Jak založit komunitní zahradu?

Komunitní zahrada je místo, kde se sdružují lidé, kteří nemají vlastní zahradu, a společně pěstují zeleninu, případně ovoce. Jde často o skupinu osob, která bydlí v paneláku nebo v centru města a zahrádkaření je láká, ale nemají moc možností. Zatímco u nás se stále jedná o poměrně nový trend, v zahraničí jsou komunitní zahrady běžnou součástí měst. Pěstovat totiž můžete v podstatě kdekoliv. Jak založit komunitní zahradu?

Co je potřeba, pokud chcete založit komunitní zahradu:

  • komunita lidí
  • volný pozemek
  • pěstební nádoby, nářadí, semínka či sazenice

Vytvořte komunitu

Prvním krokem by mělo být hledání stejných nadšenců. Více hlav více ví, můžete potom společně vybrat pozemek, shromáždit znalosti o pěstování a také potřebné nářadí.

Oslovte především sousedy nebo osoby z blízkého okolí. Mějte na paměti, že zahrádka by měla být dostupná pro všechny členy, aby se všichni mohli na práci rovnoměrně podílet. Jedině tak bude projekt fungovat.

Vyberte si místo

V momentě, kdy máte komunitu, vyberte vhodný areál, kde se dá zahrada založit. Nenechte se zmást, nemusí se jednat o velký kus travnaté plochy. Začít můžete klidně s nádobami nebo několika pytli s hlínou. Ty lze umístit na střechu, mezi domy, na pavlač, zkrátka tam, kde je dostatek světla. Při výběru místa dbejte nejen na světlo, ale i na dobrou přístupnost vody.

Pokud disponujete volnou půdou, pak vám to samozřejmě poskytuje o dost větší manévrovací prostor.

Zvládněte management

Když už tušíte, jaká bude zahrada velká a kolik členů se chce podílet, pak je čas na spočítání celkových nákladů na provoz. Peníze lze sehnat z nejrůznějších grantů a dotací, zajímejte se tedy o konkrétní možnosti ve vašem městě.

Zvolte si vhodné plodiny

Podle velikosti společného pozemku se rozhodněte pro plodiny, které na komunitní zahradu vysadíte. Pokud jste v pěstování nováčci, nechte se inspirovat zkušenějšími.

Obecně lze říci, že se doporučuje začít například rajčaty, paprikami, česnekem, cibulí a salátem. Výběrem lilku či cukety také nic nezkazíte.

Pokud máte rádi bylinky, klidně je do zahrady také zahrňte, zejména petrželku, pažitku a mátu. Vhodnou volbou jsou zejména na ty zahrady, kde je málo prostoru.