Jak mít zdravé, hladké a lesklé vlasy? Zahoďte žehličku.

Struktura vlasu je věc genetiky. Moc dobře se oklamat nedá, ale většina žen si umí docela slušně pomoci. Nejrychlejší a nejoblíbenější cestou, jak se dopracovat k hladké a lesklé hřívě, je žehlička na vlasy. Je to však také první krok v začarovaném kruhu vysušených a lámavých vlasů. Čím častěji si budete vlasy žehlit, tím hůře budou vypadat přirozeně. Horký vzduch je vysouší a struktura vlasu se ničí. Budete žehlit více a více a vlasy budou vypadat hůř a hůř, až bude pohled do zrcadla k pláči. Zázraky na počkání jednoduše nemívají věčné trvání. S trochou trpělivosti a tím správným receptem však můžete mít přirozeně zdravé a krásné vlasy i bez použití horkého vyhlazování. Jak na to?

Zdravá strava

Vlasy je třeba jako každou jinou část našeho organismu vyživovat zevnitř. Klíčové pro jejich zdraví jsou bílkoviny, vitamin C, B7, A, železo a zinek. Zabijákem krásné hřívy je strava s vysokým obsahem nezdravého tuku. Z masa jsou skvělým vlasovým dopingem ryby a drůbež. Vysoký obsah bílkovin mají i vejce a mléčné výrobky. Vejce jsou bohaté i na zinek. Pozor však na jejich vysoký cholesterol. Vysokým obsahem bílkovin, zinku i železa se mohou pochlubit luštěniny, zejména čočka a fazole. Jak pro celkové zdraví, tak i pro vlasy je svým složením vhodná zelená zelenina. Skvělou volbou je špenát, kapusta nebo brokolice. Ovoce je zas výbornou zásobárnou vitamínu C. Skvělé jsou nejen citrusy, ale například i borůvky. Chcete mít krásné vlasy? Myslete na to i ve chvíli, kdy si sedáte ke stolu.

Základní péče

Vedle široké nabídky stylingových a pečujících přípravků nejednou zapomínáme na kvalitní základ. Tím je pro vlasy hydratační šampon a vyživující kondicionér. Šampon vlasy vyživuje a vyhlazuje již během mytí. Potřebné je však vybrat si ten správný přípravek pro sebe, ideálně po konzultaci s kadeřníkem, který vám jistě doporučí kvalitní přípravek šitý vašim vlasům na míru. Jiný šampon si žádají suché vlasy, jiný barvené a jiný jemné. Totéž platí v souvislosti s kondicionérem. Nikdy nepodlehněte pokušení proces mytí vlasů urychlit tím, že kondicionér nepoužijete. Kromě toho, že vlasy hydratuje a vyživuje, usnadní vám rozčesávání a vaši hřívu ochrání před mechanickým namáháním.

Šetrná úprava

Vaše vlasy snesou hodně, ale dají vám to pocítit na své kvalitě. Chovejte se k nim proto co nejšetrněji. Ideální je nechat je po umytí volně prosušit a pak pročesat řídkým hřebenem. Na to však má jen málokterá dáma čas. Pokud se už rozhodnete vlasy fénovat, žehlit a natáčet, minimalizujte škody. Základem jsou přípravky chránící vlasy před horkým vzduchem. Fénujte z větší vzdálenosti. Rozčesávání věnujte dostatek času. Nikdy vlasy neškubejte kartáčem, porušíte jejich strukturu. Pokud musíte žehlit, dělejte to krátce a při nižších teplotách. Dlouhodobé vystavování teplotám nad 200 °C je pro strukturu vlasu devastující.

Návštěva kadeřníka

Většina dám se rozhodne navštívit kadeřníka proto, aby vlasům dodaly zářivější barvu nebo oblíbený peroxid. Služby kadeřnictví jsou však mnohem širší a užitečnější než jen nanášení barvy štětcem. Základem je vlasy pravidelně prostříhat. Čím jsou vlasy sušší, tím častěji by měly vidět nůžky. V těch nejextrémnějších případech i jednou za 3-4 týdny. S dlouhou hřívou se pravděpodobně budete muset na čas rozloučit, ale odměnou vám bude hladký účes bez roztřepených konečků. Další službou, kterou byste si měli u kadeřníka vyžádat a obvykle je dokonce grátis, je poradenství. Kadeřník vám řekne, jaký je hlavní problém vašich vlasů a jaké přípravky, střih a druh péče by vám mohl pomoci. Většina salonů nabízí i široký výběr ozdravujících vlasových kúr. Zkuste si promyslet, zda namísto příštího melírování neinvestujete raději do nich.