Jak účinně posílit celé tělo? Zkuste veslování.

Pravidelné cvičení je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat. A veslování je jednou z těch aktivit, z nichž těží kompletně celé tělo. I když je to workout s malým negativním dopadem, je náročný a dovolíme si tvrdit, že je to jedno z nejúčinnějších cvičení vůbec. Jen málo jiných cvičebních strojů nabízí kombinaci výhod, které získáte při veslování.

Veslovací trenažéry, stejně jako téměř všechny posilovací stroje, se postupem času vyvíjely a zaujaly své místo v nezbytném cyklu fitness trendů. Jak se však cvičební zařízení inovují a zavádí “nové” způsoby cvičení, dlouholeté formy fitness se dostávají mimo centra zájmu.

Proč byste měli zvolit veslování před jinými formami fitness? Odpověď je jednoduchá: Veslování je náročné – a funguje. Stejně jako jízda na kole, nabízí způsob aktivity ve skupině nebo jednotlivě. Ve formátu “velký prospěch s relativně nízkými náklady” a to vše se zaměřením na více fitness komponentů.

Jak funguje veslovací tření?

Veslařský trenažér je přesně to, jak to zní: stroj navržen tak, aby napodoboval pohyb vykonávaný při veslování člunu na vodě. Téměř všechny stroje přicházejí s monitorem pro sledování vzdálenosti, rychlosti, energie a spálených kalorií. Mnohé jsou postaveny s dlouhým rámem, nízko u podložky, brzděná setrvačníkem namontovaným v přední části rámu a držadlem připevněným k setrvačníku pomocí lana, řetězu nebo řemenů. Během veslování se rukojeť přitáhne k tělu uživatele a sedadlo, které se posouvá směrem od setrvačníku, umožňuje uživateli zapojit spodní část těla během “hnacího” pohybu veslování.

Veslařské trenažéry poskytují odpor prostřednictvím jednoho ze tří mechanismů: magnetů, vody nebo vzduchu. Ve všech případech se odpor vytváří na setrvačníku, což uživateli víceméně ztěžuje tažení za rukojeti a natahování popruhu, lana nebo řetězu. Magnetický odpor je nastaven uživatelem a je konstantní – což znamená, že když je nastaven, zůstává stabilní. Takže to není úplně jako “skutečné veslování” proti odporu vzduchu nebo vody.

8 výhod cvičení na veslovacím trenažéru

Výhody veslovacích trenažérů pro zdraví a fitness jsou téměř stejné jako výhody veslování na vodní bázi, s několika bonusovými výhodami, které by se neměly přehlížet.

1.   Zvyšuje sílu svalů, i vytrvalost celého těla

Svalová síla a svalová vytrvalost jsou dvě různé věci. Jednoduše řečeno, svalová síla je to, jakou váhu je určitá skupina svalů schopná zvednout v jednom úsilí. Na druhé straně svalová vytrvalost je to, jakou váhu může určitá svalová skupina v průběhu času opakovaně zvedat. Například jak dlouho dokážete jezdit na kole do prudkého svahu.

Při veslování (jakož i při plavání) dokážete zvýšit tak svou svalovou sílu, jakož i svalovou vytrvalost (ačkoli hlavním přínosem je vytrvalost). Je to proto, že opakovaně tlačíte a táhnete proti odporu během celého workoutu a podněcujete fyziologickou adaptaci, která umožní svalové skupině pokračovat ve vyvíjení síly bez korespondující únavy. To znamená, že zvyšováním odporu v průběhu času vaše svaly rostou a vyvíjejí se, stávají se silnějšími. Co skutečně dělá veslování výjimečným je, že pracuje celé vaše tělo. Během fáze jízdy nejdříve zapojíte hlavní svalové skupiny nohou, potom trup a nakonec horní část těla a záda. Tato opakovaná námaha pomáhá zlepšovat svalovou vytrvalost napříč svalovými skupinami.

