Proč se slaví svátek svatého Valentýna?

Svatý Valentýn, svátek všech zamilovaných, se u nás slaví už pár let. Připadá na 14. února a má své příznivce i velké odpůrce. Zamilovaní si dávají na znamení lásky různé dárky a přání. Víte, kde má tento svátek svůj původ a proč se slaví?

Legenda o svatém Valentýnu

Podle legendy byl Valentýn křesťanským knězem ve starém Římě ve 3. století, v době, kdy vládl císař Claudius II.

Tento císař svým vojákům zakázal ženit se, protože byl přesvědčen, že dobří vojáci jsou jedině svobodní muži, kteří jdou oddaně do války, místo toho, aby byli doma se svými manželkami a dětmi.

Kněz Valentýn ale i přes císařův zákaz dále oddával zamilované páry. Když na to císař přišel, nechal Valentýna zatknout a 14. února popravit.

Valentýnské přání

Když byl Valentýn ve vězení, stihl se ještě zamilovat do dcery dozorce. Před popravou mu dovolili napsat jeden dopis, který věnoval právě dozorcovo dceři a podepsal ho “od Tvého Valentýna”. Podle legendy to bylo první valentýnské přání.
Římský Luprecalia – předchůdce Valentýna

Ještě před vznikem svátku svatého Valentýna se ve starém Římě slavil svátek zamilovaných, kterému se říkalo Luprecalia. Svátek spočíval v tom, že mladé dívky házely do urny lístečky se svým jménem a mladí muži si pak z těchto lístečků losovali, která z dívek bude jejich milenkou na celý další rok.

Za papeže Gelasia I. se začal namísto Luprecalia uctívat svatý Valentýn jako patron všech zamilovaných.

Obnovení svátku v 20. století

Na počátku 20. století přišel jeden americký krachující obchodník s originálními přáními a s nápadem obnovit svátek svatého Valentýna. Bylo to čistě z komerčních důvodů, protože chtěl prodat co nejvíce přání. Jeho nápad se rychle ujal a lidé si svátek natolik oblíbili, že se začal šířit dál po světě.

Oslavy Valentýna u nás

A tak se svátek zamilovaných dostal i do Evropy. U nás se objevil po roce 1989 a postupně se stal oblíbený zejména mezi mladými lidmi. Zamilovaní si dávají drobné dárky, květiny, chodí na romantické večeře, posílají si zamilované přání nebo smsky.

Tak pokud i vy chcete své milované osobě poslat valentýnskou sms, nechte se inspirovat těmi opravdu romantickými.