Jak se vyvarovat nejčastějších dietních chyb?

Snažíte se cvičit, opravdu na sobě pracujete již delší čas, řešíte diety, ale kýžený efekt se jaksi stále nedostavuje? Přečtěte si něco o nejčastějších chybách, které lidé při držení diet dělají a možná zjistíte, že je děláte i vy.

Málo spánku

Obvykle ti, kteří se pokoušejí shodit nějaká kila, zapomínají na dostatek spánku. Jejich dny jsou zaplněné pohybem a cviky, přičemž nemyslí na potřebnou regeneraci. Jen během spánku má tělo čas na obnovu, přičemž odpočívá i metabolismus. Nedostatek spánku často způsobuje odkládání energie z jídla do zásoby – tělo si prostě tvoří zásoby.

Light a “light”

Ne všechny výrobky s označením light jsou opravdu lehčí, bez obsahu tuku a cukrů. Často jsou nahrazeny různými sladidly nebo i tak slazeny klasickým cukrem. Nevěřte jen velkému nápisu na obalu, který slibuje obsah bez tuku, raději vždy čtěte složení. Nezabere vám to při nakupování hodně času, zpravidla do tří minut navíc. To snad stojí za konečně hezčí, vytouženou postavu.

Správná snídaně

V první řadě je třeba si uvědomit, že i během diet jsou snídaně důležité, stále jsou totiž základem dne. Jejich obsah máte buď již předem určený v dietním plánu, nebo by měly obsahovat například vlákninu, která podporuje trávení a organismus zbytečně nezatěžuje. Dejte si na snídani ovesné vločky nebo neslazené müsli, celozrnné pečivo, ovoce nebo svěží smoothie podle vlastní chuti.

Určitě se vyhýbejte těžkým jídlům a sladkostem. Nedoporučuje se džem ani slazené kakao.

Večeře

Platí jedno zlaté pravidlo: večeřte nejpozději 2 hodiny před spánkem. I lehká jídla jako zelenina vás zbytečně zatíží, dají práci vašemu trávení, které je unavené po celém dni. Jakákoliv večeře, i ta předepsaná od nutričního poradce nebo od trenéra, je akceptovatelná do dvou hodin před uložením se ke spánku.

Efektivní cvičení

Tempo a náročnost zvyšujte postupně. Klidně můžete cvičit doma, mnohým domácí cvičení více vyhovuje, ale myslete na vlastní tempo, náročnost si přidávejte jen postupně, pozvolna. Určitě se nenuťte do cvičení trvajícího třicet minut, pokud již po dvaceti “melete z posledního”. Spalování nadbytečných tuků je proces, který trvá jistý čas.