Jak se vyhnout mýtům, které ničí vztahy?

Vztahy jsou někdy komplikované, na tom se asi všichni shodneme. Občas je to těžší, jindy pohoda… dokud nenarazíme na problém, se kterým jsme nepočítali. Pro někoho jsou vztahy neustálý boj, jiní si je umí vychutnávat, protože vědí, že vztahy jsou zejména o kompromisech, toleranci a vzájemném respektu.Existují však mýty, které ničí vztahy a s některými jsme se setkali téměř všichni. Máme určitou vžitou představu, jsme přesvědčeni, že to je pravda, že to tak funguje… a ono to je možná docela jinak.
Podívejme se na pár mýtů, které kolují o vztazích a zkusme nad nimi uvažovat. Možná nám to usnadní vzájemnou komunikaci a zlepší život.

Mýty, které ničí vztahy

Každý chce se svým partnerem vycházet lépe, ale ne vždy se to daří. Často jsme si však na vině my sami, kazíme si to malichernostmi a přitom by stačilo zastavit se na chvíli a zamyslet. Zkuste to u následujících mýtů.

Bez druhé půlky jsme nekompletní

Toto je časté poetické zdůvodnění, že hledáme někoho konkrétního. Někoho, kdo přesně zapadne do nás, do našich ozubených koleček. Neboť bez něj nejsme celí, kompletní, cosi nám chybí… a až když ho najdeme, zaplní tu díru a budeme moci konečně žít naplno. Je to jen mýtus.
Vždyť partner není někdo, kdo nás dodělá, abychom byli kompletní! Nejsme poloviční, ani třetina. Nepodlehněte tomuto mýtu a nestaňte se závislí na druhém člověku. Hledáte přece člověka, partnera, který je celistvý a plnohodnotný, ne? Žádný doplněk k vám…

Pravá láska je jen jedna

Ano, mnozí lidé si namlouvají, že už zažili tu pravou lásku a žádnou jinou takovou intenzivní a čistou už nezažijí… nebo stále na ni čekají, protože pravou lásku můžete zažít skutečně jen jednou v životě.
Hloupost. Každý máme právo na další lásky a žádná není podobná, či stejná jako ty předešlé. Je prostě jiná. Láska se nedá měřit, vážit, hodnotit. Je to složitý mentální proces, který závisí na mnoha proměnných – už jen na tomto druhém partnerovi, životním období, ve kterém se nacházíme, objektivních okolnostech ap. Pokaždé milujeme jinak.Mimochodem, izraelští vědci v Tel Avivu dělali na psychologické fakultě výzkum, z něhož jim vyšla zajímavá věc. Lidé se opravdu domnívají, že mají v životě právo jen na jednu velkou, pravou lásku. No dobře, maximálně dvě.
To je však ovlivňuje při případných dalších vztazích. Pokud jsme prožili vztah, lásku, která nám připadala osudová a ten další vztah nevyjde, tak je konec. Jsme přesvědčeni, že to už máme za sebou, nikdy žádnou velkou lásku už nezažijeme, nedáváme do toho dalšího vztahu všechno a možná tak ztrácíme šanci na novou velkou a pravou lásku.

Ve vztahu jen pravda a upřímnost

Otevřenost ve vztazích je opravdu důležitá, ale nemusíte si říkat opravdu všechno. Netřeba znát první a poslední myšlenku partnera. Pátrat po jeho tajemstvích a prozrazovat vše, co vám projde myslí.
Každý má právo na nějaké malé tajemství, soukromí, i když jde o velkou a pravou lásku. Není dobré sdílet vše, chodit si do mobilů, sledovat si navzájem sociální sítě, maily, smsky. Podle psychologů právě to, že víme o partnerovi absolutně vše, může samotný vztah brzdit. Stává se všedním a někdy nás to dokonce otravuje.

V dobrých vztazích se nehádá

Průzkumy ukázaly, že mezi spokojenými a nespokojenými páry neexistuje žádný rozdíl v počtu hádek. Jednoduše, hádají se všichni. I ti, kteří prožívají “pravou” lásku. Rozdíl je pouze v tom, jakým způsobem se hádáme.
Nejdůležitější je snaha partnerů udělat si vztah takový, jaký opravdu chtějí. Aby se v něm cítili bezpečně, pohodlně, příjemně. Milovaní a oceňování. Občas dojde k hádce, je to přirozené a  neexistuje pár, který by se nepohádal.

Naše znamení se k sobě nehodí

Astrologie je silná čarodějka. Některé páry si pravidelně čtou horoskopy a sledují kompatibilitu s druhým znamením. Nejednou se na prvním (nebo druhém) setkání zeptá jeden druhého, jaké je znamení… neboť co pokud bychom nebyli kompatibilní? Pak je přece zbytečné snažit se vůbec poznávat, ne?
Hvězdné znamení přitom takto nefungují a už vůbec se nedá říct, že Raci jsou obecně nejlepší partneři, pozor na Štíry a… zapomeňte na to. Neberte znamení jako důvod, či alibi, když se vám vztah nezamlouvá, nechce se vám do něj investovat čas a energii. Nenechte si ezoterikou komplikovat a určovat život. Bohužel nejednou se páry rozejdou, či manželé rozvedou, protože jim to nějaká věštkyně nebo astroložka předpověděla….

Nevěra je přirozená

V posledním období stále častější argument. A dokonce přichází i ze strany psychoterapeutů, kteří tvrdí – musíte si na nevěru zvyknout, žijeme v časech, kdy je nevěra běžná a normální…
Tak to určitě není! Vztah dvou lidí je o těchto dvou lidech a pokud se zavázali jeden druhému, má to tak být stále. Nevěra není nic přirozeného, nenechte se zmást. Je to opravdu jen mýtus, že my lidé – a zejména muži – jsou předurčeni na nevěru. Že se to nedá ovládat a jednoduše si třeba jen zvyknout. Věrnost je založena na vnitřní motivaci – miluji svého partnera, vážím si ho, respektuji a jsem věrný / věrná.