Jak nás umí zuby moudrosti potrápit a k čemu vlastně slouží?

Obvykle se začnou prořezávat kolem osmnáctého roku života nebo později, a mnoha lidem dokáží způsobit nemalé fyzické či dokonce až psychické trauma. Někteří naopak ani nevědí, že je vůbec mají a jejich růst téměř nepociťují. Potřebujeme je vůbec?

Osmičky nebo i třetí stoličky

Pokud jste si už někdy kladli otázku, zda jsou vůbec tyto zuby potřebné, tak máme pro vás odpověď – ano. Příroda přesně ví, co dělá, kdy to dělá a jakým způsobem. Takzvané zuby moudrosti budeme potřebovat zejména ve stáří, kdy přijdeme o většinu našich trvalých zubů. Pomocí nich totiž dokážeme i nadále žvýkat stravu. Mnohdy poslouží i na připevnění tzv. můstku nebo různých protéz apod.

Lepší případ

Nejideálněji dopadli ti, kterým zuby moudrosti rostou tak, že o nich téměř ani nevědí. Párkrát za rok po dobu několika dní cítí, jak se prořezávají, avšak pociťují pouze mírné bolesti. Dokáží normálně přijímat stravu, tekutiny a dokážou vést rozhovory, i se smát. Pokud je bolest silnější, pomáhají běžně dostupné léky na bolest a správná ústní hygiena.

Horší případ

Pokud se však zařazujete mezi “smolaře”, tak vaše osmičky vás věru pořádně dokážou potrápit. Den i noc vás trýzní silná bolest, dokonce nastoupí i zvýšená teplota, otok, bolest hlavy, hrdla či ucha. Nebolí vás jen zub, ale i celá dáseň, obličej a řekněme to trochu nadsázkou, že i celý “člověk”.

Návštěva lékaře vám pomůže zbavit se trápení

Věřte, že sami se nepříjemné bolesti nezbavíte. Navíc, pokud vznikne nebezpečný zánět, může to být vážné. Strach z jehel a bílých plášťů proto odhoďte stranou a co nejdříve navštivte svého zubaře. On už přesně bude vědět, jak dál. Vyšetření a celkový zákrok sice nebudou pozvánkou do ráje, ale aspoň se konečně za pár dní dokážete pořádně najíst, usmát či i vyspat.

Co pak

V některých případech stačí jen proříznout dáseň, aby zub uměl sám vyjít ven, jindy však v důsledku malého místa a nesprávného růstu musí celý zub pryč. Trochu bu-bu-bu nastane, když se dozvíte, že občas se stává, že takový zub nevyjde ven celý najednou, ale na dvě až tři části. Tehdy je to bohužel chvilku doslova mučení. Nepěkná díra, která se však za pár dní zahojí a při správné péči vám zůstanou už jen nepříjemné vzpomínky, obvykle po zákroku napuchne a bolí. Tehdy vsaďte na studené obklady a kašovitá jídla. Pokud vás však trápí i nadále horečky nebo rána začala hnisat, návštěvu lékaře musíte absolvovat znovu. Hodně štěstí!