Jak vybrat právníka na rozvod?

V případě rozvodu budete ve většině případů potřebovat služby právníka. Jsou lidé, kteří se před soud postaví sami, ale až na výjimky není toto řešení vhodné ani v případě rozvodu. Právník samozřejmě stojí peníze, ale na druhou stranu jeho absence může stát peněz mnohem více. Jak si správně vybrat právníka na rozvod?




Proč je dobré platit za právní pomoc? I když se někomu na první pohled může zdát, že si jednoduše přečte zákony a tedy, že právníka nepotřebuje, situace bývá složitější. Na rozdíl od vás se pro právníka nejedná o situaci výjimečnou, ale spíše o rutinu. Řeč zákonů je nejednoznačná a je to váš právník, kdo jí porozumí tak, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější. Právník lépe odhadne možné reakce soudů a v neposlední řadě ví, na co máte nárok a co můžete očekávat. Zvláště nevýhodné je se služeb právníka zříci při sporném rozvodu, ve kterém druhá strana, tedy váš manžel/ka, právnických služeb využívá.

Co je třeba, pokud potřebujete vybrat právníka:

  • odhodlání
  • doporučení
  • známí

Nejlepší řešení, jak vybrat právníka

Kdy právní pomoc nepotřebujete? V případě, že se rozvádíte ve spíše kamarádském duchu, kdy místo konfrontace panuje vzájemný respekt a snaha druhému neublížit, stejně jako vzájemná shoda na rozdělení majetku, péči o děti, eventuálním výživném a dalších věcech, pak skutečně stačí přijít k soudu bez právní pomoci a bezbolestně se rozvést.

V jiných případech je lepší se na právníka obrátit.

Pokud svého ověřeného právního poradce, který by zároveň nebyl rodinným známým, nemáte, je vhodné dát na doporučení přátel, známých (tím známým může být i onen rodinný přítel-právník) či příbuzných, toto platí zejména ve velkých městech, kde úroveň právníků kolísá.

V menších městech je s každým právníkem spojená určitá pověst, podle které se můžete orientovat. Pokud i tato cesta zklame (což se nestává moc často), ptejte se v práci, vašich známých a podobně.

Pokud ani toto nevyjde, nezbývá než hledat na internetu, po inzerátech, nebo naslepo zaklepat na dveře advokátní kanceláře. Velké advokátní kanceláře mohou mít velkou prestiž, tedy i cena bude vyšší, ale jejich zaměřením nemusí být (a nebývá) zrovna rodinné právo, také od nich nemůžete očekávat příliš osobní přístup, který hraje při rozvodovém řízení velkou roli.




Předem se zeptejte na cenu, ať nejste nepříjemně překvapeni. Také chtějte vědět, zda má dotyčný právník zkušenosti s rozvodem a rodinným právem.

V případě sociální nouze spojené například s domácím násilím se můžete zkusit obrátit na organizace nabízející sociální pomoc včetně právní pomoci.

Výměna právníka

Kdy se zbavit vašeho právníka? Pokud s právníkem nebudete spokojeni, najděte si nového. Toto rozhodnutí však dobře zvažte, vaše spory s právníkem nemusí být nutně proti smyslu věci. Právník má k celé záležitosti větší odstup než vy a hodnotí věci s chladnější hlavou.

Například právníkem navrhovaný kompromis, který se vám může zdát nepřijatelný, je nejvýhodnějším řešením v konečném důsledku i pro vás. Pokud však máte pocit, že váš právník nerespektuje vaše přání, spolupráci s ním ukončete.

Tip, jak si vybrat právníka

Nemějte z právníků zbytečný strach. Jsou to také lidé.

Varování

Vždy se předem informujte o ceně, ať se vyhnete nedorozuměním.