Pravda o detoxikaci

Co potřebujete vědět, abyste ji dělali správně

Z termínu “detoxikace” se stal populární výraz. Na jedné straně je to dobré, protože to znamená, že lidé si začínají uvědomovat nebezpečí, které představují obrovské množství toxinů, kterým jsme každodenně vystavováni prostřednictvím potravy, vody, produktů využívaných v domácnosti, našeho životního prostředí a dalších zdrojů. Rakovina, kardiovaskulární choroby, diabetes a další onemocnění jsou spojeny s nepřetržitou expozicí toxinům. Onemocnění kůže a kloubů, alergie, bolesti hlavy, zažívací potíže a časté nachlazení jsou také součástí tohoto balíčku. A spolu se všemi detoxikačními dietami celebrit a nově vzniklou módou pití šťáv získala tato starověká tradice celkové očisty těla i reputaci jakéhosi zázračného náboje na snižování hmotnosti, proti stárnutí, prostě pro co nejlepší pocit. Ale je detoxikace všechno, co se za detoxikaci prohlašuje?

Ano, zdravý očistný a detoxikační program může být vaší branou k optimální vitalitě – ale záleží na tom, jak tu bránu otevřete. Špatně naplánovaný program může vyčerpat vaši energii a redistribuovat toxiny (jako jsou těžké kovy a pesticidy) do životně důležitých orgánů.

Mnohé ze současných detoxikačních režimů slibují rychlou nápravu, ignorujíc důležitost postupného odstraňování toxinů. Trvá roky, než se tyto zdraví škodlivé nečistoty nahromadí v kloubech, orgánech a tkáních, proto nemůžeme očekávat, že budou “dočista zlikvidovány” pomocí třídenní očisty. Cílem je zavést očistnou dietu zaměřenou na přírodní doplňky, cvičení a správné postoje s cílem pomoci postupem času šetrně odstranit toxiny za současné podpory celkového zdraví a kondice. Pomocí takového postupného pokroku může vaše tělo uspět a přivést vás na vyšší úroveň zdraví a vitality.

rizika detoxikace

Existuje několik častých mylných představ o detoxikaci. Mýtus je, že spíše než se můžeme cítit dobře, musíme se nejprve cítit špatně, zvláště když tělo začne uvolňovat toxiny do krevního oběhu. Když k tomu dojde, můžeme trpět bolestmi hlavy, zácpou, poruchami duševních funkcí i vážnějšími obtížemi. Často se to nazývá “detoxikační krize” a mnozí lidé vám řeknou, že je to dobré znamení, že váš program funguje. V některých případech je to správný koncept. Může to však být i důvod k obavám, protože toxiny se uvolňují příliš rychle a organismus nedokáže zpracovat náhlou nálož škodlivých látek v krevním oběhu. Připomíná to jarní obleva: Pokud se sníh rozpustí příliš rychle, řeka se rozvoden a zanechá břehy znečištěné a zničeny.

Na druhou stranu, pokud nejprve postupně přecházíme na očistnou dietu a pomalu začleňujeme doplňky, které pomáhají pročišťovat krevní oběh a trávicí trakt, připravujeme své tělo na hlubší, důkladnější detoxikační procesy. Tímto způsobem se můžeme vyhnout nepříjemným reakcím a optimalizovat naše dlouhodobé zdraví.

Další potenciální problém během detoxikace je dehydratace. Nedostatečná hydratace zpomaluje proces detoxikace, což vede k zácpě, bolestem hlavy a redistribuci toxinů. Abyste udrželi hladkou činnost vašich vylučovacích orgánů, doporučuji vám vypít denně 3,5 až 4 litry přefiltrované vody, přičemž část z tohoto množství může být kryta bylinkovými čaji a zeleninový vývar bez obsahu soli.

Možná největšími Sabotér jakéhokoliv detoxikačního programu je touha po nezdravých potravinách. Jednoduché cukry a sacharidy mohou být vysoce návykové a způsobují prudké výkyvy hladiny glukózy v krvi. Dobrá zpráva je, že některé bylinky a výživné látky, které podporují zdravou detoxikaci, dokáží zároveň regulovat hladinu glukózy v krvi, omezit žádostivost po nezdravém jídle a uchovat energickou rovnováhu, což velmi usnadňuje dodržování vašeho programu.

Kdy provést očistu

Přestože je nadbytek průmyslových toxinů relativně nový jev, praktikování očisty a detoxikace není novinka. Čínská medicína, ajurvéda a další tradiční léčebné systémy si už dávno uvědomili, že pravidelná detoxikace je nezbytná pro dlouhodobou vitalitu. Tyto starověké léčebné systémy dobře pochopili náš vztah k ročním obdobím a vytvořili detoxikační protokoly synchronizující zdraví s rytmy přírodního světa.

Podle těchto tradic jsou zejména jaro a podzim mimořádně vhodné období na detoxikaci. Zimní stagnace nás činí přístupnými vůči patogenům, hromadění toxinů a zvyšování hmotnosti. V tradiční čínské medicíně (TCM) souvisí jarní období se zdravím jater a žlučníku a podporuje nový růst a regeneraci. Šetrná jarní očista je vynikající čas na zapojení této energie, podporu zmíněných orgánů a obnovení našich systémů
pro optimální zdraví během celého roku.

Na druhé straně kalendáře podzim nabízí další příležitost na detoxikaci. V TČM podzimní období souvisí
s tlustým střevem a plícemi. Detoxikační program v této době klade důraz na důkladnější odstranění toxinů
na podporu imunity a energie během zimy.

