Jak vybrat robotický vysavač?

Jak vybrat robotický vysavač

Robotický vysavač je výmyslem 21. století, jehož existenci nejvíce ocení hospodyňky a vlastně všichni ti, kteří chtějí mít zase o jednu domácí práci méně. V tomto případě mluvíme o vysávání. Princip robotického vysavače je zcela jednoduchý. Robotický vysavač funguje naprosto sám, dokáže se bez vaší asistence pohybovat po bytě na základě senzorů, které snímají místnost. V případě, že mu náhodou dojde baterie, dokáže se sám vrátit na svou základnu a po plném nabití pokračovat v úklidu tam, kde přestal. Zatímco vysavač pracuje, vy si například můžete v klidu zajít do své oblíbené kavárny.




Robotický vysavač nezvládne všechny povrchy

Jako první kritérium, které bereme v úvahu, je  typ podlahy. I robotické vysavače mají své limity a hodí se spíše na tvrdé podlahy (PVC, plovoucí podlahy, laminát, vinyl, dlaždice, apod.).

Je možné je používat i na koberce s vláknem, které nepřesahuje 1,5 cm na výšku. Ani nejdražší robotický vysavač si neporadí s koberci, které mají vyšší chlupy.

Rozloha a členitost – investovat se vyplatí

Rozloha a členitost jsou jedny z nejčastějších chyb, které lidé během výběru robotického vysavače dělají. Nejčastěji však kupují levnější modely, které jsou určeny pro malé místnosti a navigačně na větší rozlohy zkrátka nestačí.

U dražších vysavačů počítejte s tím, že si poradí s více členitými byty, díky vysoce kvalitní navigaci a senzorem až do rozlohy 180 m2 (rekordman dokonce i přes 400 m2).

U levnějších modelů je třeba očekávat, že jsou upraveny do místností či bytů o rozloze kolem 60 m2. Pokud chcete vědět, do jak velkého prostoru jsou vhodné ty nejlepší robotické vysavače, doporučujeme přečíst si recenze na webu.

Sací výkon

Sací výkon je nejčastějším argumentem, proč si nekoupit robotický vysavač. Nicméně čísla lžou. Tradiční vysavače musí dopravit prach skrze dlouhou hubici, což již z principu vyžaduje vyšší výkon. Naopak u robotických vysavačů je nádobka na prach ihned za sacím otvorem. Výkon robotických vysavačů je tedy dostačující.




Filtry

Filtrace je také kritériem, ve kterém byste se měli, minimálně, orientovat. Buď má vysavač vlastní prachové filtry nebo tzv. HEPA filtry, které jsou nejúčinnější a dokáží odfiltrovat i částečky prachu velké 0,0003 milimetru. Tyto filtry jsou proto vhodné pro alergiky a astmatiky.

Nevýhodou však je, že se musí alespoň 1x za 3 měsíce vyměnit, což zvyšuje náklady na provoz robotického vysavače.

Navigace je alfa a omega robotického vysavače

Navigace je, dalo by se říci, alfou a omegou vnitřku robotického vysavače. Na základě navigace a senzorů se robotický vysavač pohybuje po místnosti a určuje nejefektivnější trasu vysávání.

Většina levnějších modelů cestuje skrz vaši místnost zcela náhodně, bez jakékoliv logiky (navíc vysaje v průměru jen 70% místnosti).

Dražší vysavače využívají laserové, infračervené či ultrazvukové senzory, GPS navigaci nebo zabudovanou kameru.

Díky tomu dokáží fungovat efektivně, rychleji, nenarážejí do nábytku a obvykle jsou schopny vysát až 98% plochy místnosti. Nikdy však nebude dosaženo 100% plochy místnosti. To koneckonců není dosaženo ani při klasickém luxování.

Vybírejte s rozumem, ale i za pomoci recenzí

Chcete-li vybrat dobře, doporučujeme vyhledat například test robotických vysavačů od nezávislých organizací, kde se můžete nechat inspirovat a číst recenze zákazníků, ale nezapomeňte dbát na svůj selský rozum.