Jak řešit bolest zad u dětí?

Bolest zad je dobře známým zdrojem nepohodlí u dospělých, ale stále častěji se diagnostikuje i u dětí a dospívajících. Většina rodičů neočekává, že si jinak zdravé děti budou stěžovat na bolesti zad. Problém obvykle souvisí se středním nebo pozdějším věkem. Nejčastějšími příčinami bolesti zad u dětí bývá:

  • vyšší míra obezity kvůli špatné stravě
  • vyšší intenzita sportovních aktivit, které vykonávají
  • vyšší váha školní tašky, kterou nosí do školy

Existuje několik varovných signálů, které nelze podceňovat, abyste jako rodič pochopili, kdy může nastat vážný problém související s bolestí zad vašeho dítěte.Varovné signály, kterých je třeba si všímat

Každý rodič, jehož dítě si stěžuje na bolesti zad, se obává, že to může vyústit v  závažnější problém. Mezi varovné příznaky bolesti zad, na které je třeba si dávat pozor, patří:

  • Noční bolest (zejména bolest, která probudí vaše dítě ze spánku)
  • Nepřetržité příznaky bolesti
  • Příznaky generalizovaného onemocnění (horečka, zimnice, nevolnost, ztráta hmotnosti)
  • Příznaky přetrvávají déle než několik týdnů
  • Příznaky u velmi malých dětí
  • Bolest nohou, necitlivost nebo slabost

Tyto výstražné znaky nemusí nutně znamenat, že existuje vážnější problém. Jsou však dobrým testem na určení, zda bychom to jako rodič měli dále řešit. Například, svalová bolest zad může přetrvávat několik měsíců, avšak pokud příznaky přetrvávají již několik týdnů, je nejlepší zajistit jasnou diagnózu a navštívit odborníka.

1. Svalová bolest zad

Jak již bylo uvedeno, svalová bolest zad je zdaleka nejběžnější příčinou bolesti zad u dětí a dospívajících. Mezi zranění patří problémy s držením těla a špatné kondicionování svalů zad.
Nejčastěji bude svalová bolest zad ustupovat, pokud bude vaše dítě dodržovat dostatek odpočinku a provádět ty správné aktivity, jako například cvičení jógy, protahovací cvičení, či masáže.

2. Špatné sezení na židli

Velmi častým problémem nejen u dospělých, ale i u dětí, bývá nevhodné sezení na židli. Je velmi důležité, abychom naše dítě učili správnému sezení už od malička. Protože pokud zanedbáme tento fakt, může to mít vážný vliv na páteř našeho dítěte. Nemluvě o správném výběru židle. Toto je věc, na které bychom určitě neměli šetřit.

3. Příliš mnoho aktivit

Dejte svým dětem i vydechnout. Každé dítě by mělo mít aktivitu, které se pravidelně věnuje, to ano. Dávejte si však pozor na to, abyste dítěti nenalinkovali příliš mnoho aktivit, které by mu dělaly zbytečný stres a namožení těla. Právě toto by mohlo být následkem bolesti zad vašeho dítěte. Dbejte o to, aby mělo své aktivity během týdne rozumně naplánované a aby z toho mělo vaše dítě radost a ne potíže.