Jak vybrat tyčový mixér?

Tyčový mixér patří k základním a praktickým potřebám každé moderní domácnosti. Díky tyčovému mixéru můžete rozšířit váš jídelníček o mnoho dalších receptů. V době malých dětí jde o téměř nevyhnutelný kuchyňský spotřebič. Abyste však byli spokojeni, potřebujete si vybrat ten správný tyčový mixér, který přinese očekávaný užitek. Při výběru mixéru postupujte podle této metodiky.

Podle čeho si vybrat tyčový mixér

Použití

V první řadě je třeba, abyste promysleli, jak tyčový mixér v kuchyni nejčastěji využijete. Tato skutečnost pak rozhoduje o tom, kolik nástavců bude třeba přikoupit. Tyčové mixéry mohou totiž nejen mixovat, ale i sekat, krájet, drtit či šlehat.
Výkon a výdrž

U vybraného tyčového mixéru se zajímejte o jeho výkon. Na trhu jsou mixéry s výkonem od 300 – 1000 W. Čím větší výkon mixér má, tím větší má mnohdy také i výdrž.

Rychlost

Dalším faktorem při výběru tyčového mixéru je nabídka rychlosti. Některé mixéry nabízejí až dvacet rychlostí. Nenechte se však oklamat, to nemusí být to nejlepší.

Rozdíl mezi jednotlivými stupni je tak minimální, že to ani neoceníte. Lepší je raději 5 více výrazných rozdílů rychlosti.

Mytí

Při výběru tyčového mixéru má významný vliv i to, jak se bude po použití spotřebič mýt. Některé tyčové mixéry jsou jednolité a mohou se mýt od nečistot pouze pod tekoucí vodou. Tyčové mixéry, které lze rozložit na několik součástek, je možné obvykle mýt v myčce na nádobí.

Obsluha

Při nákupu tyčového mixéru je důležité, jak se vám bude obsluhovat. Obsluha mixéru musí být jednoduchá a bezpečná. Podívejte se, zda je mixér přehledně označen. Zajímejte se o váhu mixéru.

Uvědomte si, že ho budete dlouho držet v jedné ruce, a tak by neměl vážit více než 1 kilogram (čím méně, tím samozřejmě lépe). Rukojeť tyčového mixéru musí být pevná a vyrobena z materiálu, který nebude klouzat z ruky. Ideální je, když je rukojeť pogumovaná.

U tyčových mixérů se můžete setkat se zapínáním na stisk nebo takovým, kdy musíte spínač neustále držet. Trvalé držení představuje větší bezpečnost vůči riziku přehřátí spotřebiče.
Materiál, z kterého je tyčový mixér vyroben

Jedním z rozhodujících prvků pro výběr mixéru je materiál, ze kterého je převážná část spotřebiče vyrobena. Na výběr máte mixéry plastové a kovové.

Plastové tyčové mixéry jsou sice levnější, ale s nimi není vhodné mixovat horké pokrmy.

Navíc nechtěný pád mixéru na zem může mít za následek rozbití a nefunkčnost přístroje. Kovové mixéry jsou odolnější, zato mají vyšší hmotnost.

Cena

A nebyla by to vzorná hospodyňka, kdyby nedívala při nákupu tyčového mixéru na cenu. Ty nejlevnější tyčové mixéry seženete už cca za 300 korun, ale jejich životnost je minimální, údržba je náročná, příslušenství nulové a bezpečnost na bodu mrazu.

Někdy není vhodné přehnaně šetřit. Ty nejdražší tyčové mixéry u nás stojí i více než 6 000 korun. Zkuste hledat zlatou střední cestu.