Ponorné čerpadlo – jak vybrat to správné

Ponorná čerpadla jsou nenahraditelným pomocníkem každého zahrádkáře, ale uplatnění najdou i na stavbě, či kolem rodinného domu. Na trhu jich je nespočet. Velké, malé, plastové, kovové, žluté, zelené, červené, … Ale jak dobře vybrat a které je to správné, aby nám sloužilo co nejlépe? Zkusíme vám poradit.

Ponorné čerpadlo na čistou vodu

Využití najde zejména při čerpání vody ze studny nebo odčerpávání vody z bazénů. U těchto čerpadel je třeba dát si pozor, aby čerpaná voda byla opravdu čistá a případné mechanické nečistoty nesmí být větší než 0,5 mm, jinak může dojít k poškození čerpadla.
Kalová čerpadla

Kalová čerpadla jsou univerzálnější, protože umějí přečerpat i vodu, která není úplně nejčistší. Může se v ní nacházet kal, případně i mechanické nečistoty. Ty mohou být až 30 – 35 mm velké.

Samozřejmě, že to nemusí platit pro všechny a je třeba si řádně prostudovat technické parametry.

Jsou ideální k čerpání vody ze studní, zatopených sklepů, stavebních jam, zahradních jezírek, či k  odčerpávání dešťových kádí.

Studnová čerpadla

Jsou to čerpadla určená speciálně do vrtaných studní. Zde je třeba nejprve vědět, jaký průměr má studnová roura – 75, 100, 125 mm, nebo více. Využívají se hlavně na zásobování rodinných domů, nebo zahradních domků pitnou vodou.

Fekální ponorné čerpadlo

Kapitola sama o sobě. Abyste mohli bez problémů vyčerpat žumpu, nezbývá vám nic jiného, ​​než sáhnout po fekálních čerpadlech. Konstrukčně jsou nejmasivnější, ale co je hlavní, ze spodní části jsou vybaveny řezacími noži, které zajišťují, aby nedošlo k ucpání nasávacích otvorů. Nejsou určeny k čerpání pitné vody.
Nejdůležitější parametry

Přepravní objem – je množství vody, které dokáže čerpadlo přečerpat

Hloubka ponoru – je maximální přípustná hloubka, do jaké se může čerpadlo ponořit

Výtlačná výška – maximální výška, do jaké dokáže čerpadlo vytlačit přečerpávanou vodu

Průchodnost částic – hodnota pro maximální možný průměr, který dokáže projít přes čerpadlo

Průměr výtlačného hrdla – průměr pro výtlačnou hadici

Příkon – hodnota udávaná ve Watech, tedy jak silný motor je v čerpadle