Jaké obyčejné potraviny nám posílí zdraví a imunitu?

Udržování zdraví je složitým tématem už jen proto, že se vždy objeví nové potraviny, látky a doplňky, které by nám v tom měly pomoci. Určitě následující potraviny velmi dobře znáte, jen si připomeňme, proč jsou tak prospěšné pro náš organismus.

Třísloviny

Třísloviny jsou látky, které pomáhají zahnat průjem, léčit záněty a dokáží si poradit i s krvácením. Najdete je například v borůvkách, dříncích, mateřídoušce nebo trnkách.

Silice = všestranná pomoc

Silice (éterické oleje) jsou různorodou léčebnou látkou, kterou naše tělo potřebuje v případě, že má nějaký problém. Na uklidnění působí levandule, meduňka a rozmarýn. Silice z křenu zas působí antisepticky na močové cesty a z česneku léčí střevní parazity. Mateřídouška a tymián si poradí s léčbou zánětů horních cest dýchacích. Plody jalovce podporují lepší vylučování moči.

Na udržení zdraví ústní dutiny slouží populární šalvěj a bazalka, které umí ústní dutinu dezinfikovat. Trávicí ústrojí ozdraví svěží máta nebo kmín.

Zapomenutá melasa

Melasa je vlastně extrakt získaný z cukrové třtiny. V tomto “sirupu” se nachází množství organických látek a různých stopových prvků – například fosfor, vápník, železo, zinek, hořčík, draslík, měď a dokonce i nenasycené mastné kyseliny. Melasa regeneruje krvetvorbu, čistí lymfatický systém a posiluje nervový systém. Často se používá jako doplněk při léčbě anémie.

Sladkovodní řasa chlorela

Chlorela je z asi 60% tvořena z bílkovin, zbylá část je z minerálních látek a množství vitamínů. Je pro nás zdrojem chlorofylu a obsahuje téměř desetkrát více betakarotenu než mrkev. Chlorela umí spolehlivě čistit organismus, posiluje celkovou imunitu, reguluje cholesterol a dokáže z těla při pravidelném užívání postupně odstraňovat škodliviny.

Konzumace syrovátky

Kromě bílkovin byste v syrovátce našli ještě i mléčný cukr, vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor a mimo jiné i kyselinu listovou. Díky obsahu laktoferinu syrovátka výrazně pomáhá v našem těle “rozvážet” cenné železo. Lecitin zas posiluje mozek. Je známo, že syrovátka pomůže bojovat proti zácpě a umí odbourávat tuky.