První krok: Dieta

Bez ohledu na to, kdy se rozhodneme pro detoxikaci, rozhodující je zredukovat příjem cukru a soli. Kromě vlivu cukru na metabolismus glukózy a podílu soli na dehydrataci, obě potraviny podporují zánětlivé procesy
v organismu. Další potraviny, které přispívají k zánětu a hromadění toxinů jsou alkohol, polotovary, tepelně zpracované oleje a kofeinové nápoje. Během očisty tyto potraviny vylučte ze svého jídelníčku.

Také doporučuji snížit příjem bílkovin zvířecího původu, zejména červeného masa. Místo nich konzumujte bílkoviny rostlinného původu, které jsou snadněji stravitelné. Přidejte vlákninu včetně lněných semínek, chita semínek, vlákniny psyllium a rýžových otrub. Kdykoli je to možné, kupujte si organické potraviny, abyste se mohli lépe vyvarovat expozici pesticidům.

Základ očistné diety zahrnuje hodně zeleniny, ze které se může udělat šťáva, může se uvařit v páře, uvařit ve vodě nebo v polévkách, případně sníst syrová. Jedním z cílů detoxikace je snížit kyselost způsobenou nezdravými potravinami, stresem, nedostatkem cvičení a dalšími příčinami. Volba alkalických druhů zeleniny – jako jsou špenát, brokolice, avokádo a další – pomůže tělu uvolňovat toxiny. Také doporučuji košťálovou zeleninu jako zelí, růžičková kapusta a brokolice, které jsou bohaté na složky podporující odstraňování toxinů. polévka
ze zeleninového vývaru připravená z výběru vašich oblíbených druhů zeleniny je vynikajícím základem každého očistného a detoxikačního programu.

Další klíčovou složkou jsou probiotika, které dodávají zdravé bakterie na podporu trávicího traktu a mnoha dalších oblastí zdraví. Dobrými potravinovými zdroji probiotik jsou kimchi, tempeh, kokosový kefír, kyselé zelí a miso.

Cvičení a uvědomělost

Detoxikace je o pohybu – přemisťujeme toxiny pryč z našich těl. Cvičení a hluboké dýchání je pro tento proces rozhodující. Cvičení povzbuzuje lymfatický systém, který tvoří rozhodující část detoxikačních kanálů organismu. Také zvyšuje metabolismus na všech úrovních, podporuje odstraňování toxinů z buněk, tkání a orgánů včetně kůže.

Hluboké dýchání je stejně důležité. Během výdechu se z plic uvolňují toxiny a zvýšený příjem kyslíku podporuje detoxikační procesy. Je to zároveň vynikající způsob relaxování, což tvoří další důležitou složku. Pokud jsme v neustálém napětí a stresu, zadržujeme toxiny a ve stresu se vytvářejí i nové toxiny. Meditace, procházky v přírodě a jóga prokazatelně uvolňují stres, zmírňují zánět a podporují celkovou dobrou kondici,

klíčové doplňky

Detoxikace je proces sestávající ze dvou částí: Toxiny se uvolňují z orgánů a tkání, pak se v těle metabolizují a vylučují se močí, střevy, kůží a plícemi. Prvním krokem je příprava krevního oběhu a trávení pomocí přírodních složek, které vážou toxiny a pomáhají tělu vyloučit jejich.

V každém detoxikačním programu je jedním z nejdůležitějších doplňků, který doporučuji, PectaClear, kombinace modifikovaného citrusového pektinu (MCP) z citrusové kůry a alginátu sodného z chaluh. Je klinicky ověřeno, že tato formulace odstraňuje těžké kovy z krevního oběhu a trávicího traktu bez vlivu na nezbytné minerály. Tato formulace také eliminuje pesticidy, radioaktivní částice a jiné chemikálie se současnou podporou imunity. Pomocí této kombinace se pevně vážou cirkulující toxiny a následně se vylučují močí a trávicího traktu.

Doporučuji používat formulaci pečte-Clear v kombinaci s očistnou dietou minimálně dva týdny před tím, než se přidají doplňky, které stimulují uvolňování toxinů z hlubších oblastí těla.

V mé klinické praxi používám i integrující metabolickou formulaci, která pomáhá stabilizovat hladinu glukózy a inzulínu v krvi, podporuje metabolismus a trávení a snižuje žádostivost po jídle. Metabolické složky jako bazalka posvátná, řecké seno, listy gymnemy a některé houby také pomáhají odstraňovat toxiny povzbuzovat imunitu.

Existuje několik dalších doplňků, které jsou také důležité. Kromě podpory detoxikace proteolytické enzymy zmírňují zánět a povzbuzují krevní oběh; zelené práškové nápoje poskytují extra výživné látky a doplňky
na trávení udržují pravidelnou činnost střev.

Vytrvejte v snažení

I když pomalu postupujete, šetrný detoxikační program vyžadující přijetí tolika změn může vyvolávat pochybnosti. Je však důležité vzít v úvahu, jak všechny tyto prvky společně působí na hluboké vylepšení zdraví a dobré kondice. Když se tělo přizpůsobí novému režimu a přínosy se stanou patrnější, sami začnete toužit po zdravějším přístupu. Dobré návyky jsou stejně návykové jako ty špatné.

Více energie, méně bolesti, silnější imunita, lepší trávení a pevnější emoční a mentální zdraví jsou všechno zjevné přínosy bezpečného a šetrného detoxikačního programu.

Více o modifikovaném citrus pektinu najdete na: www.pectasol.sk

Zdroj: www.dreliaz.org , Isaac Eliaz, MD, MS, LAC