Jak si zjednodušit úklid s pomocí robotického vysavače?

Robotické vysavače už dávno nejsou novinkou. Tito praktičtí pomocníci jsou dnes již běžnou součástí mnoha domácností. V obchodech už najdete množství vysavačů, které se od sebe liší svým výkonem, funkcemi či designem.
Možná jste už zvažovali jejich koupi. Viděli jste to v televizi, či u souseda a říkali jste si – vyplatí se to? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A jak si vybrat ten správný robotický vysavač?

Jak si vybrat toho správného pomocníka?

Ruku na srdce, vysávání je oblíbenou činností jen málokoho z nás. Většině z nás dělá dobře, když se této úklidové činnosti může zbavit. Naštěstí jsou tu pomocníci, kteří nám umí tyto činnosti usnadnit. Robotické vysavače mají však své výhody i nevýhody. Pokud tedy právě uvažujete nad koupí takového pomocníka, zvážit byste měli jeho pro i proti.

Výhody robotických vysavačů

  • Pracují za vás. Robotické vysavače pracují samostatně. Na vás zbývá pouze jejich zapnutí – a i to ve většině případů můžete načasovat. Po vysávání se dokáží vrátit do dokovací stanice a oznámí vám i to, že mají plný zásobník.
  • Dokáží vysát různé typy povrchů. V závislosti na typu vysavače dokáží vysát plovoucí podlahy, dlaždice i koberce. Mnohé modely dokonce disponují funkcí antibakteriálního čištění, což je ideální pro domácnosti s malými dětmi či alergiky.
  • Neruší. Hlavně v porovnání s klasickými vysavači jsou robotické vysavače zpravidla nehlučné. V případě, že vysavač disponuje funkcí plánování vysávání, můžete jeho činnost načasovat i na dobu, když právě nejste doma.

 Nevýhody robotických vysavačů

  • Nedostatečné čištění. Ne každý vysavač zvládne všechny typy povrchů. Některé typy vysavačů navíc posbírají z podlahy jen větší chuchvalce, ale na drobnou špínu nestačí. Případně mohou mít problémy s vysáváním rohů místností. Počítejte tedy s tím, že jednou za čas budete muset vzít do ruky i klasický vysavač.
  • Časté vyprazdňování. Zejména ve srovnání s klasickými vysavači mají robotické vysavače menší zásobníky, s čímž souvisí i potřeba jejich častějšího vyprazdňování.
  • Nedokonalé funkce. Ne všechny vysavače jsou dokonale naprogramované. Tak se může stát, že vám budou narážet do nábytku, zamotají se do kabelů nebo vám spadnou ze schodů.

Kvalitnější robotické vysavače mají zpravidla méně nevýhod a dokáží pracovat opravdu kvalitně. Ale ruku na srdce – kdo z nás si může dovolit investovat do těch nejdražších technických vymožeností?
Vyplatí se však koupit i levnější robotické vysavače? Zkušenosti uživatelů hovoří o tom, že rozumnější je raději našetřit si nějakou tu tisícovku a sáhnout alespoň po modelech střední třídy. Takové dražší kousky vás určitě nezklamou. Přece jen, robotický vysavač si kupujete na dlouhá léta a taková investice se určitě vyplatí.

Při výběru robotického vysavače zvažujte i uspořádání vaší domácnosti. Pokud máte například nábytek na nízkých nožičkách, investujte do takového pomocníka, který se pod nábytek vejde.
Při komplikovaném členění pokojů, které jsou odděleny vysokými prahy či schody, musíte počítat s tím, že vysavač vyčistí pouze ty části, kde se umí dostat.
Pro domácnosti s koberci vyhledejte robota, který dokáže zvyšovat svůj výkon právě při jejich vysávání.

Pokud důkladně zvážíte vaše potřeby, určitě se vám podaří vybrat takový kousek, který vám výrazně usnadní život. A z dosud neoblíbeného vysávání se možná stane váš koníček.