Kolagen a hubnutí

Hydrolyzovaný kolagen je forma kolagenu, se kterým se můžete setkat jako s přísadou v želatině, tabletách a jiných potravinách. Tento kolagen je protein vyroben z kostí a chrupavek některých zvířat. Hydrolyzovaný kolagen se vyrábí odtučněného kostí, jejich drcením nebo mletím, namáčením v kyselině chlorovodíkové, pak v roztoku hydroxidu sodného a nakonec se dehydratují. Prášek, který zůstává z tohoto procesu, lze použít k výrobě želatiny. Hydrolyzovaný kolagen se stal prominentní složkou iv některých produktech na hubnutí.

Historie

Kolagen se používá již více než 100 let při výrobě želatiny. První obchodní želatina v USA byla želatina Knox, která byla uvedena na trh v roce 1800. Další produkty, které přišly na trh o pár let později, také používají hydrolyzovaný kolagen, a dodnes se používá v některých potravinářských výrobcích.

Hubnutí a svaly

Hydrolyzovaný kolagen se používá i v některých výrobcích na hubnutí. Zejména v těch, které najdeme v podobě nápojů, které účinkují ve spánku. Kolagen také pomáhá ulevit od bolesti kloubů, které jsou spojeny s artritidou. Některé studie uvádějí, že hydrolyzovaný kolagen vykázal účinnost při snížení hmotnosti při lidech s nadváhou.

Ačkoli kolagen může mít schopnost posilovat pojivové tkáně v těle, není žádný důkaz o tom, že užívání kolagenu podporuje růst svalů.

Úvahy

Vzhledem k tomu, že kolagen je vyroben buď z hovězího dobytka nebo z kostí mořských živočichů, kolagenový produkt na hubnutí není vhodný pro vegetariány, nebo pro ty, kteří jsou alergičtí na korýše.