Jak zazimovat kolo?

Kolo s příchodem chladného počasí většina z nás odloží do kůlny nebo sklepa. Obvykle tak, jak jsme na něm jeli naposledy. V následujícím návodu si popíšeme, jak zazimovat kolo, aby nám na jaře opět sloužilo a bylo i plně pojízdné. Bez koroze a jiných nepříjemností.

Co je potřeba, pokud chcete zazimovat kolo:

  • saponát
  • hadřík
  • nářadí
  • vědro s teplou vodou
  • olej, vazelína

Začneme očištěním

Zazimovat kolo znamená, že kola očistíme od všech nečistot, uděláme revizi kol a kolo zavěsíme na háky do místnosti se stabilní teplotou. Začneme očištěním od špíny. Abychom se dostali do méně přístupných částí, sundáme obě kola, aby nám zůstal jen rám.

Očištění řetězu

Nejdříve kolo důkladně omyjeme. K tomu nám bude stačit hadřík, kbelík s vodou a saponát – například Jar. Na více znečištěné části můžeme použít odmašťovadlo. Řetěz očistíme obyčejnou naftou.

Na důkladné očištění řetězu můžeme použít tzv. pračku na řetěz. Dáme si záležet na méně přístupných místech, například za přehazovačkou. Pak omyjeme rám, vidlici a jiné části kola.

Následují brzdy a plášť

Po očistě by měla následovat prohlídka kola. Špína mohla skrýt různé praskliny a poškození materiálu. Prohlédneme oba pláště kol. Ty mohou být popraskané nebo mohou mít různé trhliny. Opotřebovaný plášť vyměňte.

Zkontrolujte pohmatem napětí drátu ve výpletu kol. U brzd zkontrolujte opotřebení brzdových gumiček. Na brzdový kotouč a ani destičky by se neměl dostat olej.

Promazání

Jakmile jsme hotovi s kontrolou, měli bychom přistoupit k namazání jednotlivých částí kolaPromažeme především řetěz, čepy řadících mechanismů a lanka.

Vazelínou potřeme místa, u kterých je třeba snížit tření. Například u pedálů. Vnitřní nohy, odpružené vidlice a nejvíce opotřebovanou část tlumiče také natřeme silikonovým olejem. Přebytečné mazivo otřeme.

Uložení kola

Nyní máme kolo namazané a zakonzervované. Nyní můžeme k zazimování kolo umístit do místnosti, kde je stabilní teplota. Pokud takovou místnost nemáme, budeme se muset spokojit se sklepem nebo kůlnou. Kolo bychom měli pověsit.

V případě, že bychom kolo opřeli pouze o stěnu, vlivem teploty a tíhou se mohou kola deformovat, na jaře pak bude kolo nepojízdné. Duše mírně vyfoukneme, popřípadě je nenecháváme plně nafouknuté. Ještě před zavěšením zařaďte tak, aby obě pružiny přesmykačů byly ve staženém stavu.