Jak vybrat zimní pneumatiky?

Vzhledem k zákonům v naší zemi si musí každý řidič umět vybrat zimní pneumatiky pro své auto. Ty díky svým vlastnostem nejen mnohem lépe zabírají na samotném sněhu, ale samozřejmě mají i lepší brzdné vlastnosti a zajistí lepší ovladatelnost vozidla. Podívejte se stručně na to, jak u této povinnosti se zimními pneumatikami postupovat.

Návod, jak vybrat zimní pneumatiky

Pokud potřebujete na letošní sezónu vybrat zimní pneumatiky, je ideální si zjistit poslední testy těch nejznámějších modelů. Ty vám jasně a objektivně prozradí, jak si která pneumatika poradí v různých situacích.

Budete tak mít v ruce objektivní pomůcku, podle které můžete vybírat. Určitě vás při jejich studiu zarazí i to, že ty nejdražší rozhodně nemusí být ty nejlepší.

Cena a značka zimních pneumatik

Pokud však mluvíme o ceně, na ty nejlevnější zimní pneumatiky z Číny se také nevyplatí spoléhat. Často totiž nesplňují řadu evropských testů, a tak se mohou stát velmi nebezpečnými. Raději byste neměli pomýšlet na to, co se může stát, pokud taková nekvalitní pneumatika při vyšší rychlosti nevydrží a praskne.

Je proto dobrou volbou vsadit na kvalitní a osvědčené značky, případně si nechat poradit od prodejce. Dávejte také pozor na to, že každá zimní pneumatika musí být vybavena symbolem sněhové vločky, která označuje její schopnost zvládat jízdu na sněhu.

Velikost pneumatik

Důležité je zvolit tu správnou velikost zimních pneumatik. Tu najdete přímo ve vašem velkém technickém průkazu, popřípadě je napsána na vašich současných pneumatikách. Pokud budete zimní pneumatiky kupovat bez disků, kupte úplně stejný rozměr, aby nebyly problémy s jejich přezouváním.

Důležitá je samozřejmě i kvalita vzorku, která však u nových pneumatik není problém. Vzorek na nových pneumatikách je vždy dostatečný.

Samozřejmě s každým rokem užívání kvalita zimních pneumatik klesá, a tak se raději vyvarujte nákupu těch použitých. Nejen že mohou mít již velmi špatný vzorek, ale jejich měkkost se během let mohla už téměř vytratit, a tak vám nepomohou tolik, jako ty nové.

Výměna zimních pneumatik

Co se týče výměny pneumatik, není příliš doporučováno měnit pouze dvě pneumatiky a dvě staré nechat. Pokud se pro toto řešení přeci jen rozhodnete, je nutné, aby dvě nové pneumatiky byly na jedné nápravě a dvě staré na druhé nápravě. Vhodnější však je vzhledem k bezpečnosti a jízdním vlastnostem vyměnit všechny pneumatiky najednou. Tato investice se vám jistě vyplatí.