Jak být úspěšným podnikatelem v 10 krocích?

Správná a efektivní komunikace. Schopnost rozpoznat příležitosti. Vybudování správného týmu. Jsou to ty nejdůležitější dovednosti podnikatelů, které vás dostanou nahoru? A přinesou úspěch?
Pokud podnikáte, nebo se chystáte; pokud máte malou živnost a chcete začít prodávat nějaké zboží nebo služby, musíte mít všechno promyšlené. Jen málokomu se podaří vytěžit maximum bez důsledné přípravy a promýšlení jednotlivých kroků. Tehdy jde spíše o štěstí, náhodu, která se může velmi rychle zvrtnout.10 nejdůležitějších dovedností úspěšných podnikatelů

Nabízíme vám 10 tipů na dovednosti, které musí mít podnikatel, pokud chce uspět a vydělávat peníze:

1. Buďte vytrvalí

Školy se zaměřují hlavně na jedničkáře. Pochvala se uděluje vždy jen těm nejlepším studentům nebo sportovcům a je skutečně o tom dostat z každého to nejlepší. Všichni máme trochu nějakého talentu, nadání a škola by měla studentům pomáhat, aby v sobě objevili své silné stránky.
Děti, které nepatří právě mezi nejlepší ve třídě, mají díky takovému školnímu systému často pocit, že z nich v životě budou neschopní lidé a nikdy nedosáhnou na žádný úspěch. Pokud je nikdo nenaučí, aby byly vytrvalé, mohou si takové názory snadno osvojit a nikdy se nepokusí udělat, co je v jejich silách, nebo v sobě objevit životní nadání.

2. Nebojte se dělat chyby

Naučit se dělat chyby je nezbytná dovednost, která si plně zaslouží, aby se vyučovala. Prostřednictvím mimoškolních sportovních aktivit se učíme, že tréninkem se zdokonalujeme, tak proč se to neučíme i ve třídě na vyučování?
Takže dělejte mnoho chyb, poučte se z nich a začleňte své poznání do svého byznysu. Chyby jsou cenným nástrojem podnikání.

Naučit se přijmout chyby a vzít si z nich ponaučení je stejně důležité, jak se naučit překonat strach z toho, že je uděláme. Když se už jednou dopustíte chyby, tak či tak se jí budete muset zabývat. Nenechte se paralyzovat. Neobávejte se už předem. Takový strach je příčinou stresu, zmatku, starostí, nedostatku sebedůvěry a je nositelem dalších neduhů, které vás okrádají o vaše sny.

3. Vybudujte dobrý tým

V podnikání je opravdu rozhodující mít silný tým. Tým, který je ztotožněn se stejným posláním, hodnotami a vizí. Naučit se využívat tým a pracovat společně je nezbytné, zejména když se na pracovišti nebo v byznysu nacházejí rozličné osobnosti. Kdybychom se to naučili už ve škole, spolupráce v podnikání by byla mnohem jednodušší.

4. Předejte svou vizi

Můžete to mít promyšlené jakkoli úžasně, ale pokud to neumíte dobře prodat a nadchnout pro to ostatní, ztrácíte. Je třeba si uvědomit, že podnikatel často prodává to, co zatím ještě neexistuje. Pokud tedy nedokážete prodat a komunikací předat svou vizi, pak vaše vize není jasná a dostatečně inspirativní.5. Buďte pružní

Když vám v cestě stojí překážka, to, jak rychle a efektivně se dokážete vzpamatovat, může znamenat buď úspěch nebo neúspěch vašeho podniku. Všechny překážky by měly vás a váš podnik udělat silnějšími, ne vás oslabit.

Nesmíte brát překážky jako nepřízeň osudu nebo že vám kdosi hází klacky pod nohy. Dostanete se tak jen do spirály obviňování a hledání viníka. A příležitosti vám budou unikat, řešení budou odkládat. Místo toho se soustřeďte, identifikujte problém a přistupte k jeho řešení.

6. Najděte si podporovatele

Obklopte se lidmi, kteří podporují vaše podnikatelské úsilí a stojí za ním. Najděte si mentory, instruktory a úspěšné podnikatele, kteří vás budou provázet.
Ti, kteří vám neustále budou oponovat, mají často strach udělat ten skok a rozjet svůj vlastní podnik, takže vás budou odrazovat a říkat vám, že váš nápad nebude fungovat.

7. Prodávejte – snaha a záměr se nepočítají

Mnoho lidí považuje slovo prodej za něco “odpudivého”. Něco, čemu by se nejraději vyhnuli. Proč? Zřejmě pro svůj strach z odmítnutí nebo pocit trapnosti.
Prodej je životodárnou mízou podnikání, tak prodávejte. Někteří o tom jen mluví, chystají se, snaží se (ale na půl plynu), případně plánují. Začněte prodávat a vše se nastartuje, začne se dál nabalovat.

8. Neustále se učte

Každý dobrý podnikatel rychle zjistí, že se musíte “naučit učit”. Školy se totiž podnikatelským dovednostem moc nevěnují. Proto musíte učit sebe i svůj tým, jak prodávat, spolupracovat a uspět.
Nebojte se také ptát, žádat o radu, či o pomoc. Není to projev slabosti nebo nevědomosti.

9. Naučte se zvládat emoce

Naučte se “vyhrát válku ve vlastní hlavě” – to je dnes rozhodující. Naučit se zvládat vlastní emoce, změnit způsob myšlení a řídit osobní rozvoj není volba – je to povinnost. Když je něco najednou složitější, emoce mají tendenci nabírat na síle a naše rozumové schopnosti se mohou snižovat. Nepřetržitá práce na sobě samém a svých emočních odezvách – pochybnostech a strachu – se již miliónkrát vyplatila.

10. Efektivní komunikace

Podnikatel musí umět vyjádřit své poslání a šířit ho na veřejnosti, mezi svými zákazníky, předestřít ho investorům a svým zaměstnancům.
Jako podnikatel totiž budete většinu dní komunikovat – s klienty, potenciálními zákazníky, se svým týmem.