2.   Zlepšuje kardiovaskulární kondici

Kdykoli provádíte nepřerušované cvičení, které zvyšuje srdeční rytmus a objem dechu, pracujete na kardiovaskulární kondici. Veslování je skvělé pro srdce a plíce, protože zapojuje každou hlavní svalovou skupinu vašeho těla. To zase vyžaduje, aby vaše srdce pumpovalo více krve do pracující svalové tkáně, aby do buněk dodalo energii a živiny a zároveň zvládlo odpadní vedlejší produkty včetně oxidu uhličitého a kyseliny mléčné.
Lidské tělo je neuvěřitelně efektivní a nerado se namáhá, takže když je nuceno pracovat tvrději, než je zvyklé, vyvolá to fyziologické přizpůsobení se, aby byla budoucí námaha lehčí. Když vaše srdce pumpuje a těžko dýcháte, vašemu tělu se to nelíbí a přizpůsobuje se a mění tak, že příště, když budete dělat aktivitu stejné úrovně, bude to o něco lehčí. Právě jste zlepšili svou kardiovaskulární kondici.

3.   Nízký dopad

Pokud “veslujete” správné, aktivita je šetrná ke kloubům. Protože chodidla zůstávají v kontaktu s podložkami a ruce s rukojeťmi, nedochází k téměř žádnému vlivu na kotníky, kolena, boky, lokty nebo ramena, které jsou náchylné na zranění. Toto dělá z trenažéru vhodnou formu cvičení pro ty, kteří se zotavují ze zranění, je ideální pro začátečníky i seniory.

4.   Snižuje stres

Veslování redukuje psychický stres a v některých případech může pomoci zmírnit pocity deprese. Stejně jako u většiny jiných druhů kardiovaskulárního cvičení, i při veslování dojde ke zvýšení endorfinů uvolňovaných v mozku. Endorfiny jsou hormony typu “dobrý pocit” a když je jich více, snižují stres, který eventuálně právě zažíváte. Při sledování televize nebo poslechu hudby během cvičení na trenažéru se budete cítit ještě uvolněnější a uvolníte další endorfiny.

5.   Spálí množství kalorií

Pokud je jedním z vašich cílů v oblasti fitness hubnutí, veslování je fantastický spalovač kalorií. Můžete spálit asi 600 kalorií za hodinu na trenažéru s mírným odporem a až 1000 při nejvyšší úrovni odporu. To je více kalorií, než spálíte na běžném běžeckém pásu nebo rotopedu, a to vše s nízkým dopadem na klouby.

6.   Relativně nízké náklady

Ať už kupujete vlastní veslovací trenažér, nebo jej používáte v tělocvičně, v porovnání s jiným kardio přístrojem je investice relativně nízká. I tak ale nákupu věnujte náležitou pozornost a nezapomeňte podívat recenze a zpětné vazby.

7.   Je to zábava

Pokud je cvičení něčím, z čeho máte hrůzu, je mnohem těžší se namotivovat. Klíčem k úspěchu je vytvoření plánu fitness, který vás baví. Vzhledem k tomu, že veslování zapojí celé vaše tělo, je snazší se pro něj rozhodnout. Nastartujte reproduktory a veslujte podle rytmu vašich oblíbených skladeb, nebo při cvičení sledujte svou oblíbenou show v televizi. Jakmile se stanete “profesionálem” a zvládnete techniku veslování, budete se cítit tak dobře, že workout bude pro vás potěšením!

8.   Potřebujete jen 15 minut

Velkou výhodou veslovacích strojů je jejich schopnost šetřit drahocenný čas, protože současně pracujete na horní a dolní části těla a navíc získáváte i kardio. Pokud děláte každou skupinu zvlášť (horní, dolní, dýchací), může to trvat dlouho a v některých případech spálíte i méně kalorií. Tento efekt ztrojnásobení je obrovské plus a díky tomu je tento stroj ideální pro lidi, jejichž čas je drahý.
Čtvrt hodiny je vše, co potřebujete. Ujistěte se, že v průběhu těchto 15 minut důsledně pracujete na 80% maximální intenzity, abyste dosáhli efekt spalování tuků. Nebo, pokud vám jde hlavně o spalování kalorií, zkuste cvičení ve stylu Tabata, kde kombinujete 20 sekund 100% maximálního úsilí s 10 sekundami odpočinku, během celých 15 minut.

Při používání jakékoliv cvičební pomůcky je vždy nutné osvojit si správnou techniku. Veslování je vynikající forma cvičení, ale není bez rizika. Nesprávná technika může mít za následek zranění, zejména dolní části zad. Pokud si nejste jisti, důrazně vám doporučujeme poradit se s trenérem, abyste nevystavili zbytečným rizikům.
Pokud jste ve veslování nováčkem, začněte pomalým tempem a zvyšujte ho postupně. Při veslování vašeho imaginárního člunu by bezpečnost měla být vždy nejvyšší prioritou.