Saw palmetto a vypadávání vlasů u žen

Mnoho lidí si myslí, že vypadávání vlasů je jen problémem mužů. Podle statistik však asi 40 procent všech lidí, kteří trpí vypadáváním vlasů jsou ženy. Existují různé možnosti jak léčit vypadávání vlasů, včetně užívání exktraktu ze saw palmetta, který patří mezi nejrozšířenější přírodní doplňky.

I ženy mají testosteron

Vědci věří, že nadbytek testosteronu u žen je hlavní příčinou “koutů” u mužů i žen. Přestože je testosteron mužský hormon, i ženy mají za normálních okolností malé množtví testosteronu. Ačkoli testostrón není hlavní příčinou plešatění, je jedním z faktorů pokud se změní silnější formu – dihydrotestosteron.
DHT

DHT se považuje za hlavní příčinu vypadávání vlasů u žen i u mužů. DHT se vytváří z testosteronu působením enzymu 5-alfa reduktázy. Působí negativně na vlasové folikuly a ve velkých množstvích se nachází také v maze, který produkují mazové žlázy při folikulech. Součástí vhodné léčby vypadávání vlasů je tedy určitě dostatečně silný šampon, který odstraní maz z pokožky na hlavě. DHT se naváže na vlasový folikul a způsobí, že se folikul zmenšuje a produkuje stále tenčí a slabší vlas. Saw palmetto je jedna z rostlin, které v tomto případě mohou pomoct.

Saw palmetto

Malá palma rostoucí na východě Spojených států. Plody saw palmetto mju schopnost potlačit enzym 5-alfa reduktázu a tím zabránit nebo zmírnit vypadávání vlasů. Saw palmetto také blokuje receptory na buněčných membránách potřebné pro buňky na absorpci DHT.

Dostupné formy

Plody saw palmetto jsou dostupné ve více formách. Sušené podrcené nebo i celé bobule se používají k léčení mnoha chorob. Tekuté exktraktu, pilulky, kapsle a čaje mohou pomoci při ztrátě vlasů i chronické bolesti pánve, poruše močového měchýře, snížení libida, hormonálních problémech nebo rakovině prostaty.

Kontraindikace

Většina lidí nezaznamená žádné vedlejší účinky při užívání saw palmetta. Tento alternativní lék však může mít mírné vedlejší účinky jako slabou bolest břicha – je tedy třeba ho užívat po jídle. Těhotné a kojící ženy by ho neměli užívat.