Jak vybrat přilbu nebo helmu na in-line brusle?

Jízda na in-line bruslích je v současnosti velmi oblíbenou sportovní činností, avšak podle zdravotníků také velmi nebezpečnou. Odborníci se shodli, že právě při jízdě na bruslích dochází nejčastěji k vážným úrazům, a to hlavně hlavy. Za těmito úrazy však ve velkém procentu případů stojí nezodpovědnost sportovce, kteří při bruslení nepoužívají chrániče. Těmi nejzávažnějšími úrazy jsou traumata hlavy. Dbejte na svou bezpečnost, pořiďte si na in-line jízdu pořádnou přilbu! Jak si správně vybrat přilbu vám poradíme v následujících řádcích.

Podle čeho si vybrat přilbu nebo helmu na in-line brusle

Velikost

Pokud si chcete v obchodě vybrat přilbu na in-line brusle, nejprve musíte znát její velikost. Existují různé velké přilby na in-line brusle, které nesou označení UNISEX, M a L. UNISEX se rovná obvodu hlavy 52 – 57 cm, pod velikostí M se skrývá obvod hlavy 54 – 57 cm a pod velikostí L se skrývá obvod hlavy 58 až 60 cm.




Většina helem však dnes už má stahovací mechanismus, se kterým si můžete velikost nastavit. Pokud velikost hlavy nevíte, změřte si ji. Obvod hlavy se měří přibližně dva centimetry nad obočím. Metr při měření obvodu hlavy veďte okolo hlavy těsně nad ušima.

Certifikát bezpečnosti

Pohlídejte si, aby přilba na in-line brusle měla osvědčení o skutečné bezpečnosti.

Musí dobře sedět

Pokud si chcete dobře vybrat přilbu na in-line ježdění, je nutné, abyste byli trpěliví a přilby si důkladně vyzkoušeli. Nespokojte se hned s tou první přilbou, která vám padne do ruky.

Přilbu si nasaďte na hlavu, dotáhněte a zkuste se hýbat, jako kdybyste jezdili na bruslích. Při zkoušení si všímejte, zda vám helma na hlavě dobře sedí, nikde se nehýbe, netlačí ani nedře.

Prodyšnost

Pohlídejte si odvětrávání přilby. Čím více je helma na in-line bruslení prodyšná, tím lépe.

Větrání představují otvory, které jsou kryty bezpečnostní síťkou, která zabraňuje průniku kamínků, větviček atd.

Jak vybrat přilbu podle stylu jízdy

Přilbu na in-line brusle si vždy vyberte také s ohledem na styl bruslení (a také podle toho, kde jezdíte).

Tak například pro výlety na bruslích a časté ježdění na bruslích je lepší koupit si lehkou, extra odvětrávanou přilbu, naopak pro agresivní styl jízdy (např. na U rampě) je třeba, aby helma byla mohutnější, kompaktní a hlavně uzavřena (jen tak vás může pořádně při pádu ochránit).

Výstelka

Přilbu na in-line brusle si můžete vybírat i podle výstelky, ta může být v přilbě připevněna na pevno nebo může být snímatelná. Snímatelná výstelka představuje vysoký komfort, snadnou údržbu a možnost si ji upravit podle potřeby.




Snímatelnou výstelku můžete snadno vyprat a vložit zpět do helmy. V případě, že výstelka je v přilbě zafixována na pevno, je vhodné, abyste ještě na hlavě měli čelenku nebo šátek, případně tenkou čepici.

Kšilt helmy

V obchodech se můžete setkat s helmami na in-line brusle bez kšiltu nebo s kšiltem. Helmy s kšiltem pak můžeme rozdělit do dalších dvou kategorií, na ty s kšiltem připevněným na pevno a s odnímatelným kšiltem.

Kšilt vás chrání nejen před sluníčkem, ale také před zraněním kamínky, větvičkami a podobně. Kšilt u helem pro agresivní in-line bruslení musí být integrován.

Cena

Dalším vodítkem při nákupu přilby na in-line brusle jsou peníze. Nejnižší cena dětských přileb se pohybuje okolo 250 korun. Nejnižší cena helem pro dospělé se pohybuje okolo 500 korun. Ty nejdražší přilby pro in-line bruslení stojí přes 1200 korun. Mějte však na paměti, že vybrat přilbu podle vysoké ceny nepředstavuje vždy to nejlepší.