Jak využít léčivou sílu máty peprné?

Máta peprná patří mezi nejznámější a nejpoužívanější bylinky, které by neměly chybět v žádné zahrádce. Silně aromatická, s léčivými účinky a dá se z ní leccos připravit. Níže vám ukážeme, jak se dá z máty vyrobit chladivý deodorant , či ústní voda.
Poradíme také, které zdravotní problémy léčí máta peprná, jak ji využívat a přidáme nějaké zajímavosti.

Máta peprná

Aromatická máta má drobné kvítky a zoubky, nejčastěji tmavozelené listy. Dokáží se neohroženě šířit pod povrchem země.
Máta vždy symbolizovala pohostinnost a přátelství. Pochází z Asie a Středomoří. Řekové ji používali na čištění stolů, na kterých hodovali, a do koupele jako stimulant. Římané používali mátu jako pomoc při trávení, osvěžovač dechu, do posilujícího likéru, do ovocných kompotů a parfémů.

Máta vyléčí …

Máta je skvělá na zklidnění trávicí soustavy, pomáhá při syndromu dráždivého tračníku a nadýmání. Může však zhoršit žaludeční reflux. Je bohatá na fytonutrienty, chrání před růstem nádorů a má také antibakteriální a antifungicidní účinky.
Je dobrým zdrojem dietního manganu, mědi a vitamínu C. Mátu lze přidávat do jídla, nebo louhovat v horké vodě na čaj.

Tradičně se používala na:

  • bolest žaludku, špatné trávení, pálení žáhy
  • bolesti hlavy a bolest na hrudi
  • běžné nachlazení, potíže s dýcháním
  • zápach z úst
  • menší popáleniny
  • podráždění kůže

Použití máty

Mátový olej se získává z mentolu v listech. Používá se do zubních past, sprchových gelů a do léků. Je antibakteriální. Chladí, zklidňuje a je protizánětlivý.
Máta je vynikající na jehněčí, do zmrzliny, salátů, na ovoce, koktejly, ale i omáčky, brambory, maso a sladkosti. Je z ní výborný čaj, oblíbený v Maroku a u dalších severoafrických národů.

Věděli jste o mátě?

Název je odvozen od mýtické říční nymfy Minthé, která padla do oka řeckému bohu podsvětí Hádovi. Jeho žárlivá manželka proměnila Minthé na rostlinu, aby každý mohl po ní šlapat a drtit ji. Díky jemné vůni však Hádes mohl stále cítit její přítomnost. Starověcí Židé rozhazovali mátu po podlaze synagogy. Máta se našla v egyptských hrobkách z roku 1000 před n.l.

Ústní voda z máty

Pokud nechcete používat komerční ústní vody s obsahem alkoholu, který vysušuje sliznici úst, zkuste si vyrobit vlastní. Použít ji můžete při zápachu z úst nebo na osvěžení ústní dutiny.

Potřebujete:

  • 3 PL máty
  • 3 PL šalvěje
  • 3 hřebíčky

Postup:

Bylinky a hřebíček zalijeme horkou vodou (500 ml) a necháme přirozeně vychladnout. Po vychladnutí scedíme a držíme v chladničce. Vodu bychom měli spotřebovat do 3 dnů. Máta výborně osvěží dech, šalvěj je antibakteriální a hřebíček antiseptický, takže ničí mikroorganismy.

Chladivý deodorant z máty

Jak lépe využít chladivou sílu máty, ne-li na přípravu přírodního deodorantu? Ačkoliv se může zdát na první pohled nesmyslné vyrábět si domácí deodorant, je příjemné používat kosmetiku, která je k pokožce šetrná, zvláčňuje ji a nedráždí.

Potřebujete:

  • 6 PL kokosového oleje
  • 4 PL sody
  • 4 PL kukuřičného škrobu
  • 10 kapek mátového éterického oleje

Postup:

Jako první smícháme suché části, do kterých zapracujeme kokosový olej a mátový éterický olej. Směsí naplníme nádobu a necháme ztuhnout 24 hodin v chladničce. Nanášíme do oblasti podpaží prstem.