Co způsobuje řídnutí vlasů u mladých žen?

Řídnutí nebo ztráta vlasů se nazývá alopecie a postihuje muže a ženy v každém věku. Podle odborníků je normální ztratit asi 25 až 100 vlasů denně. Ztráta většího množství vlasů než je normální u mladých žen může být znakem zdravotního problému, dočasné změny hladiny hormonů nebo postranních znaků některých chorob.

Hormony

Změna hladiny hormonů může způsobit, že vlasy vypadávají více než je obvyklé, což způsobuje, že vypadají řídké. Hormonální změny se mohou vyskytnout během puberty, krátce po porodu (čtěte i vypadávání vlasů po porodu ), nebo při užívání antikoncepce. Některé nemoci mohou také způsobit hormonální nerovnováhu, například syndrom polycystických vaječníků a poruchy štítné žlázy.

Péče o vlasy
Některé druhy ošetřování vlasů jako například časté barvení, trvalá a chemické ošetřování může způsobit vypadávání vlasů nazvané trakční alopecia . Ta nastane, pokud jsou vlasy napnuté tahem příliš často, čímž se zlomí. Příliš mnoho slunce a ztuha utaženy copy mohou také způsobit tento typ alopecie.

Dědičnost

Androgenetická (androgenní) alopecie je genetická ztráta vlasů, kterou mohou ženy zdědit z matčiny i otcovy strany. Může být zodpovědná za řídnutí, avšak nikoli úplnou ztrátu vlasů. Řídnutí vlasů způsobené geneticky může nastat již v pubertě. Ačkoliv neexistuje lék na tento typ řídnutí vlasů, některé léky dokáží pomoci zastavit tento proces.

Léčba

Řídnutí vlasů způsobené léky se nazývá anagen effluvium . Nastává, když léky nebo chemoterapie náhle naruší buňky vlasových folikulů. Vlasy se vrátí do původní hustoty zhruba šest měsíců po skončení užívání léků.

Stres
Extrémní stres vyplývající z vážného onemocnění nebo emocionální poruchy mohou způsobit řídnutí vlasů nazvané telogenu effluvium . Toto vypadávání nastane, když je normální cyklus růstu vlasů narušen, čímž se vlasy rychle dostanou do fáze vypadávání. Tento typ řídnutí vlasů je jen dočasný.

Trhání vlasů

Řídnutí vlasů může být způsobeno psychologickou poruchou nazvanou trichotillomania , kterou charakterizuje obsesivně trhání vlasů. Opakované trhání pramenů vlasů způsobuje řídnutí vlasů celé hlavy. Tento problém lze vyřešit pod dozorem specializovaného lékaře.