Jak naučit jíst i ty nejvybíravější malé strávníky?

Málokteré dítě sní všechno a vždy, co mu naložíte na talíř. Nemějte výčitky, pokud ani to vaše dítě nechce jíst noky, polévky, několikrát týdně chléb se šunkou, nechutná mu segedínský guláš a u počtu zeleniny na talíři s vámi vyjednává jako o život. A nejraději by děcka jedly jen palačinky s Nutelou, lívance, špagety s kečupem nebo párky.
Jednoduše, děti jsou vybíraví jedlíci.
Téměř každá máma si povzdechne – to moje dítě nechce nic jíst. Tedy nic zdravého. Sladkostmi by se pásly celý den, ale zelenina? Ani náhodou. Znáte to?

9 triků, pokud dítě nechce jíst

Faktem je, že jako rodiče přeceňujeme množství potravy, kterou dítě opravdu potřebuje. Nutíme mrňouse dojíst, nenechávat nic na talíři ap. Lékaři si všimli, že děti přibírají ani ne tak ze sladkostí, ale z příjmu velkého množství kalorií, které nedokážou aktivitou odbourat.
Každodenní zápas s malými vybíravými jedlíky vám však dokáže usnadnit několik drobných triků.

1. Uvolněte se

Neveďte jídlomocenský boj. Vybíravé jedení je normální mechanismus, který má smysl z hlediska evoluční biologie a není třeba se ho bát. Některé děti jsou vybíravé, jiné ne, stejně jako některé jsou extrovertní a jiné introvertní.

Ano, vybíravost v jídle se může chorobně změnit a vyústit do poruchy příjmu potravy, ale to se stává velmi zřídka a má to rozmanité důvody.



2. Nevyvíjejte nátlak

I když se vám to možná nezamlouvá, jedení by mělo být vždy dobrovolné. My rozhodujeme, co svým dětem navaříme. Naše děti rozhodují, kolik snědí. Jídlo bychom nikdy neměli používat jako nátlakový prostředek ani jako odměnu, neboť to může skončit poruchou příjmu potravy nebo nadváhou.

3. Nepřestaňte nabízet nová jídla

Nedůvěru k novým jídlům máme naprogramovanou. Velmi málo dětí rádo experimentuje, pokud jde o nové potraviny. Přijměte to jako fakt.
Výzkumy ukázaly, že nové jídlo je třeba nabízet deset dní za sebou, dokud dítě trošku neochutná. Proto byste se neměli vzdávat, ale prostě nepřestávejte bez nátlaku nabízet nové potraviny. Je třeba využít i to, že děti se často řídí vzory. Studie ukazují, že děti vyzkouší nové jídlo dvakrát tak často, když ho konzumuje dospělý.

4. Nevařte “pro děti”

Nenechte se dotlačit k tomu, že budete pro vybíravé jedlíky vařit různá jídla. Nesklouzněte do toho, že jim budete podsouvat jen to, co zafungovalo v minulosti.
V první řadě tak omezujete nabídku potravin, se kterými děti přijdou do styku. A zadruhé se rychleji rozzlobíte, když děti nechtějí jíst ani jídla, které jste vybrali speciálně pro ně. Vařte to, co je zdravé a co vám chutná, a jídlo si vychutnávejte.

5. Podávejte malé porce

Velké porce rychle odradí právě špatné jedlíky. Předkládejte jim raději menší porce. Pokud se dítě nezasytí a chutná mu, určitě si řekne o přídavek. Pokud ne, i tak dobře, asi mu stačilo. Dítě ví nejlépe, co se odehrává v jeho těle.

6. Nezapomínejte, že jíme očima

U dětí to platí dvojnásob – mnohé mají zcela speciální averze. Pokud něco vypadá zvláštně, úplně je přejde chuť. A opačně, tvůrčí servírování a úprava jídla povzbudí děti, aby ho ochutnaly. A klidně se odvažte, popusťte uzdu fantazii. Při jídle má být zábava!



7. Nabízejte alternativu

Abychom předešli mocenským bojům, děti by měly mít stále možnost sáhnout po zdravé alternativě, pokud navzdory všemu odmítnou, což je na stole. Může to být (celozrnný) chléb s máslem, ovoce, jogurt nebo něco podobného.

8. Podávejte každou součást zvlášť

Některé děti nemají rády, když jsou potraviny (podle nich) smíchané. Proto u vybíravých jedlíků určitě stojí za pokus pečlivě oddělit jednotlivé složky jídla. Nejlépe se nám to podaří ve speciálním talíři, tak si dítě může samo vybrat, co si s čím promísí, případně co nechá kompletně ležet stranou. Podle některých dětí je skutečně celé jídlo kontaminované, dostane-li  se hrášek do kontaktu s masem.

9. Dovolte dětem spoluvytvářet jídlo

Když mají děti možnost samy připravovat jídlo, mnohem častěji ho alespoň ochutnají. Není to všelék, nemusí to zafungovat. Ale aspoň to zkuste – co když to vyjde právě ve vašem případě? Chystáte pizzu? Tak pozvěte děti, ať ji ozdobí podle sebe… často si pak všimnete, že nějaký ten kousek šunky, či zeleniny putuje do úst. Aniž si to dítě vlastně uvědomilo.