Jak odolat pokušení utrácet a ušetřit více peněz?

Je všeobecně známo, že o penězích uvažujeme nesprávně, často pudově a iracionálně. Také podléháme momentální náladě, lákavé (ale v konečném důsledku nedůležité) nabídce ap. A proto děláme častěji chybné finanční rozhodnutí.
Chcete se těmto chybám vyhnout? Utrácet rozumněji a nenechat se nachytat? Prostě, jak ušetřit více peněz?

Znáte příběh o Odysseovi?

Odysseus věděl, že když ho Sirény začnou volat, půjde za jejich hlasem, což ho přivede do záhuby i s ostatními námořníky, podobně jako mnohé před ním. Odysseus věděl, že se neovládne. Poprosil tedy námořníky, aby ho přivázali k stěžni. Takto slyšel zpěv Sirén, ale nemohl jít za nimi. Svým mužům zas přikázal, aby si zalepili uši voskem, takže neslyšeli nejen zpěv Sirén, ale ani Odysseovo prosby, aby ho od stěžně odpoutali.
Podařilo se to a Odysseova loď přežila.

Odysseovská smlouva je tedy jakékoliv opatření, kterým si vytvoříte bariéru proti budoucímu pokušení.
Příkladem finančních odysseovských smluv může být to, že si stanovíte limit na kreditní kartě, budete používat pouze debetní kartu, nebo že platební karty úplně zrušíte a budete platit pouze v hotovosti.

Další možnost není vůbec hrdinská: důchodové spoření. Je to velmi účinná taktika. Nejúčelněji by to vypadalo takto: na konci každého měsíce si zkontrolujete výdaje a rozhodnete se, kolik si odložíte na spoření. Dobře však víte, že touto taktikou nikdy nic neušetříte.



Co tedy dělat?

Měli byste si vybrat nenormální strategii: zavázat se k tomu, že si budete měsíčně spořit určitou částku. Ačkoli dopředu nevíte, kolik peněz budete mít k dispozici. Není to ideální, ale lepší než nic. To prvotní pokušení překonáte jen jednou a nastavíte si pravidlo, které nemůžete zrušit.

Opravdu to funguje?

Odysseovské smlouvy skutečně fungují. Odborníci provedli studii se skupinou, která nemohla hýbat všemi penězi na svém bankovním účtu, protože si část nechávala automaticky posílat na spořící účet. Za jeden rok jim stouply úspory o 81%.

Že by to bylo tak jednoduché?

Ano, přestože na to budete hledět skepticky, ale naše podvědomí hledá různé způsoby, jak se vyhnout placení, spoření, odkládání. Protože jde o něco neuchopitelného a vzdáleného. Přitom stačí malý krůček…

V jiné studii si lidé dali automaticky odvádět část peněz z budoucích zvýšení platu. Jejich momentální výdělek se nezměnil, a když se jim plat zvýšil, na běžný účet jim přišlo o něco méně peněz. Tímto způsobem si opět ušetřili více.

Přesuňte peníze už v pátek

Behaviorální ekonomové upozornili na další zajímavý fakt. Pokud odkládáme převod peněz například na spořící účet byť jen o pár dní, může se nám to vymstít.

Dostali jste výplatu, splátku faktury, či odměnu ve čtvrtek nebo v pátek? Potřebnou částku hned převeďte na spořící účet, nečekejte do pondělí.
Z psychologického hlediska se o víkendu chceme cítit bohatě, svobodně a “užít si”. Proto máme v sobotu a neděli větší nutkání utrácet. A to bez ohledu na své potřeby na další týden.

Proto si peníze na spoření raději převeďte ihned a nečekejte. I kdybyste si říkali, že máte silnou vůli, sebeovládání – nestojí to za to “riziko”.

Zmanipulujte sami sebe

Existuje mnoho triků, jak zmanipulovat sami sebe. Protože jsme jen lidé, někdy podlehneme a potom si to vyčteme.
Vyzkoušejte například citový trik pomocí viny. Při jednom experimentu bylo zjištěno, že lidé své účelově vázané peníze zneužívají méně, když jsou peníze uloženy v obálkách označených jmény jejich dětí. Zní to krutě, ale je to velmi účinné. Děti mají nad námi největší moc.

Čím lépe pochopíme, kde děláme chyby a v čem máme nedostatky, tím lépe se s nimi budeme umět v budoucnu poprat. Budoucnost totiž předvídat neumíme, ať se týká čehokoliv.