Jak využít Matchu?

Nevíte, co to je Matcha nebo se chcete dozvědět různé způsoby, jak Matchu využít? Pak je následující článek určen právě pro vás. Dozvíte se, jaké má tento jemný mletý zelený čaj z Japonska účinky na náš organismus a poradíme vám, jako Matchu užívat. Tento čaj vám mimo jiné pomůže s hubnutím. Tak se tedy pojďme spolu na to podívat.

Jak dobře znáte Matchu

Matcha je druh tradičního japonského zeleného čaje, který se užívá rozemletý na jemný prášek. Je vytvořen zpravidla ze speciálního zeleného čaje, patří mezi nejstarší odrůdy japonského zeleného čaje a využívá se již více než 800 let. Čajové lístky se rozemílají na žulových mlecích kamenech na jemný žlutozelený prášek. Čaj má bohatou chuť i aroma.
Jelikož prášek obsahuje celé čajové lístky, proto je tento druh čaje velmi silný a obsahuje velké množství antioxidantů (asi 130x více než běžné druhy zeleného čaje). Tyto antioxidanty sice lze nalézt také v černém čaji, jejich množství je však výrazně snížené procesem fermentace a sušení čaje. V Matche dále najdete množství vitamínů, minerálů a dalších cenných látek.

Jaké má Matcha účinky na lidský organismus

Pomáhá s hubnutím – Matcha urychluje metabolismus (až o 40%) a napomáhá spalování tuků, také snižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi a zlepšuje kondici.

Snižuje riziko vzniku rakoviny – díky antioxidantům dokáže Matcha předcházet vzniku rakoviny, brání rozvoji nádoru, zpomaluje jeho vývoj a dokonce (prý) likviduje nádorové buňky.

Předchází cévním a srdečním onemocněním.

Detoxikuje organismus – Matcha má schopnost očistit lidský organismus od těžkých kovů a chemických toxinů.

Zlepšuje náladu, paměť a koncentraci a zmírňuje stres.

Posiluje obranyschopnost organismu.

Jak Matchu správně užívat

Čaj je nejúčinnější formou, v jaké můžete Matchu konzumovat. Tradičně se připravuje následujícím způsobem: do ohřáté mističky nasypte 2-3 čajové lžičky prášku Matcha. Přidejte malé množství horké vody (asi 75 ° C) a vyšlehejte do pěny. Potom dolijte přibližně 200 ml horké vody. Pro zajištění dostatečného přísunu antioxidantů stačí 2 porce čaje denně.

Matchu lze sehnat i ve formě lístků. Na rozdíl od jiných zelených čajů se lístky Matchy po vyluhování nevyhazují, ale konzumují. Lístky jednoduše zalijete, našleháte jako při běžném postupu a potom po vyluhování lístky můžete konzumovat.
Matcha se dá použít i na přípravu jiných teplých či studených nápojů – např. matcha latté, cappuccino, ledový čaj či frappé, a mnoho dalších. Zkuste ho přidat i do smoothie na hubnutí či různých koktejlů.

A jak si připravit například Matcha cappuccino

Zpěňte 200 ml horkého mléka (kravského či rostlinného). Připravte klasický čaj z Matchy, pohár do poloviny naplňte čajem a dolijte ji napěněným mlékem. Cappuccino dochuťte medem nebo sirupem.

Matcha vhodná i do kuchyně

Matcha je vhodná i pro vaření a pečení. Na internetu najdete mnoho různých receptů (třeba na makrónky, cheesecake, zmrzlinu a mnoho jiných dezertů). Matcha pokrmy přírodně zabarví a dodá jim cenné látky.

Tipy

Čaj Matcha využijete i pro jeho skvělé uvolňující účinky, pomůže vám i při meditaci.

Čaj můžete připravit i v šejkru či plastové lahvi.

Ti, kterým Matcha nechutná, mohou chuť čaje vylepšit přidáním citrónové či limetkové šťávy, medu nebo rostlinného sirupu.

Varování

Těhotné a kojící ženy mohou užívat maximálně 4 g Matchy denně (2 šálky).