Top 10 detoxikačních potravin. Jíte je v dostatečném množství?

Svět je čím dál, tím toxičtější. Naše vysoce sofistikované tělesné schránky se mohou zahltit množstvím odpadu a nezdravých látek, se kterými se, byť neúmyslně, dennodenně dostáváme do kontaktu. Je proto důležitější než kdykoli předtím uvědomit si, že existují zcela obyčejné a jednoduché potraviny, které přirozeně asistují našemu imunitnímu systému. Dovolují nám spalovat tuk v optimálních množstvích a přidávají roky k našemu životu.

Škodliviny ze životního prostředí, chemikálie vyvolávající rakovinu, plasty, konzervační látky, pesticidy v našich potravinách, ve vodě av domácnostech denně útočí na obranné mechanismy našeho těla.

Drobounké klky podobné vlasům, které lemují naši střevní stěnu, výrazně zvyšují povrchovou plochu pro vstřebávání živin a poskytují receptory pro lymfatický (imunitní) systém, který filtruje odpad směrem ven z těla. Nicméně stres, nemoci, těžká jídla a těžko stravitelné proteiny (jako kasein a lepek) mohou přispět k přetížení střevní výstelky. To může způsobit zanesení klků, což znamená, že bude složitější přirozeně přefiltrovat odpad a chemikálie. Také se tím ovlivní vstřebávání živin.

Tři známky toho, že vaše tělo potřebuje detoxikaci

Běžné známky stavu, kdy může trávicí systém začít vyžadovat jarní očistu:

  1. jste obzvlášť náchylný na sezónní alergie
  2. snadno a často onemocníte
  3. častá citlivost žaludku nebo nadýmání při konzumaci jídel, které obsahují mléčné výrobky, pšenici nebo sóju (mnohé symptomy potravinové intolerance mohou být odstraněny posílením trávicího systému a podpořením imunitního systému)

Pravděpodobně jste slyšeli o různých druzích očistných a detoxikačních programů. A zatímco procedury jako pročištění tlustého střeva a 2-týdenní bylinné režimy mohou být ohromně přínosné, mohou být drahé a občas nepříjemné.

Dobrou zprávou je, že existuje mnoho vynikající potraviny, které přirozeně podrží váš imunitní systém, pročistí a detoxikují orgány trávicího systému a podpoří schopnost těla zůstat zdravé.

Pokud je váš imunitní systém silný a funguje správně, přidejte některé nebo i všechny z následujících potravin a pomůže mu, aby takový i zůstal. Pokud cítíte, že je váš imunitní systém mírně narušen, přidání následujících potravin do jídelníčku podpoří váš organismus v přirozeném detoxikačním procesu a posílí jeho obranyschopnost.

Top 10 detoxikačních potravin

1) Pampeliškové listy

Tyto jemně hořké listy pomáhají pročistit střevní klky a obsahují hojné množství minerálů a fytoživin. Tlumí zánět a jejich mírné močopudné vlastnosti pomáhají při pročišťování jater a ledvin.

Vmíchejte pampeliškové listy do salátu s očištěnou řepou, čerstvým zázvorem a čerstvou citronovou šťávou. Získáte tak super čistící salát. Nebo vyzkoušejte detoxikační zelené smoothie: 2 až 3 šálky pampeliškových listů, šťáva z jednoho grapefruitu, 1 banán a 1 šálek (nebo více) vody.

2) Mořské chaluhy

Starověcí lidé cestovali na dlouhé vzdálenosti, aby získali mořské chaluhy (mořské řasy) právě kvůli jejich přínosem pro zdraví. Jsou totiž bohatým zdrojem minerálů a antioxidantů, které alkalizují krev a posilují trávení. Takzvaná “mořská zelenina” obsahuje prakticky všechny minerály nacházející se v oceánu. Zahrnuje vlastně nejširší spektrum minerálů mezi jakýmikoliv živými rostlinami.

Možná znáte mořské chaluhy (řasy) wakame nebo nori. Vyzkoušejte vlastní “nori sendviče”. Spirulina je také snadno dostupná, obsahuje hodně proteinů a je vynikajícím doplňkem do zelených polévek nebo smoothie.

3) Zázvor

Zázvor obsahuje některé velmi silné protizánětlivé složky zvané gingerol, které byly zkoumány kvůli jejich schopnosti zmírnit příznaky osteoartrózy. V bylinné medicíně je známá jako karminativum (což je látka, která podporuje odstraňování střevních plynů) a jako střevní spasmolytikum (což je látka, která uvolňuje a uklidňuje střevní trakt).

Zázvor si lze vychutnat na několik způsobů. Zkuste nakrájet několik plátků zázvoru do šálku čaje, případně je nechte vyluhovat v troše citrónové šťávy a jablečného octa, vytvoříte si tak jemný detoxikační nápoj. Je to vynikající doplněk do zeleného smoothie nebo čerstvé ovocné šťávy. Jeho kořeněná příchuť přidává ten správný šmrnc jídlům a polévkám s kari.

