Co způsobuje vypadávání vlasů u žen?

Odhadem 21 milionů žen trpí nějakou formou vypadávání vlasů. Zatímco počet žen trpících vypadáváním vlasů je zanedbatelný ve srovnání s počtem mužů, ženy tvoří až 40 procent ze všech případů ztráty nebo řídnutí vlasů. V závislosti na příčině, může být vypadávání vlasů u žen jen momentální nepříjemností nebo také i trvalým problémem.
Věk

Růst vlasů se zpomaluje s věkem, což způsobuje, že vlasy řídnou přirozeně. Více než polovina žen zaznamená viditelné známky řídnutí a vypadávání vlasů už před padesátkou. U tohoto typu ztráty vlasů, počet vypadlých vlasů za den přesahuje počet vlasů, které stárnoucí tělo dokáže nahradit a po čase jsou vlasy viditelně zřídnutí. Výrazná ztráta vlasů a Plešivá místa se ale vyskytují jen zřídka.

Dědičnost

Většina žen dává vinu za své abnormální vypadávání vlasů svým rodičům, protože dědičnost způsobuje více než 95 procent všech trvalých forem vypadávání. Ložiskové vypadávání vlasů u žen nebo androgenní alopecie se může objevit v každém věku v závislosti na genetickém kódu zděděném od rodičů. U žen však tato forma vypadávání vlasů jen zřídka způsobí úplnou plešatost. Přední vlasová linie obecně zůstává nedotčena, a řídnutí se objevuje vpředu, na bocích a temeni hlavy. Některé ženy mohou zažít extrémní, lokalizované vypadávání vlasů, ale běžnější je celkové zřídnutí.

Výživa

Podle statistik mohou různé bláznivé diety a stravovací poruchy způsobit vypadávání vlasů. Každá dieta, která neposkytuje tělu dostatek železa, bílkovin a dalších pro vlasy potřebných látek, může vést k dočasnému vypadávání vlasů, protože tyto látky jsou využívány na jejich opětovný růst.

Nemoc

Některé choroby a druhy léčby dramaticky ovlivňují vlasy. Nemoci, jako je lupus a cukrovka, spolu s několika onemocněními štítné žlázy, mohou způsobit řídnutí vlasů. Léky na léčbu onemocnění srdce, deprese, artritidy aa vysokého krevního tlaku může také vést k vypadávání vlasů.
Hormony

Hormonální nerovnováha například spojená s těhotenstvím, porodem, menopauzou nebo náhlou změnou antikoncepce může způsobit vypadávání vlasů u žen. Ztráta vlasů spojená s hormonální nerovnováhou může být zastavena a zvrácená hormonální léčbou.

Kosmetické úpravy

Nešetrné chemické ošetřování oslabuje strukturu vlasů, což způsobuje jejich lámavost. Poškození opakovanými chemickými zásahy nebo příliš nešetrnými chemickými zásahy a příliš utaženy účesy mohou způsobit, že se bude zdát, že vlasy řídnou. Vlasy však dorostou nazad jakmile dostanou šanci si odpočinout.