Jak a proč při sportování nepodcenit význam masáže?

Chystáte se začít více sportovat? Pravidelně běhat, chodit do fitka, či skákat na minitrampolíně?
To je skvělá věc, ale myslete na své tělo, které dosud příliš nezabíralo a můžete ho přetížit, nebo si dokonce ublížit. Malá masáž před sportovním výkonem vám může pomoci zlepšit i samotný výkon. Větší masáž po sportovním výkonu je pro vaše tělo jako balzám.
Masáž není rozmar lidí, kteří nevědí co s penězi. Nebo se mají tak rádi, že se chtějí nechat rozmazlovat … Masáž před sportem nebo po něm má mnoho benefitů, které popisujeme níže.

Jak pomáhá masáž po sportu?

V jednom výzkumu polovina sportovců (v tomto případě kulturistů) dostala po cvičení 30-minutovou masáž, druhá polovina odpočívala pasivně. Odborníci měřili předem stanovené parametry (test agility, práh bolestivosti, izometrický test ap.) Nejen těsně po cvičení, ale i v dalších časových úsecích až 3 dny po cvičení, respektive po masáži.
Co zjistili? Ti, kteří dostali masáž, měli mnohem lepší výsledky hodnot regenerace, čili masáž po cvičení může zlepšit výkon při dalším cvičení.

Masáž před sportem

Pokud jste rekreační sportovec a jdete si “jen” zaběhat 5 či 10 kilometrů, určitě nezanedbejte strečink a můžete si udělat i samo-masáž.
Pokud sport berete vážně, dopřejte si před výkony masáž z rukou profíka. Má několik benefitů – zrychluje krevní oběh, odstraňuje odumřelé buňky, čímž se uvolňují vývody potních a mazových žláz, takže škodliviny z vás dokáží odejít ještě snadněji.
Pokožka po takové pravidelně masáži rychleji regeneruje, pomaleji stárne, je pružnější a pevnější. To ocení zejména dámy, které sportují.

Proč ještě dát tělu masáž před sportem?

Tím rozprouděním krevního oběhu se kyslík dostává ke každé buňce rychleji a snadněji. Tělo se lépe prokrví a rychleji proudí i lymfa v lymfatickém systému. A ten, jak víme, je čističkou našeho organizmu, posiluje imunitu.
Prokrvené svaly rychleji vstřebávají živiny a co je ještě důležitější – dobrý masér a fyzioterapeut dokáže vhodnou masáží nastartovat ochablé svaly, uvolnit ty napnuté, čímž vás celkově zahřeje a nabudí na chystanou zátěž.

Jakou masáž si vybrat?

Tradiční sportovní masáž se rozděluje na přípravnou, pohotovostní a masáž v přestávkách mezi jednotlivými výkony. Využívá se zejména tření, hnětení, tepání a pohyb v kloubech. Dráždivá, povzbuzující masáž nastartuje tělo, dostane vás do pohybu.
Před sportovním výkonem se provádí i uklidňující nebo lymfodrenážní masáž, ale musí přijít alespoň 10-12 hodin před výkonem. Jejím cílem je zbavit vás stresu, nervozity, či trémy.

Masáž v přestávkách je vidět častěji během různých zápasů, například při tenise. Akční masér vyběhne za tenistou a zachraňuje ho před křečemi. Musí odlehčit nohy, ale ne natolik, aby svalstvo ochablo a začalo odpočívat.

Pokud zatěžujete zejména nohy, například při dlouhých bězích, vyzkoušejte reflexní masáž chodidel. Na spodní části chodidel se totiž nacházejí reflexní plošky celého těla, takže je při běhu výrazně zatěžujete. Masírováním reflexních plošek na chodidlech si můžete zlepšit celkovou látkovou výměnu, ovlivnit bolest zad a páteře ap.

Tolik opakovaný strečink

Mimochodem – strečink před a po sportovním výkonu vynecháváme nejčastěji, což je velká chyba. Pokud důsledky nepocítíte hned v dané chvíli, z dlouhodobějšího hlediska se určitě přihlásí.
Správný strečink je totiž zejména prevence proti natržení svalstva, případně vykloubení. Po výkonu zase zabraňuje zkracování svalstva.

Kdy a jak často?

Asi neřekneme nic nového – důležitá je pravidelnost. Pokud si strečink uděláte “téměř vždy” a masáž si dopřejete “občas”, to je jako byste si zuby myli “většinou”. Nebo olej do auta dolévali “jednou za čas”.
Chcete-li pro sebe cosi dělat a vybrali jste si pravidelný sport, myslete vždy i na strečink a masáž. Střídejte je, jednou klasickou, pak sportovní, později zase reflexní masáž chodidel, relaxační … Rozhodující je pravidelnost, protože strečink s masáží vám správně prokrví a natáhnou svalstvo, vyrovnají svalový tonus a vyléčí různé mikrotrhliny způsobené sportovním výkonem.

Například celotělová sportovní masáž by měla trvat cca hodinu a pokud má mít správný účinek, absolvujte ji jednou za týden. Říkáte, že jste jen rekreační sportovec a taková masáž je zbytečná?
Omyl! Pomůže vám totiž vyrovnat jednostranné zatížení, které vzniká v důsledku daného sportu (běh, fotbal, tenis, posilování, kolo aj.). Masáž vám vlastně ošetří sval, aby se snížilo riziko svalových zranění při dalších výkonech. Pokud totiž svaly zanedbáváte, pouze je necháte “pracovat”, nedostávají správnou regeneraci a výživu. Takto se sval může postupně poškozovat, přičemž dobrá masáž sval udržuje v kondici, případně urychluje léčbu po zraněních.