Jak a proč se naučit správnou techniku plavání?

Možná to nějak neřešíte. Jednoduše skočíte do vody a plavete. Chvíli kraul, potom prsa nebo si dopřejete motýlka. Ale pozor na styl – odborníci upozorňují, že nesprávná technika při plavání vám může způsobit zdravotní problémy, dokonce zničit záda. Takže otázka ještě jednou – opravdu víte, jak správně plavat? Poradíme vám, na co si dávat pozor u jednotlivých stylů, které jsou nejoblíbenější, čili kraul, prsa, motýlek, znak a splývání.

Plavání a zdraví

Doporučují ho všichni lékaři a mají pravdu. Plavání je ideální a velmi přirozený pohyb, který nám v mnohém prospívá. Nezatěžujeme při něm klouby, protože voda nás nadlehčuje. Posilujeme několik svalů na těle. V jistých chvílích je namáháme všechny najednou, a to je skvělé.
Při plavání nehrozí nějaké nárazy nebo poškození kolen, kotníků, či páteře, což se při jiných sportech stává.
Plavání nám pomáhá i zhubnout, takže je výbornou cestou pro lidi s nadváhou a obezitou. Nezatěžuje se tak jejich pohybový aparát, rovnoměrně procvičují všechny svaly v těle a vyhnou se tak jednostrannému přetížení určitých svalových skupin. Už hodina plavání 3x týdně pomáhá zhubnout.

Víte, jak správně plavat?

Takže plavání má mnoho pozitiv, ale i negativa. Ty však nepřináší samotné plavání, ale náš postoj. Naše nesprávné techniky a chyby. Můžeme si zablokovat páteř, způsobit bolesti krční páteře, přetížit některé svaly, nebo je dokonce postupně zkracovat nesprávnými pohyby. Proto je dobré myslet při plavání na některé zásady.
První, která platí pro všechny styly, je správné dýchání. Nádech dělejte mezi záběry, následuje zadržení dechu a pak výdech do vody. Nejčastější chybou je nadechnout se okamžitě začít vydechovat.

Kraul

Nejrychlejší styl plavání a oblíbený zejména u mužů. Lépe se při něm hubne, spalujete více kalorií a využívá se ve sportovních disciplínách.
Často však děláme chybu při “kopání” vody: buď máme nohy zcela natažené nebo naopak příliš pokrčené v kolenou. Nechte si ukázat od profíka, jak to správně dělat a najděte si správné vyvážení kopů a pohybů rukou. Neházejte rukama od těla, do stran. Měli byste být v jedné ose, naklánět se. Pravá ruka je nad vodou v 90 stupňovém úhlu, hlava zpola také nad vodou, jako byste se na ruku dívali. Záběr. Potom opačně, levá ruka nad vodou a opačná strana obličeje / hlavy nad vodou.
Při kraulu dochází k výraznému uvolnění hlezenního kloubu a zároveň se i krásné zapojuje nožní klenba u diagnózy plochých nohou. Kraul je vhodný například i po operaci kolenního a kyčelního kloubu, protože se při něm posiluje přední stehenní a sedací sval.

Prsa

Asi nejčastější způsob rekreačního plavání, který “známe” všichni. Ale pravdou je, že většina plave nesprávně “à la paní Radová”. Hlavu máme stále nad hladinou a nejednou v přílišném předsunu. Trup a nohy směřují šikmo ke dnu a chybí zde fáze splývání. K tomu si přidejte nesouměrné zabírání rukama a nohama, nebo nedostatečnou rotaci dlaněmi při záběru v tempu. Lokty bývají také pokleslé ke dnu.
Toto vše nám neúměrně zatěžuje krční a bederní páteř. Řeknete si – nepotřebuji plavat jako mistr světa, stačí i takto … Ale to není pravda. Chcete plaváním opravdu pomoci svému tělu, nedělejte zbytečné chyby.
Pozor, styl prsa zakazují lékaři lidem po operacích kyčle kvůli rotačním pohybům v kloubu.

Znak

Plavání na zádech doporučují lékaři lidem na protažení prsních svalů a posílení těch zádových. Pokud tedy prosedíte celý týden v kanceláři u počítače, zvolte si znak, abyste posilovali ochablé zádové svalstvo, či zkrácené prsní svaly. Pomáhá to uvolnit i krční svaly – za stolem se často naklání podvědomě k počítači, předsuneme hlavu, a to nám nedělá dobře.
Znak je podle fyzioterapeutky Lucie Duškové vhodný, pokud máte problémy s lordózou v oblasti bederní páteře.
Při plavání znaku však dáváme nejednou hlavu do předklonu nebo záklonu. Nohy máme příliš roztažené od sebe, nastavíme si špatnou rotaci rukama a pohyby jdou mimo naši osu.

Motýlek

Plavání motýlka je náročnější styl, který nezvládne každý – musíte mít dobrou kondici a také odborný trénink. Výborně však posiluje svalstvo břicha, ramen a je vhodný pro ty, co mají problémy s páteří. Při motýlku totiž zapojujete celé tělo, i trup. Ten je v poloze na prsou a provádíte vlnitý pohyb, plynule a rytmicky. Ne příliš hluboko, abyste nezvyšovali odpor vody. Nohy vykopávají najednou směrem dolů a jak klesají při kopu, pánev stoupá vzhůru. Ruce také jdou současně, přičemž paže představují hlavní hnací sílu.
Nejčastějšími chybami je, že ruce nebo nohy nedělají pohyby současně. Nevlňte se příliš ani se příliš nepotápějte.

Splývání

Natáhněte se na vodu a páteř je natažená. Vzpažené paže, vytahování se z ramen a hlava schovaná mezi rameny. Splývání je velmi příjemné a také prospívá našemu zdraví.
Tento styl má zajistit minimální odpor vody, ale pokud děláme chybu, zvyšujeme ten odpor nesprávnou polohou těla. Zhoršujeme si tak problémy pohybového aparátu a přidáváme nové komplikace.