Fungují detoxikační diety? Jsou bezpečné?

Mnoho lidí stále hledá rychlý způsob, jak zhubnout a cítit se lépe.

“Detoxikační” (zkratka pro detoxikaci), nebo “očistné” diety slibují odstranění toxinů z těla a rychlý úbytek na váze a stávají se stále populárnější.

Odborníci na výživu k ním však mají výhrady, ačkoli uznávají, že detoxikační diety mají i své kladné stránky.

Co přesně je detoxikační dieta nebo očista? Jejich zastánci říkají, že naše těla jsou neustále přetížené toxiny ze znečištění, cigaretovým kouřem, alkoholem, kofeinem, a zpracovanými potravinami. Věří se, že protože tyto toxiny se usazují v našem těle, mohou být zodpovědné za řadu zdravotních problémů jako je přibírání na váze, ztráta energie a fádní kůže. Své tělo zbavíte toxinů tak, že dodržujete dietu, která výrazně omezuje a snižuje příjem potravy.

Neexistuje jen jedna detoxikační dieta, existuje mnoho různých typů, od hladovky, při kterých se pijí jen ovocné šťávy po diety ze syrových potravin, které zahrnují pouze konzumaci ovoce nebo nedovolují žvýkání.

Pokud se domníváte, že čisticí diety jsou trendem jen v New Yorku a LA, jste na omylu. Los Angeles Times uvádí, že “Master Cleanse” byl nejvíce hledaný recept na Googlu v roce 2007. I v loňském roce se prodej bylinných čisticích produktů ztrojnásobil na téměř 28 000 000 dolarů na celém světě, uvádí společnost na výzkum trhu z Illinois, která se specializuje na odvětví přírodních výrobků.

Odborníci však detoxikační diety i kritizují a to z těchto důvodů:

 • Detoxikační diety mohou způsobit příliš rychlý úbytek na váze.
 • Ztracená kila přiberete zpět
 • Mnoho z diet nedodává tělu nezbytné živiny
 • Mnoho z nich způsobuje ztrátu elektrolytů
 • Vedlejší účinky mohou zahrnovat únavu, bolesti hlavy, zvracení, a nevolnost
 • Některými dietami své tělo výhled
 • Neexistuje žádný vědecký důkaz o tom, že naše těla potřebují pomoc při zbavování se odpadních látokak jsme zdraví a jen málo důkazů podporuje tvrzení, že detoxikační diety opravdu fungují
 • Pokud někdo drží přísnou dietu detox po dlouhou dobu, může to vést k nedostatkem živin a zdravotním problémům

Navzdory tomuto všemu, odborníci nejsou proti detoxikačním dietám úplně. Někteří svým klientům doporučují detox trvající dva nebo tři dny – ne proto, aby zbavili své tělo toxinů, ale proto, aby je to mentální nastartovalo jíst lépe a hubnout. Jednou z výhod čisticích diet, je to, že vás nutí zamyslet se, jaké jídlo přijímáte a proto mají potenciál trvale zlepšit vaše stravovací návyky.

Pokud uvažujete o zahájení čisticí diety, vědci radí, abyste si vybírali takovou, která vám umožňuje skutečně jíst. Nejlepší diety eliminují příjem alkoholu, kofeinu, masa a většiny mléčných výrobků a zdůrazňují konzumaci celých potravin jako je zelenina, ovoce, ořechy, fazole, celá zrna a příjem velkého množství vody.

Není však dobré odstranit mléčné výrobky ze svého jídelníčku natrvalo. Většina čistících diet si to na začátku vyžaduje, protože mléko obsahuje mnoho kalorií a cukru, ale po ukončení očisty byste do svého jídelníčku měli zařadit malé množství nízkotučných mléčných výrobků.

Tři z najobúbenejších očistných diet jsou:

Játra čistící dieta

Vědci se domnívají, že tato dieta je docela rozumná.

Cílem je zlepšit funkci jater, což pak povede ke ztrátě hmotnosti. Je to osmitýdenní dieta s nízkým obsahem tuku, která klade důraz na koznumáciu rostlinných potravin, jako jsou zelenina, ovoce a ovocné šťávy. Můžete při ní konzumovat také drůbež a ryby, ale ne mléčné výrobky. Při této dietě máte pít hodně vody: 8-12 sklenic denně.

Potraviny, které máte jíst jsou prospěšné pro funkci jater. Příklady zahrnují:

 • Vitamin K ze zelené listové zeleniny,
 • Arginin z fazolí, rohovníku, a vlašských ořechů
 • Antioxidanty ze zelených nápojů, jako je listová zelenina a šťáva z ječmenné trávy a čerstvého ovoce, zejména citrusů a kiwi a bobulí
 • Selen, z para ořechů, řas, hnědé rýže, česneku a cibule.
 • Esenciální mastné kyseliny, z avokáda, zelené listové zeleniny, a lněných semen

Master Cleanse

Toto je dieta, jakou si mnoho lidí představí, když je řeč o čistících dietách. Byla vyvinuta v roce 1940 a popularizované knihou v roce 1970.

Po minimálně 10 dní, budete pít jen limonádové směsi: organický javorový sirup třídy jakosti B, čerstvě vylisovanou citronovou nebo limetkovou šťávu, a kajenský pepř přidány do pramenité, destilované nebo čištěné (nefluoridovanej) vody. (Recept: Smíchejte dvě polévkové lžíce javorového sirupu třídy jakosti A, šťávu z poloviny citronu, desetinu lžičky kajenského pepře a litr pramenité vody). Po návratu na běžnou stravu, pokračujte s limonádou na snídani. Po návratu na pravidelnou stravu, konzumujte jen malé množství masa a mléčných výrobků, které prý mohou produkovat hlen a bránit trávení a vstřebávání živin.

Není divu, že někteří odborníci nemají rádi tuto dietu. Poukazují na to, že neobsahuje žádné bílkoviny, vitamíny (kromě vitaminu C) nebo minerály. Jinými slovy, vaše tělo hladoví. Odborníci říkají, že je zaručeno, že po skončení této diety přiberete na váze.

9,5 kg za 21 dní

Tato tekutá dieta, nařizuje příjem pouze 1000 kalorií denně. Každé dvě hodiny budete pít určenou kapalinu. Počaj dne prijemte 1 – 1,2 l vody, 1 – 1,2 l bylinného čaje, 0,5 l zeleninové polévky, a 1 l zeleného nápoje ze zeleniny, zeleninové šťávy, nebo bobulí. Nebudete, žvýkat žádné jídlo, protože cílem je nechat trávicí trakt odychnut. “Doporučuje se, abyste během očisty užívali doplňky výživy s obsahem vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Přestože odborníci říkají, že tato dieta však nabízí dobrý způsob jak redukovat nebo eliminovat konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku a zpracovaných potravin z vašeho jídelníčku, poukazují poukazuje na to, že je docela těžké tuto dietu udržovat po delší dobu. Opět však neexistuje žádný vědecký důkaz, který by prokázal, že tato dieta skutečně čistí váš systém.