Jak správně připravit svoje auto na zimní odbobí?

Nejchladnější roční období je tady. Přináší s sebou mlhu, déšť, náledí či sněhové závěje. Není pochyb o tom, že zima je náročná i pro auta. Zodpovědný řidič by proto neměl zanedbat ani správnou přípravu svého vozidla na zimní období.
Jak na to? Vše podstatné naleznete v našem článku – na co myslet, co doplnit a co vyměnit, aby vás sníh nebo mráz nezaskočily? Jak připravit své auto na případnou náhlou změnu počasí?Pneumatiky jsou základ

Většina řidičů má přípravu auta na zimu spojenou pouze s  výměnou pneumatik. Zimní varianta by se podle zákona měla používat od 1. listopadu do 31. března. v případě, že je na vozovce sníh, led nebo námraza. Pokud pneumatiky nepřezujete, můžete dostat pokutu a pokud způsobíte nehodu, pojišťovna vám může snížit nebo odmítnout pojistné plnění.
Druhým řešením je volba celoročních pneumatik. V takovém případě se však informujte ve vaší pojišťovně, jaké stanovisko zastává v otázce tohoto typu pneumatik. Některé pojišťovny totiž celoroční variantu neuznávají.

Mráz nebude mít šanci

Zima prověří i funkčnost vašich stěračů. Proto před příchodem zimního období vyměňte gumičky stěračů a doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů. Pokud máte v nádobce stále dost růžové nebo žluté nemrznoucí směsi, která se používá v létě, doporučuje se část odstříkat a až potom dolít zimní směs.
Gumové těsnění dveří a oken během chladných dnů mohou také přimrznout. Tomu se snadno vyhnete, pokud je ošetříte speciálním přípravkem proti přimrzání.
Chladné počasí se může negativně podepsat i na laku karoserie. V zimních měsících je proto zvlášť důležité lak ošetřovat speciální autokosmetikou, která zabrání posypové soli, aby ho poškodila.Nezapomeňte ani na baterii

Chladné počasí nepotěší ani baterii v autě. Akumulátor byste proto před zimou měli dobít, případně vyměnit. Takto zajistíte, že bude mít dost energie při studených startech v nízkých teplotách. Na škodu určitě nebude ani to, pokud si do auta hodíte i startovací kabely.

Bez lopatky a deky ani na krok

Každé roční období má své nástrahy, ale zima jich má nejvíce. Proto jezděte bezpečně a nezapomeňte na sněhové řetězy, startovací kabely, lopatku a  škrabku na okna, které patří do povinné zimní výbavy každého zodpovědného řidiče.
Pokud se chystáte na delší cestu, chybu neuděláte, pokud si přibalíte deku a dostatek jídla a pití. Nepříznivé zimní počasí může způsobit kolony, ve kterých se můžete zdržet i několik hodin.

Správné pojištění také patří k správné výbavě

Zhoršený stav vozovky je přímo magnetem na nehody a jiné škodní události. Snadno se může stát, že dostanete smyk a poškodíte cizí vozidlo, přejedete přes výtluk nebo dojde k poškození auta v důsledku sněhu či vichřice. Takové neštěstí nikoho nepotěší, zvlášť, když tyto situace přicházejí ruku v ruce s nečekanými výdaji.
Před nimi vás však může uchránit povinné ručení. Díky praktické kalkulačce pro porovnání pojištění můžete získat výhodné pojištění už za pár minut, a to přímo z domu. Kvalitní pojistná ochrana pro vaše auto by ve vaší zimní výbavě určitě neměla chybět. Protože náhody se stávají a v zimě to platí dvojnásob. Nic tedy nenechte na náhodě a nepříjemným výdajům se snadno vyhnete.