Jak účinně vyčistit mobil od virů a bakterií?

Koronavirus změnil naše životy a my se musíme přizpůsobovat. Domácí karanténa, home office, zvýšená desinfekce, nošení roušky… To slyšíme z každé strany a je třeba to opravdu dodržovat.
Viry se však rády drží i na površích, kde dokáží poměrně dlouho přečkat. Pokud vám odborníci doporučují vydezinfikovat i kliky v domě a bytě, toalety, vodovodní baterie, spínače na světlo … čili věci, kterých se po příchodu domů dotýkáme jako první, je to výborný nápad. Ale myslete i na svůj mobil, který denně berete do rukou mnohokrát, přikládáte si ho k ústům a obličeji. Podle některých výzkumů se ho denně dotkneme přes 2000x (použijeme ho v průměru 76x), zatímco tváře jen 500x.
Víte, jak si správně vyčistit mobil (ale i klávesnici a myš k počítači), a to nejen během koronaviru, ale  i v období chřipkové či jiné epidemie?

Jak dlouho vydrží virus na mobilu?

Již před osmi lety zjistili mikrobiologové, že na mobilech se nachází několikanásobně více bakterií než na toaletní míse! A následující testování to potvrdily.
Záleží samozřejmě na tom, z jakého je materiálu. Podle výzkumu jsou největším problémem plastové materiály. Na nich se koronavirus udrží až 5 dní. Běžně se na displeji drží virus 4 dny. Sklo, keramika a běžné kovové povrchy udrží virus dva až tři dny. Na polypropylenu se uchytí na cca 16 hodin a nejlépe je na tom hliník – z něj zmizí virus během dvou až osmi hodin. Výzkum v nemocnicích zase ukázal, že více než 99% smartphonů zaměstnanců nemocnic obsahovaly potenciálně patogeny a bakterie.

Jak si správně vyčistit mobil?

V první řadě to dělejte pravidelně. Nejen teď, když si o tom přečtete u nás nebo někde jinde. Udělejte to vždy, když přijdete z míst, kde se nacházelo větší množství lidí, jako jsou obchody, pošta, nemocnice ap. Před čištěním se doporučuje mobil vypnout a přirozeně, umýt si ruce.

Ideální jsou dezinfekční vlhčené ubrousky, které obsahují 70% koncentraci isopropylalkoholu. Ubrouskem vyčistěte boční strany, přední i zadní a také spodní, kde se nachází mikrofon a máte tam přiložené ústa. Pokud máte mobil v pouzdře, obalu, vyndejte ho a ten vyčistěte také. Bakterie se rády zachycují v jamkách a mezírkách.

Nepoužívejte na displej běžné alkoholové dezinfekční prostředky, abyste si ho nepoškodili. Raději sáhněte po speciálních vlhčených ubrouscích, případně si vezměte jemný hadřík. Pokud nosíte brýle, určitě máte hadřík z mikrovláken – ten je vhodný.
Navlhčete hadřík vlažnou vodou s trochou mýdla (to naruší tělo virů a nejenže se smyjí, ale také zničí). Pak dosucha otřete.

Proč ne běžné čistící prostředky?

Protože jsou nejednou příliš agresivní pro displej většiny mobilů. Jsou totiž potaženy ochrannou vrstvou, která chrání displej proti mastnotě a vodě. Čisticími prostředky s abrazivními vlastnostmi (neboli takovými, které obrušují, poškrábou) můžete tuto vrstvu narušit a displej nenávratně poškodit.

Nepoužívejte ani alkoholové dezinfekce, případně odličovače. Odborníci nedoporučují používat ani běžné papírové kapesníky, kuchyňské papírové utěrky, či toaletní papír, který má tendenci žmolkovatět, a tak přenášet nečistoty na další místa. Navíc některé jsou vyrobeny tak, že poškrábou jemný displej mobilu.

Vyčistěte si také klávesnici a myš

Nezapomeňte ani na čištění notebooku, klávesnice či myši. Existují přípravky určené konkrétně na čištění monitorů. Klávesnici můžete vyčistit stlačeným vzduchem nebo speciálním gelem, který připomíná plastelínu. Rozlije se do každé mezírky a nečistoty zůstanou na hmotě přilepené. Povrch pak utřete navlhčeným hadříkem.
U myší může být čištění i drsnější. Pozor si však dávejte na optický senzor na spodní straně. Povrch přetřete dezinfekčními vlhčenými utěrkami a pak osušíte.