Jaká je finta na výchovu dítěte?

Také se někdy ptáte, jak naše babičky dokázaly vychovat čtyři či pět dětí, aniž se zbláznily a aby i děti zůstaly v pohodě? Dnes máme jedno, nanejvýš dvě a úloha rodiče nám dá pořádně zabrat. Existuje návod, jak zvládnout první měsíce s miminky, ale i se staršími sourozenci?

Zapomeňte na Google

Jste mámy. Vy víte všechno. Máte skvělou intuici a empatii. Rozumíte potřebám svého dítěte. Je čas přestat vyhledávat informace na internetu. Jsou zbytečně stresující a nachází se v nich mnoho nepravdivých informací. Buď musíte všechno nebo nemůžete nic. Ruku na srdce, potřebujete to? Pokud chcete být v pohodě, svůj volný čas raději věnujte svému zdraví, kráse nebo životnímu stylu. Hlavně si užívejte mateřství, rodičovství a vše, co k tomu patří. Uběhne to, ani nebudete vědět jak. Najednou budou před vámi stát maturanti a vy se budete ptát: “Kdy takto vyrostly?”

Čím jednodušší, tím náročnější. Proč?

Doba pokročila, máme možnost využívat jednorázové pleny, elektrické pračky, sušičky, kupované dětské výživy a polotovary. Vlastníme myčku, robotické vysavače, ale stále máme pocit, že nic nestíháme a že roli matky snad nikdy nezvládáme přesně podle přání. Kde děláme chybu?

Naše mámy, babičky, jejich mámy a dalo by se pokračovat, měly perfektní fígl. Ačkoliv milovaly své děti, nebylo jim umožněno být s nimi 24 hodin denně. Musely vařit pro své muže a také chodily pracovat na pole. Častokrát se stalo, že děti byly samy v postýlce, protože se jim prostě nemohly permanentně věnovat. Vždy snědly vše, co měly, protože nebylo na výběr jiného. A byly zdravé. Žádné alergie, intolerance a popravdě, ani speciální hygiena. Děti byly šťastné, silné a samostatné.

Dnes …

Dnešní maminky si myslí, že všechno musí být dokonalé a podle jakýchsi tabulek. Nezapomínejte však na zdravý selský rozum. Ani vy nejste robot, který musí běhat okolo zadečku svého miminka a jít k němu pokaždé, když i jen “pípne”. Máte své potřeby. Když je třeba jít spát, musíš spát. A basta. Nechceš to jíst? Dobře. Budeš hladový, protože jiné nedostaneš. I toto je výchova. Obyčejné, běžné činnosti jako jsou denní režim či stravování, vytvářejí z miminka osobnost a formují jeho vlastnosti. Naše babičky proto zvládaly najednou hodně dětí, neboť byly samostatné, moudré a chápavé. I díky tomu, že nebyly zhýčkané. K zamyšlení, co říkáte?