Jak začít psát na klávesnici všemi deseti?

Psát všemi deseti na klávesnici – to je mnohem jednodušší, než si myslíte. Budou vám stačit dvě hodiny denně a za dva měsíce píšete jako profesionál. To není vtip. Vyzkoušejte náš návod, jak psát všemi deseti, a uvidíte sami.

Co je na psaní na klávesnici všemi deseti třeba:

 • program pro psaní všemi deseti
Motivace

Psaní všemi deseti přináší několik výhod. Ty budou představovat i vaši motivaci, proto bychom si je měli už na začátku popsat.

Výhoda první: rychlost psaní. Díky naučené technice psaní všemi deseti prsty napíšete svůj text mnohem rychleji. Mluvíme o nezanedbatelných časových úsporách. Opravdoví mistři dokáží psát 400 až 800 úderů, světový rekord drží Češka s více než 950 údery za minutu. 150 úderů za minutu všemi deseti vám bohatě postačí na to, abyste zefektivnili své psaní nejméně o 50%. To je už solidní motivační prvek.

Výhoda druhá: nepotřebujete se dívat na klávesnici, sledujete obrazovku a hned vidíte i případné chyby. Taková dovednost se navíc stane neocenitelnou při přepisu nějakého textu.

Výhoda třetí: kromě toho, že vám psaní všemi deseti usnadní život, pomůže při hledání práce, nezapomeňte tedy tuto dovednost zmínit ve svém životopise.

Sezení u počítače

K počítači si sedneme na pohodlnou a nastavitelnou židli. Výšku nastavíme tak, abychom ruce neměli příliš vysoko a ani příliš svěšené. Nesedíme s ohnutými zády, ale vzpřímeně. Monitor máme nastavený tak, abychom se nemuseli dívat dolů – ideálně naproti očím.

Začínáme psát

Otevřeme si prázdný textový dokument. Je třeba si uvědomit, že každý prst má “své pole působnosti” na klávesnici. Každý prst má svůj prostor, který ovládá.

Všimněte si například mezerníku. Je to klávesa, která je dlouhá, protože ji ovládáme palcem pravé i levé ruky. Pamatujte, že výchozí poloha vašich prstů vypadá takto:

levá ruka

 • malíček A
 • prsteníček S
 • prostředník D
 • ukazováček F
 • palec mezerník

pravá ruka

 • malíček (;)
 • prsteníček L
 • prostředník K
 • ukazováček J
 • palec mezerník
Cvičení

Začněte tím, že budete psát pouze:
j (mezera) j (mezera) j (mezera)

Zkuste tak psát jednu hodinu

Nesnažte se nic uspěchat. Pište plynule, volně, nijak křečovitě. Dodržujte výšku očí – dívejte se na monitor.

Pokud uděláte nějakou chybu, pokračujte. Až napíšete jednu stranu, teprve pak se podívejte, jak jste se zlepšili a kde jste udělali chyby.

Pak přejděte na

f (mezera) f (mezera) f (mezera)

Zkuste nyní kombinovat

j (mezera) f (mezera)

Plynulost a rytmus jsou důležité . Buďte trpěliví, učený z nebe nespadl nikdo a psát všemi deseti se určitě nenaučíte za jeden den. Proto si vyberte, kolik času denně se budete psaní věnovat a vše si rozdělte do jednotlivých cvičení podle našeho návodu.

Nakonec kombinujte

Nyní zapojte i další prsty podle stejného klíče. Dostali jsme se do fáze, kdy budeme muset začít kombinovat a “ovládat” větší počet kláves. Základy máme za sebou a pochopili jsme techniku. Nyní se doporučuje zapojit i nějaký program, který nám učení psaní všemi deseti mnohem usnadní. Najdete freeware řešení i placené programy. Pro naše domácí využití jistě postačí freeware.

Vyberte si ten program, který bude více vyhovovat, vyberte si svou vlastní intenzitu psaní.