Jak vypadá a co je to arrowroot?

Arrowroot je škrob (škrobový prášek) získaný z odnože několika tropických rostlin, tradičně však z Maranta arundinacea. U nás arrowroot není moc známý. A vzhledem k tomu, že jde o méně známou potravinu, pojďte se spolu s námi podívat na arrowroot “z blízka”. Arrowroot se používá jako zdravější náhrada kukuřičného škrobu.

Z čeho je arrowroot?

Jak bylo výše uvedeno, arrowroot se získává z odnoží rostliny zvané Maranta arundinacea, tedy maranta třtinová. Maranta arundinacea, také známá jako maranta. Arrowroot byla jednou z nejstarších rostlin, které byly domestikované jako potraviny v Americe.

Jak arrowroot vypadá

Je to jemný bílý prášek. Výhodou tohoto prášku je, že nemá žádnou příchuť ani zápach. Má podobný vzhled a použití jako kukuřičný škrob.

Pěstování maranty

Maranta se pěstuje nejen v Jižní Americe, ale například i ve Střední Americe, Austrálii či Africe.

Vzhledem k tomu, že potřebuje vlhké teplé klima (průměrně více než 20 °C) a není mrazuvzdorná, dá se u nás pěstovat jen ve sklenících nebo jako pokojová rostlina (má různé odrůdy).

Jak se maranta zpracovává

Maranta se sklízí zhruba po roce růstu. Odnože se vykopávají a zpracovávají buď hned, nebo je možné je skladovat a zpracovávat později.

Jak se oddenky používají

Vykopané oddenky se perou ve vodě, potom loupou a krájí na menší kusy. Z oddenků se pak získává škrob (bílý prášek).

Oddenky jsou v syrovém stavu jedovaté. Domorodci jejich šťávu prý používají jako protijed na hadí uštknutí či bodnutí jedovatým hmyzem. Vařením se ale údajně oddenky stávají jedlými a lze je použít podobně jako brambory.

Jak se prášek používá

Arrowroot se dá koupit v podobě bílého prášku v prodejnách zdravé výživy a ve vybraných lékárnách. Tento jemný prášek neobsahuje žádný tuk a kromě toho, že výborně zahušťuje, omáčku či jiný pokrm nenaruší žádnou příchutí, protože je bez chuti. Zahušťuje i při nízké teplotě, a tím pádem je perfektní pro přípravu omáček a pudinků, které jsou citlivé na teplo. Jeho zahušťovací schopnosti jsou dvakrát silnější než zahušťovací schopnosti pšeničné mouky. Navíc nezakalí jídlo jako mouka a nenese v sobě křídovou příchuť jako kukuřičný škrob, a proto je vhodný i na zahušťování ovocných omáček a šťáv.

5 věcí, které byste o prášku arrowroot měli vědět

  1. Je bezlepkový, bez obilnin a paleo-přátelský – extrahuje se tradičnějším a šetrnějším způsobem, bez použití vysokého tepla a chemikálií, je tedy přirozeně bezlepkový, bez obilnin, vhodný pro vegany a paleo-šetrný.
  2. Může nahradit kukuřičný škrob i zahušťovadlo – je lepšího alternativou kukuřičného škrobu, je bez chuti, nechává jídlo nezakalené a nepokazí přirozenou chuť jídla.
  3. Můžete ho používat při pečení i smažení – může být součástí směsi mouček (např. s kokosovou, mandlovou, …), při smažení do těstíčka, aby bylo křupavější.
  4. Při používání prášku jako prostředku k zahušťování dávejte pozor na poměry – nemíchá se klasicky 1 : 1. Pokud jej používáte namísto kukuřičného škrobu, měli byste začít s ¼ nebo ½ požadovaného množství kukuřičného škrobu. Nejdříve si vždy rozdělejte požadované množství ve studené vodě, uvidíte konzistenci a až potom ho přidávejte do jídla, jinak vám z omáčky zůstane želé a vždy ho přidávejte ke konci vaření, protože mu k přípravě stačí malá teplota.
  5. Má řadu zdravotních výhod – jelikož není moučný a je bezlepkový, ocení ho lidé s trávicími obtížemi, je lépe stravitelný, má hodně vlákniny a je sytý. Dále obsahuje mnoho železa, draslíku, vitamínu B. Je výborný pro funkci metabolismu, srdce, cirkulace krve a imunitního systému.