Jak se vyhnout chybám při výběru obuvi?

Obuv má být kvalitní, dostatečně prodyšná a zároveň nám má zajistit maximální pohodlí. Důraz je však třeba klást také na to, aby nám boty seděly a byly i praktické. Pokud totiž jejich výběr podceníme, řada obtíží a problémů na sebe nenechá dlouho čekat.

Trendový design, lákavá cena a nechybí ani vaše standardní velikost. To vše při koupi bot často rozhoduje, ale zapomínáme na další podstatná kritéria. Mnohokrát se jejich zpracování liší, ne vždy tedy platí, že bude pro vás vhodná obuv totožné velikosti. Zaměřit bychom se tak měli i na rozměry a pozornost věnovat i kvalitě, materiálům a celkové konstrukci bot. Co tedy mnohokrát při koupi děláme špatně?

Boty nám nesedí

Noha by měla pokrývat celý povrch. Pokud cítíte oporu pouze v patě a ve špičkách chodidel, přičemž nárt je takříkajíc ve vzduchu, tato obuv představuje řadu nepříjemností. Počítejte s problémy, častými doprovodnými jevy jsou potíže s krevním oběhem či tvorba otlaků a celková bolest nohou.
Máte problém najít takové boty, což by vám seděli? Zdravotní pantofle jsou jednou z možností, disponují totiž anatomicky tvarovanou stélkou, která zajišťuje pohodlí našim chodidlům.

Příliš velká obuv

Velké boty jsou chybou, kterou při koupi děláme poměrně často. Máte i vy takovou obuv ve vlastní sbírce? Najděte jim jiného vlastníka a jen si vzpomeňte, jak se vám v těchto botách chodilo. Každý jeden krok jste mysleli na to, abyste nespadli a celou dobu jste napínali svaly. Pokud byste tak totiž neučinili, bota by vám sklouzla, v horším případě jste mohli ztratit i rovnováhu. Větší velikost není rozhodně výhrou, nadělá stejně mnoho potíží jako příliš malé boty.

Extrémně volné boty

Vítaná není ani volnost bot, jejich obutím riskujete pád. Namáhané jsou prsty, které se snaží tomu zabránit a vaše chůze vypadá velmi nepřirozeně. Nošení této obuvi se navíc podepíše i na častějším výskytu otlaků a bolestí kolen či zad. V horším případě může dojít až k deformaci prstů.

Nevhodná podrážka

Příliš dlouhá nebo krátká, úzká či příliš plochá. Nic z toho není vhodné, boty s takovou podrážkou vám výrazně ztíží chůzi. Úzká obuv nevypadá vůbec dobře, jejím nošením se navíc deformují i klouby na prstech a způsobujete tím i podráždění pokožky. Zatímco dlouhá podrážka je při chůzi nebezpečná, ta krátká zase představuje extrémní námahu. Vyčnívají vám prsty ze sandálů? Neustále tím napínáte svaly a bolesti se nevyhnete.

Plochá podrážka je však jednou z těch závažnějších chyb. Výrazně tím poškozujete zdraví, během chůze totiž nedokážete zmírnit náraz a nohy jsou v neustálém napětí. Nápomocné mohou být ortopedické vložky, ale lepší bude sáhnout po obuvi, která je vhodná pro každodenní nošení. Ta by měla držet svůj tvar, být oporou pro nohu a velikost podpatku by měla odpovídat 4 centimetrům.

Ideální obuv by vám měla perfektně sedět a neměla by vás při chůzi nijak omezovat. Pokud hledáte tu správnou volbu, vyzkoušejte zdravotní boty. Právě ty dokonale kopírují vaši nohu, představují anatomický tvar a adekvátní velikost podpatků, splňují tak všechny kvality, které byste měli při koupi zohlednit.