Jak čelit duševním problémům v pubertě díky pohybu?

Rodiče, kteří zažili pubertu svých dětí, vědí, o čem bude řeč. Období dospívání je v tom nejlepším případě složité. A v tom nejhorším nesnesitelné. A to nejen pro běžná úskalí puberty, která jsou špatné již samy o sobě. Někdy nevíte, co byste ještě měli udělat, abyste vycházeli se svým teenagerem. Abyste se naladili na jeho vlnovou délku a porozuměli mu, co vlastně chce.
Odborníci upozorňují, že je třeba se o to stále pokoušet, i když vás to už nebaví, leze vám na nervy, jste na pokraji zoufalství.



Statistika hovoří jasně: až 50% duševních nemocí, které se projeví v dospělosti, začíná už před patnáctým rokem. Tedy v pubertě. A 75% z nich se projeví již v osmnáctém roce života.

Problémy v pubertě

A poslední výzkumy a sledování dokazují, že psychické problémy u teenagerů jsou na vzestupu. Ve studii britského Ministerstva školství z roku 2017 bylo zjištěno, že každá třetí teenagerka trpí úzkostí nebo depresí. Za deset let se tato statistika zvýšila o 10%.

Jinými slovy, je důležité podchytit tyto věci brzy a nezanedbávat je. Nepřehlížet je a neříkat si – vždyť on / ona z toho vyroste. Právě naopak. Psychické problémy v pubertě se mohou zakotvit, zakořenit v mladém organismu a v dospělosti se ještě více prohloubí.

Jedním z důležitých momentů je pohyb a aktivita. To však při dnešních možnostech technologií (počítače, tablety, smartphony) ustupuje do pozadí a je to škoda. Kdysi děti po škole vyběhli ven na dvůr, hráli na schovávanou, honičku, různé míčové hry nebo jen tak běhali po venku a až večer je rodiče volali domů. Dnes musíte mnohé děti doslova tlačit ven, z pohodlí dětského pokoje a mezi vrstevníky…

Nic naplat, nevyhneme se tomu…

Mnohé děti a teenageři se však jakoby programově vyhýbají pohybu. Nehýbou se, vyhýbají se hodinám tělocviku a pokud mají udělat něco navíc, otravuje je to a nudí. K prvním projevům dlouhodobých psychických problémů obvykle dojde již v období dospívání, i když k léčbě se většinou přistoupí až později.
Během puberty jsou teenageři často frustrováni a zmatení, ale nakonec se přece jen naučí chápat své nitro a lépe se vyrovnávat s emocemi doprovázejícími zrání. Tyto nástroje si s sebou přinášíme do dospělosti, kde je zdokonalujeme a učíme se stále více chápat, jak čelit osobním výzvám.
Nezbytné je však udělat ten zdravý a pevný základ právě v období dospívání. Nic naplat – nevysmíváme se teenagerovi, ani se mu nevyhýbáme v domnění, že brzy to přejde. Mladí ještě nemají tolik zkušeností a dovedností, aby si uměli pomoci zcela sami.

Pohyb … například běhání

Mladí si mohou vybrat různé sporty a pohybové aktivity. Ať už společné s ostatními, což však ne vždy chtějí a vítají. Ale je třeba si něco vybrat a jednou z nejlepších aktivit je běh. Dokáže vám vyčistit hlavu, která je v pubertě na prasknutí ze všech povinností, lásek, komplikovaných přátelství, rodičovských nároků, očekávání okolí…



Mysl najednou nemusí nic řídit. Mysl, která mladé straší nekonečnými “co když” scénáři a trápí je opakovanými vzpomínkami na nejhorší zážitky, jednoduše nedokáže při rychlém pohybu konkurovat potřebě koncentrace. Oklamete ji pohybem. Vyčerpáte.

Jak nás běhání dokáže pročistit?

Mnohé výzkumy se zabývají otázkou, proč nám běhání dokáže tak efektivně vyčistit hlavu. Vědci chtějí evidentně zjistit, proč to funguje. Z výzkumů vyplynulo, že u subjektů s mírnou kognitivní poruchou nebo u starších účastníků dochází po pohybu ke zvýšené aktivitě v čelní laloku – v oblasti, která souvisí s pozorností a koncentrací.

Výzkum na zvířatech potvrdil, že tělesná aktivita vytváří nové neurony – buňky, které se nacházejí v hipokampu a souvisejí s pamětí a učením. Je to fascinující.
To, že zhruba hodina energického pohybu denně dokáže uklidnit naše vystresované a deprimované hlavy, je pochopitelně lákavé, zejména pro ty z nás, co dlouhou dobu bojovali s depresí nebo úzkostí.