Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu?

Zachycuje dešťovou vodu? Ještě ne? Tak to byste měli tuto alternativu zvážit. Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Jen si představte, kolik vody se utratí při letním zavlažování zeleniny. Důležitým faktorem však je vybrat si vhodnou nádrž na dešťovou vodu.

Proč je dobré mít nádrž na dešťovou vodu

A proč vůbec chytat dešťovou vodu? Shromažďovat dešťovou vodu na zahradě je velmi užitečné. Proč? Můžete díky tomu zalévat zdarma a navíc s vodou bohatou na živiny. Voda je měkká, neobsahuje vysoké koncentrace solí ani chloru a má správné chemické složení.
Svádět dešťovou vodu můžete ze všech pevných povrchů na zahradě – střechy domů, pergoly, garáže či zahradního domku.

Na co je možné dešťovou vodu využívat

Dešťovou vodou můžete nejen zalévat zahradu, ale také v ní můžete vyprat prádlo, splachovat s ní záchod nebo umývat automobil. Tuto vodu, kterou používáme například na praní, je třeba vyčistit. Poslouží vám k tomu například filtry. Ty je možné sehnat externě nebo se dají rovnou zabudovat do nádrže.

Dešťová voda vám ušetří nemalé peníze, navíc je zahradě i domácnosti, a především přírodě prospěšná. V podstatě si můžete využíváním dešťové vody ušetřit až polovinu výdajů za vodu. Nádrž na dešťovou vodu máte kdykoliv k dispozici. Vodu lze přivádět do domu pomocí trubek.

Kdy je vhodné pořídit si nádrž na dešťovou vodu

Pokud se rozhodnete sbírat si dešťovou vodu také, je třeba zvolit si vhodnou nádrž na takovou vodu. Variant je velmi velké množství.

Můžete si odebírat vodu čistě pro účely zalévání zahrady nebo si ji přivádět potrubím domů a využívat pro zalévání květin, praní a další činnosti.

Jaké druhy nádrží na vodu existují

Vodní nádrže

Jedna z variant, kam odvádět vodu, jsou vodní nádrže v podobě zahradních rybníčků a jezer. Toto řešení má své nevýhody. Voda by měla mít další přítok, aby byla okysličována a netvořily se v ní silice. Hodí se pouze pro některé typy zahrad.

Podzemní a nadzemní nádržky na vodu

Vybrat si můžete nadzemní nebo podzemní nádrže na vodu. Nadzemní nádrž je samonosná. Instalace tohoto řešení je rychlá a také levná, ale hodí se jen pro krátkodobé skladování dešťové vody. Podzemní nádrž nabízí velmi estetické i praktické řešení. Dešťovou vodu můžete skladovat dlouhodobě, navíc si voda udržuje optimální teplotu, která je kolem 16 stupňů Celsia.
Retenční nádrže

Nabízí několik konstrukčních variant. Při výběru je však nutné zohlednit materiál a typ půdy. Jílovitá půda vyžaduje pořízení dvouplášťové nádrže, aby se nádrž snadno nezabořila hlouběji, než je třeba.

Samonosné nádrže

Vyrábí se v kulatém i hranatém tvaru. Má velmi nízkou hmotnost a velmi snadno se obsluhuje. Využijete je především na chatách či chalupách. Plastovou nádrž je možné pořídit v různých objemech.

Betonové nádrže

Jsou nejoblíbenějším variantou. Hodí se i tam, kde je vysoká hladina spodní vody. Jsou velmi těžké a také nákladné na dopravu a montáž.

V případě, že nechcete do nádrže na dešťovou vodu investovat množství peněz, levnější alternativou je plastová nádoba na dešťovou vodu.

Svařované nádrže

Vyrábějí se z polyetylenových desek. Vyznačují se nízkou pořizovací cenou, hrozí zde však praskání v místech svařených spojů. Je lepší proto tuto nádrž nejprve obetonovat