Jak na jaře správně zastřihnout keř?

Opadavé keře mají tendenci k přehuštění, ale je ohrožena i kvalita květu, pokud se pravidelně nezastřihují. Po jarním stříhání tyto keře většinou vytvoří statné výhonky, které přinášejí v létě nebo na podzim květy. Pokud na podzim odkvetlé výhonky zkrátíte, podstatně snížíte riziko jejich poškození větrem. Při zanedbání této péče mohou keříky vypadat nejen nepěkně a neupraveně, ale také můžete vážně ohrozit jejich zdraví. Pro různé typy keřů platí různá pravidla střihu. Jak tedy na jaře správně zastřihnout keř?

Postup a návod, jak na jaře správně zastřihnout keř

Rozměrné keře

Tyto keře tvoří dřevitou základní kostru. První jaro zlehka seřízněte hlavní výhon a příští jaro sestříhejte loňské výhonky na polovinu. V dalších letech je dobré je v zimě nebo brzy na jaře seříznout tak, že se ponechá jen jeden až tři páry pupenů po loňských výhoncích.

Sestřihem základních větví rozlišíte výškovou strukturu a podpoříte tvorbu květů ve všech výškových úrovních. Každý rok pak sestřihneme nejstarší dřevo a tím předejdete přehuštění.

Polokeře

Některé polokeře mají tak dřevitou bázi, že je můžeme zaříznout hluboko až na 15 až 30 cm vysoký základ keře. Každoročně je třeba takové keře zkrátit až na 1 až 2 pupeny.

Keře kvetoucí v zimě nebo brzy na jaře

Některé keře kvetou pozdě v zimě nebo brzy na jaře na loňském dřevě. Takové keře zařízněte na jaře po odkvětu. První jaro po vysazení zkraťte hlavní výhon na polovinu, abyste vytvořili základní kostru. Jakmile odkvete, tak uřízněte každý následující rok 2 – 3 pupeny od základních výhonků.

Keře kvetoucí v zimě nebo brzy na jaře se hnojí hned po seříznutí a uprostřed jara je dobré rozprostřít kolem keře mulč, který by měl zabírat zhruba plochu dosahující průměru keře před ořezáním.

Jak zastřihnout keř borůvky

Řez borůvek je nezbytný k udržení síly růstu a produktivity, případně i na pomoc při boji proti chorobám a škůdcům, jakož i k udržení velikosti a kvality plodů.

Při použití mírného řezu rostlina bývá hustá, slabě roste, má sklon k tvorbě tenkých větviček a netvoří silné výhonky, které by byly základem pro budoucí úrodu. Zkušenost je nejlepším rádcem, jak řezat. Nejlepší termín na řez je od ledna do poloviny března, do začátku rašení.

Řez se však může provádět kdykoliv od ukončení sběru do začátku rašení.

Jsou poznatky, podle kterých časný řez v polovině září oddaluje kvetení následující jaro. Při řezu těsně v předjaří však lze identifikovat a odstranit poškozené dřevo.

Tento termín řezu je vhodnější, neboť neomezuje přesun zásobních látek z výhonků do staršího dřeva a kořenů v podzimním období.

Jak zastřihnout keř hortenzie

Květy hortenzie příštího roku se zakládají ještě během běžného roku. Pokud tedy chcete, aby hortenzie měly v příštím roce bohaté květy, nesmíte je na podzim nebo brzy na jaře ostříhat. Na jaře je třeba ostříhat pouze suché a nežádoucí větve. Odkvetlé květy hortenzie můžete nechat přes zimu a ostříhat je až na jaře.