Jak špatný stav vozovky ohrožuje vaše auto?

Výtluky, výtluky a ještě jednou výtluky. Nechtěné “ozdoby” našich cest jsou stále tématem, o které se horlivě diskutuje v médiích, servisech, pojišťovnách, ale i na cestách. Při průjezdu hotovým tankodromem za volantem často přemýšlíme, kterému z výtluků se vyhneme. Ale nakonec stejně chytíme alespoň jeden. Sprška ostrých slov určených pro správce silnic nás na chvilku uklidní, ale za několik metrů je nutné vyhýbací manévry opakovat. Při jízdě přes výtluk však trpí nejen naše psychika, ale zejména náš automobil. Na našich cestách si proto musíme dát obrovský pozor, aby kvůli drobným, ale hustým silničním nedokonalostem nezačala trpět i naše peněženka.

Pozor na pneumatiky, disky i tlumiče

Projetí nebo vymetení výtluku je slovním spojením, které u nás už zdomácnělo. Při této nechtěné události je auto vystavované velkému riziku poškození. Náchylné jsou zejména tlumiče, které mohou být hlubším výtlukem totálně znehodnoceny. Auto je po poškození tlumiče prakticky nepojízdné a je nutné ho převézt do servisu. Na výtluku velmi rychle doslova prořízneme pneumatiku, nebo dojde k deformaci disku. Pokud máte pocit, že jste vjeli do hrozivě vyhlížejícího výtluku a máte podezření, že pneumatice se mohlo něco stát, i když na pohled drží, dejte si ji pro jistotu zkontrolovat. Při jízdě přes výtluk může dojít k narušení geometrie kol, které výrazným způsobem zhoršuje kvalitu řízení automobilu.

Poškození jako škodní událost

Snad nejhorším možným scénářem je naražení podvozku o hranu výtluku, které může způsobit vážné poškození těch nejdůležitějších a nejdražších součástí automobilu. V dnešní době je proto ekonomicky rozumné pojištění automobilu proti obdobným škodám. Doporučujeme proto mít uzavřeno dobré havarijní pojištění, v němž je jasně definováno pojistné plnění při poškození výtluky. Celou škodu si však dobře zdokumentujte fotkami z místa vzniku škodné události.

Díky dopravní značce mají správci silnic alibi

V případě, že nemáte havarijní pojištění, vám zbývají jen dvě možnosti. Uhradit škodu z vlastní kapsy a celou věc nechat tak, nebo se soudit se správcem silnice. V takovém případě je vhodné přivolat na místo policii, která vše zdokumentuje. Správci silnic se však kvůli hrozícím žalobám pojistili umístěním dopravních značek upozorňujícím na nerovnost na silnici. Tehdy u soudu nemáte žádnou šanci. Prý jste si měli dávat pozor.