4) Pískavice

Pískavice řecké seno obsahuje slizovitý látku (mucilaginózum), která má uklidňující účinek. Vytvoří film na sliznici, ten může zmírnit bolest a zánět střev a žaludku. Pískavice řecké seno také stimuluje enzymy, které štěpí molekuly glukózy, čímž se z ní stává také efektivní regulátor cukru.

Vyluhujte semínka pískavice v horké vodě spolu se skořicí a trochou čerstvého zázvoru, vznikne vynikající čaj na vyrovnání hladin krevního cukru. Čerstvé listy a výhonky pískavice lze jíst zasurova. Koření ze pískavice vás zahřeje, často se nachází v jídlech s kari. K dalším uklidňujícím látkám patří podběl, kostival, lněná semínka a ovesné vločky.

5) Jablka

Pektin, důležitá rozpustná vláknina, která se nachází v jablkách, detoxikuje kovy a potravinářské přídatné látky z těla a pomáhá pročistit klky a střevní stěny. Jablka obsahují flavonoid nazývaný florizín, který stimuluje tvorbu žluči, čímž pomáhá játrům při detoxikaci odpadu.

Vyluhujte jablka, přidejte trochu čerstvého citronu a džus přeceďte přes tenkou gázu. Přidejte jablka do zeleného smoothie, jezte jejich syrové s arašídovým máslem nebo jejich nakrájejte na kostičky do salátu.

6) Chia semínka

Chia semínka jsou fantastickým zdrojem vlákniny, nevyhnutelné součásti zdravého trávení. Dokáže absorbovat až 12-násobek své hmotnosti ve formě vody, následně stáhne toxiny z střevní stěny a nakonec jejich navázané na sebe vyloučí z těla. Spolu s vlákninou je chia vynikajícím zdrojem esenciálních mastných kyselin, vápníku a antioxidantů.

Namočte chia semínka do šťávy z granátového jablka a lesních plodů, vyrobíte si tak chutný pudink, bohatý na antioxidanty. Případně je namočte do svého oblíbeného nemléčného nápoje, nebo přidejte do zeleného smoothie. Můžete je využít i na nepečené recepty.

7) Řepa

Řepa je úžasný zdroj důležitých minerálů, vitamínů a výživných látek. Obsahuje železo, zinek, vápník a hořčík – vše esenciální prvky na očistu a detoxikaci. Obsahuje i vitamín B3, B6, C a betakaroten. Pomáhá zředit a stimulovat tok žluči, čímž se zlepší metabolismus tuků a detoxikace.

Surová, nastrouhaná řepa se zázvorem, citronem a čerstvou bazalkou, to je vynikající a chutný detoxikační salát. Vychutnejte si i praženou červenou řepu (zabalíte očištěnou řepu do alobalu a přibližně 45 minut ji pečte). Cviklová šťáva s trochou citronu as dýňovými zda konopnými semínky je výborný proteinový nápoj vhodný před cvičením.

8) Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumin, který se využívá v ajurvédské medicíně jako pomoc při záchraně jater. Stimuluje žlučník a zvyšuje průtok žluči. Žluč pomáhá emulgovat toxiny rozpustné v tuku a je prvním imunitním responder střeva proti infekci. Pomáhá také čistit klky střev, čímž jim pomáhá lépe vstřebat živiny.

Kurkumu lze kombinovat s cibulovým práškem, česnekovým práškem, kajenským pepřem a používá se jako ochucovadlo čočková či rýžových jídel. Je také významnou složkou kari.

9) Citron

Citron pomáhá stimulovat tvorbu uhličitanu vápenatého, enzymu, který neutralizuje toxiny v těle, a to včetně krystalů kyseliny močové. Citron stimuluje tvorbu žluči, která je potřebná na emulgaci tuku a eliminaci toxinů rozpustných v tucích. Citrony má i antibakteriální a protivirové vlastnosti, protože nízké pH v kyselině citronové štěpí buněčnou membránu mnoha druhů škodlivých bakterií.

Citron je vynikající doplněk k čerstvé zelenině a ovoci. V zeleném smoothie nebo džusu dokáže vyzvednout chuť. Dokáže ochutit a osvěžit i sklenici čisté vody. Na podporu imunitního systému vyluhujte v horké vodě citron, čerstvou mátu a zázvor.

10) Česnek

Přírodní přirozeně se vyskytující sirné prvky v česneku z něj dělají silnou detoxikační látku. Navíc obsahuje složku nazývanou alicin, která mu poskytuje silné protivirové, antibakteriální a protirakovinné přínosy. Eliminováním škodlivých bakterií můžete tělu zabránit ve vytváření toxinů.

Vychutnejte si česnek v peste, restovaný se zeleninou, pražený nebo pečený, jako doplněk v omáčky, dresinky a salátech.

Pokud zařadíte tyto potraviny do vašeho denního jídelníčku, zlepšíte svůj metabolismus, zvýšíte přirozený úbytek tuku a přidáte si k životu několik let navíc. Co zní výborně, ale není vždy jednoduché přidat tyto potraviny na denní seznam, pokud nemáte jasný plán, jak je použijete.