Vypadávání vlasů u žen

Ztráta vlasů u žen je normální – ztrácíme někdy až do 100 vlasů denně – ale pro některé ženy je vypadávání vlasů mnohem vážnější. Vypadávání vlasů ovlivňuje stále větší počet žen do 40 let. Nejběžnější typ vypadávání vlasů může být vyvolán životními událostmi jako stahování se, úmrtí blízkého člověka nebo těhotenství, což vede k celkovému řídnutí vlasů.
Podle odborníků, počet žen žádajících o radu ohledně vypadávání vlasů se v posledních deseti letech zdvojnásobil. Objevil se také výrazný nárůst mladších žen (ve věku mezi 18 a 40 let), které jsou postiženy vypadáváním vlasů.

Pokud jste si všimli postupné řídnutí vlasů nebo na podlaze v koupelně nacházíte chomáče vlasů, může to být velmi šokující. Nepropadejte však panice, většinou se jedná o dočasný projev vaší fyzické a emocionální pohody.

Naštěstí je k dispozici mnoho způsobů jak pomoci. Zjistili jsme, co způsobuje vypadávání vlasů, oddělili mýty od faktů a nabízíme vám rady ohledně léčby.

Co způsobuje vypadávání vlasů u žen?

Vypadávání vlasů u žen není infekční ani nakažlivé. Může být mírně – kdy dochází k jemnému řídnutí vlasov- nebo vážnější, které zahrnuje celkovou ztrátu vlasů pokožky těla a hlavy. Mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen patří těhotenství , špatná výživa, poruchy příjmu potravy, užívání léků a stres . U většiny z nich je ztráta vlasů dočasná a může být po vhodně zvolené léčbě výrazně zpomalena a zvrácená.

Odborník na výživu

Pokud je množství přijatých živin nízké, projeví se to na vlasech. Vlasové folikuly zakořeněné v hlavě musí být dobře prokrvené na to, aby dostali dostatečnou výživu. Ztráta vlasů odráží nízký obsah minerálních látek, zejména nedostatek zinku, selenu, vápníku, sodíku a draslíku. Jaké vitamíny jsou vhodné pro zdravé vlasy?
Dermatolog říká

Striktní diety a vyhýbání se červenému masu mají obvykle za následek nedostatek železa. Vegetariáni a vegani, kteří přijímají málo vitamínu B12 a zinku mohou být náchylní k vypadávání vlasů. Výzkum ukazuje, že řídnutí vlasů je také spojeno s gestageny – syntetickou formou progesteronu nacházející se v antikoncepci a hormonální substituční léčbě.

Čínský bylinkář říká

Vypadávání vlasů u žen je výsledkem moderního způsobu života. Pokud ženy zažívají podobné množství stresu než muži – projevuje se to například i vypadáváním vlasů.
Příčinou vypadávání vlasů u žen jsou i jo – jo diety, antikoncepce , chemické látky ve vodě a moderní pesticidy v potravinách.

Jak léčit vypadávání vlasů u žen?

Každý lékař má své vlastní teorie ohledně léčby vypadávání vlasů. Úspěch léčby závisí na konkrétního člověka, ale většině žen při správné léčbě vlasy dorostou.

Ve vzácných případech, kdy lidé trpí celkovou ztrátou vlasů, není známa žádná léčba. Zlatým pravidlem je: jakmile si všimnete vypadávání vlasů, udělejte základní kroky, které pomohou vypadávání odstranit. Je to odstranění stresu a doplnění vhodných vitamínů proti vypadávání vlasů .

Odborník na výživu mluví

Jezte hodně zinku z masa a ústřic, magnézium nacházející se v zelené listové zelenině a vitamin C z čerstvého ovoce. Doporučuje se konzumace středomořské stravy plné esenciálních mastných kyselin – směsi minerálů a aminokyselin potřebných pro tvorbu keratinu, vysoce vláknité a odolné bílkoviny, která tvoří nehty a vlasy. Pijte hodně vody za účelem odstranění případných nahromaděných toxinů v těle.

Dermatolog říká

Změňte svůj jídelníček. Striktní diety a vyhýbání se červenému masu mají obvykle za následek nedostatek železa, nezbytného pro výživu vlasů a vlasové pokožky. Nejbohatším zdrojem železa je červené maso a játra. V závažných případech existují i ​​jiné způsoby léčby vypadávání vlasů, které zahrnují steroidy, léky proti vypadávání vlasů nebo léčbu infračerveným světlem.

Mýty o vypadávání vlasů u žen

Vypadávání vlasů se dědí od otce. Vypadávání vlasů u žen způsobuje abnormální menstruační cyklus. Barvení vlasů, lak na vlasy a mytí vlasů zhoršuje vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů nastává pouze u žen starších 50 let.

Fakta o vypadávání vlasů u žen

K vypadávání vlasů přispívají geny obou rodičů. Menstruace není ovlivněna vypadáváním vlasů. Vlasový styling a barvení nezpůsobuje vypadávání vlasů. Padesát procent žen ve věku 18-40 let zažije vypadávání vlasů.

