Jak hořká čokoláda prospívá našemu zdraví?

Ani vy si neumíte představit den bez sladkosti? Možná sušenku, nějaký malý zákusek, čokoládová tyčinka, cokoli malého … ale určitě dobře víte, že běžné sladkosti našemu zdraví ani postavě moc neprospívají. Zkuste si dopřát kvalitní hořkou čokoládu, která obsahuje minimálně 70% kakaové sušiny, kakaové máslo a třtinový cukr nebo vanilku.
Mnohé studie potvrdily, že hořká čokoláda může být užitečná zejména pro naše srdce. V publikaci zveřejněné v Heart Journal v roce 2012 se uvádí, že denní konzumace malého množství hořké čokolády snížila ohrožení propuknutí infarktu a mrtvice u lidí s vysokým rizikem vzniku těchto problémů. Toto zjištění platí jen pro hořkou čokoládu, která obsahuje dostatek flavanolů – hlavní typ flavonoidů. Ty kromě toho, že mají antioxidační vlastnosti, mají také potenciál ovlivňovat cévní zdraví. Výzkumy potvrdily, že pomáhají snižovat krevní tlak, zlepšují průtok krve do mozku a srdce, a zabraňují krevním destičkám shlukovat se a vytvářet krevní sraženiny.

Jsou všechny druhy čokolády zdravé?

Ne všechny formy čokolády obsahují vysoké množství flavanolů. Kakao má přirozeně velmi silnou, štiplavou chuť, která pochází z flavanolů. Když se kakao zpracovává na oblíbené čokoládové výrobky, prochází několika kroky, aby se dosáhlo snížení jeho štiplavé chuti. Čím více technologických postupů se při tom používá – jako je kvašení, alkalizace, pražení, aj. – tím se více flavanoly ztrácí. Nejvíce při alkalizaci.

Většina komerčních čokolád a kakaových prášků prochází složitým procesem. Bohužel, kakaové firmy neuvádějí v seznamu obsah flavonoidů na jejich obalu. Dobrou zprávou je, že většina velkých výrobců čokolády hledá způsoby, jak udržet flavanoly v jejich zpracované čokoládě.

Nejlepší je dát přednost hořké čokoládě před mléčnou čokoládou, protože obsahuje více flavanolů a neobsahuje další nežádoucí tuky a cukry. Upřednostňujte kakaový prášek, který neprošel holandským zpracováním – obsahuje nejméně flavanolů následkem alkalizace během technologického zpracování, aby se neutralizovala přirozená kyselost kakaa. Čili rozhodně neplatí, že nizozemská čokoláda je kvalitní a zdravá.

Zdravá hořká čokoláda

Kvalitní tmavá, hořká čokoláda obsahuje vitaminy (ze skupiny B a vitamin K) a minerály i stopové prvky. Hořčík v 30 gramech hořké čokolády tvoří téměř třetinu doporučené denní dávky. Měď 25% a železo přibližně 19%.

Důležitou roli hrají antioxidanty – hořká čokoláda má dokonce více polyfenolů a flavonoidů než víno a čaj. Čokoláda má opravdu silné antioxidační účinky, které mohou být prevencí proti rakovinným onemocněním.

Norští vědci zase upozorňují na to, že hořká čokoláda zlepšuje kognitivní funkce i náladu. Dělali několik studií a jeden experiment vypadal následovně: skupině zdravých dobrovolníků podávali 5 dní kakao s vysokým obsahem flavonoidů. Následně se jim zlepšil průtok krve do mozku. Takto může kvalitní hořká čokoláda výrazně zlepšit kognitivní funkce u starších lidí s mentálním postižením.

Dámy, potěšující zpráva – hořká čokoláda vás dělá krásnějšími. Hořká čokoláda chrání pokožku před poškozením sluncem a podílí se na lepší hydrataci. A nakonec – redukuje stres. Švýcarští vědci dělali výzkumy, při kterých se ukázalo, že když úzkostliví lidé sáhnou po polovině hořké čokolády každý den po dobu dvou týdnů, hladina stresových hormonů se u nich významně snížila. Částečně se zmírnily metabolické účinky stresu.

Tuky v čokoládě neškodí?

Tuk v čokoládě pochází z kakaového másla, které tvoří stejné množství kyseliny olejové (pro srdce zdravý nenasycený tuk, jaký se nachází také v olivovém oleji), stearové a palmitové kyseliny. Stearová a palmitová kyselina jsou formy nasycených tuků.
Možná si teď řeknete – vždyť nasycené tuky se spojují se zvýšením LDL cholesterolu a rizikem srdečních onemocnění.
Výzkum však ukazuje, že kyselina stearová má pravděpodobně neutrální účinek na cholesterol, ani ho nezvedá ani nesnižuje. Naopak, je pravda, že kyselina palmitová má negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi, ale tvoří jen třetinu tukových kalorií v čokoládě. Přesto to neznamená, že můžeme jíst všechny hořké čokolády, které chceme.

Hořká čokoláda – jak si vybírat?

  • Dávejte pozor na typ hořké čokolády, kterou si vybíráte: ne všechny druhy různě ochucené hořké čokolády jsou zdravé pro srdce. Všímejme si těch složek, které navíc mohou přidat spoustu extra tuku a cukru.
  • Ještě není známa velikost porce čokolády, která by nám pomohla kvantifikovat její kardiovaskulární výhody. Nemusíte se však cítit provinile, když si jednou za čas pochutnáte na malém kousku hořké čokolády.
  • Dopřejte si klidně i 30 g několikrát za týden, ale nezapomeňme jíst i jiné potraviny bohaté na flavonoidy. Například jablka, zelený čaj, cibuli, brusinky, citrusové plody nebo sem tam si vypít 1 až 2 dl červeného vína.