Jaké jsou mýty o alkoholu?

Pití alkoholu doprovázejí různé pověry. Kterým byste neměli věřit?

Alkohol vás nabije energií

Alkohol není stimulant a energií vás skutečně nenabije. I když v malém množství může odstranit mentální zábrany a může se vám tak zdát, že vám pomáhá, účinky alkoholu jsou především tlumivé. Není tajemstvím, že alkohol zpomaluje myšlení, řeč, pohyby i reakce.

Kila ovlivňují stav opilosti

Tělesná hmotnost je pouze jedním, nikoliv však rozhodujícím faktorem, který se podílí na alkoholové toleranci. Na ženy alkohol působí rychleji, protože jejich tělo je tvořeno větším procentem tuku než mužské. Navíc mají ženy méně enzymu nazývaného dehydrogenáza, který odbourává alkohol. Schopnost žen vstřebávat a odbourávat alkohol se také mění v průběhu menstruačního cyklu.

Studená sprcha vám pomůže ke střízlivosti

Těm, co je jim příliš vesele, se obvykle doporučuje, aby šli na čerstvý vzduch, dali si studenou sprchu, nebo horkou kávu. Jde údajně o zaručené recepty, jak rychleji vystřízlivět. Avšak! Odbourat alkohol z těla dokáže jen čas.

Jdete na party? Pořádně se najezte!

Olej, slanina, řízky nebo chipsy? Ne, nic ze zmiňovaných chuťovek vám nepomůže zůstat déle střízlivými. Ačkoliv tučné jídlo zpomalí vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, rozhodně mu však nezabrání. Proto se i po těžkých jídlech opijete jako kdykoliv jindy.

Alkoholem k lepšímu sexu

Opět jde jen o pověru. Navzdory všeobecnému přesvědčení alkohol sexuální výdrž nezvyšuje, ale naopak, čím více ho vypijete, tím menší bude schopnost těla reagovat na sexuální stimuly. Jediné, v čem vám alkohol může pomoci, je odstranění mentálních zábran, ale na úkor sexuálního výkonu.

Alkohol vás zahřeje

Kdepak! Alkohol jen způsobí, že se budete cítit víc v teple, ale ve skutečnosti budete ztrácet tělesné teplo ještě mnohem rychleji právě v důsledku rychlejšího proudění krve pod povrchem kůže.

Pokud budete míchat, opijete se více

Mixování nápojů, případně jejich střídání, nemá na míru opilosti žádný vliv. Tu způsobuje konzumace ethylalkoholu, ne míchání drinků. Je tedy úplně jedno, kolik druhů nápojů v průběhu večera vypijete, podstatný je jejich obsah etylalkoholu.