Přestože je vypadávání vlasů považováno za mužské onemocnění, ženy ve skutečnosti tvoří až čtyřicet procent pacientů, kteří trpí vypadáváním vlasů. Vypadávání vlasů u žen může zničit jejich sebevědomí a emocionální pohodu. Společnost bohužel nutí ženy trpět v tichosti. Proces vypadávání vlasů je mnohem přijatelnější u mužů. Co je ještě horší, lékařská komunita se také k otázce vypadávání vlasů u žen staví jako kdyby neexistovala. Vzhledem k tomu, že vypadávání vlasů se nezdá být život ohrožující, většina lékařů ženám stěžujícím se na vypadávání vlasů nevěnuje velkou pozornost a svým pacientkám říká, že “to není velký problém”, a že “se s tím prostě budou muset naučit žít” . Samozřejmě to, co si tito lékaři neuvědomují je, že psychologické škody způsobené vypadáváním vlasů a pocit neatraktívnosti mohou být stejně zničující jako závažná choroba a emocionální daň, kterou si vypadávání vlasů vyžádá může přímo dotýkat fyzického zdraví.
Typy ženského vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může být dočasné nebo trvalé. Dočasná ztráta vlasů může být snadno napravena, pokud je její příčina identifikována a vyřešena, nebo obtížně léčitelná pokud není hned jasné, co je její příčinou. Vypadávání vlasů, které by mohlo být pouze dočasné, může být dlouhotrvající v důsledku nesprávné diagnózy. Možnost nesprávné diagnostiky je pro ženy možná nejvíce frustrující aspekt vypadávání vlasů. Informace v této části Vám pomohou určit příčinu vypadávání vlasů av ideálním případě Vám a Vašemu lékaři pomohou vybrat správný druh léčby pro konkrétní typ vypadávání vlasů čím dříve.

Alopecie je lékařský termín pro nadměrné nebo abnormální vypadávání vlasů. Existují různé druhy alopecie . To, co mají všechny typy vypadávání vlasů společné, ať už je to u mužů nebo žen, je to, že jsou vždy příznakem něčeho jiného, ​​co se v těle pokazilo. Vaše vlasy zůstanou na hlavě tam, kde patří, pokud nedošlo k hormonální nerovnováze, nemoci, nebo nějakému jinému onemocnění. Tímto onemocněním může být jednoduše gen, který Vás dělá predisponovaných na mužské nebo ženské ložiskové vypadávání vlasů nebo jednu z forem alopecie areata, nebo jím může být celá řada nemocí. Vypadávání vlasů může být naštěstí i příznakem krátkodobé události, jako je stres, těhotenství, a užívání některých léků. V těchto situacích vlasy často (ačkoli ne vždy) dorostou zpět, když se tato událost pomine. Látky, včetně hormonů a léků a nemoci mohou způsobit změnu v růstu chloupků, fázích jejich vypadávání av trvání těchto fází. V takovém případě dojde k růstu a vypadávání vlasů najednou. Jakmile je příčina vyřešena, vlasy se často vrátí k přirozenému cyklu růstu a vypadávání, a problém s vypadáváním vlasů se zastaví., Pro některé ženy se však naneštěstí vypadávání vlasů stane celoživotním bojem.

Hormonální změny

Ženské vlasy jsou velmi náchylné na hormonální změny, nemoci nebo různé externí faktory.
Hormonální změny jsou právě nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen. Nastanou například v období menopauzy, těhotenství, užívání antikoncepce nebo při poruchách štítné žlázy a mohou způsobovat vypadávání vlasů.
Dobrá zpráva je, že pokud je vypadávání vlasů způsobené takovými hormonálními změnami, ve většině případů se jedná pouze o dočasný stav. V období do 6 měsíců po kritickém období (nemoc, těhotenství atd.) Se přirozený růst vlasů obnoví. V případě, že se ani po tomto období růst vlasů nezastaví nebo neobnoví, pravděpodobně se nebude jednat pouze o hormonální změny a je třeba vyhledat lékaře a poradit se o dalších možnostech léčby.

Každá žena má i mužské pohlavní hormony, jejichž účinky jsou normálně potlačovány převahou většího množství ženských pohlavních hormonů. V životě ženy jsou však období, kdy se poměr hormonů mění například během některých onemocnění, po porodu nebo v období přechodu, což může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů.

Začátky vypadávání vlasů u žen jsou pozorovány kolem 20-tého roku života. Narozdíl od mužů se riziko získání alopecie nezvyšuje s narůstajícím věkem. Podle statistik trpí vypadáváním vlasů celosvětově přibližně 20-40% žen.

Ženám nejčastěji vypadávají vlasy tzv. difúzním způsobem. Znamená to, že vlasy vypadávají rovnoměrně po celém temeni hlavy. Je velmi důležité správně vyhodnotit příčiny vypadávání vlasů u žen, protože difúzní vypadávání může být zapříčiněno kromě několika zdravotních faktorů, i geneticky.

Náš tip: Na vyrovnání hladin hormonů je celosvětově nejpoužívanější a doporučený i odborníky přírodní lék – extrakt ze saw palmetta .