřáci proto mohou přijímat více kalorií, ačkoli netloustnou tolik, jako nekuřáci. Ano, toto je fakt. Takže když přestanete kouřit, musíte počítat s tím, že metabolismus se vrátí do normálního režimu a na jistý čas budete muset omezit příjem kalorií. Navíc vzdání se zlozvyku se spojuje se stresem a vnitřním napětím, co mnozí řeší právě jídlem či sladkostmi. Proto je dobré spojit se v první fázi odvykání s odborníkem, nechat si poradit, nasadit speciální stravovací režim.

5. Mentolové cigarety a “lajtky” jsou méně nebezpečné

Velký omyl, protože podle odborníků a několika výzkumů jsou právě tyto druhy cigaret mnohem nebezpečnější. Magazín Health přinesl studii, podle níž sice obsahují méně nikotinu, ale to jakoby nutilo kuřáky sahat po nich častěji a intenzivněji inhalovat. Do těla se tak dostává více škodlivin, jako kdyby kouřili jen “běžné cigarety”.

6. Žvýkací tabák a doutník nejsou tak škodlivé

A věděli jste o tom, že kuřáci doutníků mají až 10x vyšší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu hrdla, úst, hrtanu, než nekuřáci? Ti, kteří žvýkají tabák, zase zvyšují riziko vzniku nádoru jazyka, rtů, obličeje a dásní.

Mimochodem, když už žvýkáte tabák, co kdybyste ho nahradili nikotinovými žvýkačkami? Ty jsou stále považovány za mimořádně úspěšné v odvykání kouření, protože potlačují abstinenční příznaky a znásobují šanci, že se kouření opravdu zřeknete. Žvýkačky, náplasti i speciální inhalátory. A když si náhodou už zapálíte cigaretku, zablokuje se spuštění pocitů vyvolaných kouřením.

7. Nedá se přestat a Mohu kdykoliv přestat

To jsou dvě skupiny, které se také mýlí. Jedna skupina jsou lidé, kteří tvrdí, že mohou přestat kdykoliv. Že nejsou závislí, ale teď si dopřávají. Omyl. Závislost si budujete od první cigarety. Při každém potáhnutí z cigarety se nikotin naváže na acetylcholinové receptory a dochází k vyplavení dopaminu. Jak možná víte, ten vyvolává příjemné, uspokojivé pocity, takže mozek se dožaduje další dávky a tak vzniká závislost.

Další se zase domnívají, že odnaučit se kouřit nikdy nedokáží, neboť to už zkoušeli vícekrát. Pravdou je, že s každým novým pokusem jste blíže k tomu, že se vzdáte zlozvyku nadobro. Případně jděte na to postupně – dejte si přestávku na měsíc, dopřejte si pár cigaret, ale dokud tomu propadnete opět, znovu přestaňte kouřit. Tentokrát na dva měsíce. Pokud vás to opět táhne k cigaretám, dejte si pár, ale pak znovu řekněte dost a vydržte tři měsíce. Podle statistik bývá úspěšný až pátý pokus zbavit se kouření.