Jak se naučit meditovat?

Meditujete? Že ne? Nechcete to alespoň vyzkoušet? Opravdu to není nic složitého a zvládne to úplně každý. Meditace přinese do vašeho života jak tělesné, tak i psychické zdraví, podpoří vaši imunitu a budete se cítit šťastně, spokojeně a vyrovnaně.

Krátce o meditovaní

Co to vlastně ta meditace je? Nikdy není pozdě s ní začít. Může vás k ní zavést / svést zvláštní životní událost bez ohledu na to, zda byla pozitivní nebo negativní. Když meditujeme, zcela vypínáme. V naší mysli “stiskneme tlačítko stop” a necháváme se unášet přítomností. To je to, co aktuálně máme – velký dar. Stačí pouze místnost, kde budeme sami, klid, pohoda, žádné povinnosti, křik dětí nebo požadavky partnera. Jen my sami.

Příjemnou atmosféru si vytvoříme přítmím, zapálenou svíčkou nebo vonnými tyčinkami či oleji. Pohodlně se usadíme a začneme zhluboka dýchat. Nemyslíme na nic, jen se soustředíme na vlastní dýchání, tlukot srdce. Oči můžeme mít zavřené, ale můžeme se také zadívat na plamínek hořící svíčky. Pravidelnou meditací 15 až 30 minut denně pocítíme rozdíl okamžitě. Výsledkem bude nejen dobrý pocit ze sebe, ale i skutečné blaho pro naše tělo.

S hudbou či bez?

Je pouze na vás, jak si tento pěkný zvyk osvojíte. Někdo potřebuje úplné ticho, jiný zas jakýsi umělecký zážitek pro tělo, ale i duši. Když posloucháte hudbu, kterou milujete a úplně se na ni soustředíte a necháváte se do ní vtáhnout, už tehdy meditujete, přestože si to neuvědomujete. Víte přece, jak vás ovlivňuje vaše oblíbená písnička. Cítíte se po ní lépe, šťastnější a také bolest se už nezdá tak intenzivní. To je tak, když hudba léčí.

Proto, pokud se chystáte meditovat a chcete mít přitom zapnuté i příjemné zvuky, vybírejte podle toho, zda vás dané tóny neruší. Hudba by totiž neměla nijak překřičet vaše myšlenky, ani je umlčet. Měla by vás uklidnit a těšit svou přítomností. U správně zvolené meditační skladby se dokážete soustředit při jakékoliv činnosti. Ať už zcela potichu nebo zcela nahlas – nebude vám překážet, protože jste s ní jakýmsi způsobem sžití. Nemusí to být stále stejný interpret – zkoušejte stále nové a nové písničky, protože pouze tak objevíte vždy lepší a lepší tóny, které pohladí vaši duši a maximálně ji zrelaxují a zregenerují.