Jak vybrat televizi se správnými parametry?

Současný televizor překračuje dosud známé limity. Rostoucí velikost úhlopříčky, vyšší rozměr rozlišení či nejnovější technologie jsou potvrzením toho, že od televizoru dnešní doby očekáváme mnohem více, než jsme si zvykli kdysi.

Není tomu tak dávno, co televizor představoval revoluční prvek v domácnosti a ten, kdo ho vlastnil, mohl se jím pyšnit. Zatímco kdysi se vyskytovaly jen ojediněle, dnes tvoří běžnou součást našich obývacích prostor. Současné televizory však prošly nesmírným pokrokem a při jejich koupi nejsme limitováni jediným druhem, za to ale rozhodujeme mezi množstvím parametrů. Ať už to budou televizory ve výprodeji nebo půjde o novinku na trhu, je vhodné zvážit několik parametrů.

Velikost úhlopříčky nasměruje

Při koupi televizoru často volíme podle úhlopříčky. Ta by měla být při výběru klíčová, rozhodně však ne rozhodující. Přizpůsobit by se měla velikosti pokoje a v případě, že hledáme zařízení do kuchyně, menší obrazovka bude více než dostačující. Samotná úhlopříčka ale ovlivňuje jak typ rozlišení, tak i vzdálenost od místa sledování.

Výběr podle sledovaného obsahu

Čím vyšší rozlišení zvolíte, tím máte větší možnost sedět blíže k televizi, aniž jste vnímali jednotlivé pixely obrazovky. Rozlišení je ale třeba vybírat zejména podle obsahu, na který se plánujete dívat. Pokud půjde o sledování aktuálních programů běžně dostupných stanic, vysoké rozlišení naplno nevyužijete. Naopak kvalitní filmy přes streamovací služby dokáží vytěžit z takového rozlišení maximum a při nízkém by rozhodně nevynikly.

Pokroky v technologiích

Enormní televizní přijímače jsou již diváky odepsány a minulostí se stávají i ty plazmové. LED televizory představují funkční klasiku, kterou si zvolí většina. Pokud patříte ale k náročnějším divákům s velkými očekáváními, sáhnete po současném maximu OLED či QLED televizorů. Mnozí ale zapomínají na plynulost obrazu a právě ta se odvíjí od vyššího čísla obnovovací frekvence obrazu. V případě, že chcete sledovat sportovní přenosy, měli byste se zaměřit i na tento atribut.

Výrobci vsadili v konkurenčním boji zejména na technologie či funkce. Boj o sympatie však výrazně ovlivňuje i rozlišení s velikostí úhlopříčky a ten, kdo posouvá hranice, získává diváckou přízeň. Smart funkci už má většina novějších modelů, na co ale nelze zapomínat, je volba vhodného tuneru. Design už rozhodně není tak klíčový jako kdysi, výběr televizoru závisí totiž zejména na jeho vybavení.