Jak vybrat lyžařské brýle?

Aby se vám dobře lyžovalo, je třeba mít kvalitní lyžařské brýle. Lyžařské brýle nejsou žádným rozmarem, díky nim máte možnost při lyžování dobře vidět. Lyžařské brýle vás také chrání před případným úrazem, větrem a sluncem. Správný výběr lyžařských brýlí je důležitý, pár tipů se dočtete dále.

Co je na výběr lyžařských brýlí třeba:

  • lyžařská helma
  • vědět, kde budete nejvíce lyžovat

Podle čeho a jak lyžařské brýle vybírat

Podle pohlaví

V první řadě vybírejte podle toho, zda jste muž, žena nebo chcete koupit brýle pro dítě. Jednotlivé lyžařské brýle se mezi sebou liší hlavně designem, kromě toho jsou např. dámské lyžařské brýle menší.

Důležité je důkladně vyzkoušet

Lyžařské brýle si vždy vyzkoušejte, abyste věděli, zda vám sedí, nebo ne. Nezapomeňte si přitom vzít i helmu, abyste věděli, zda jsou s ní brýle na lyžování kompatibilní. Brýle vás nesmí tlačit. To, jaká skla jsou reálně v brýlích, běžte vyzkoušet na přímé světlo (ven), umělé vám nikdy nic moc dobrého a přesného neřekne (zkresluje).




Při zkoušení by brýle měly obkreslovat klenbu hlavy, měly by dobře sedět. Mezi lyžařskými brýlemi a helmou nesmí zůstat příliš velký prostor, ale také ani ne příliš volný prostor. Lyžařské brýle totiž chrání obličej i vůči náporu chladu při jízdě.

Podle podmínek lyžování

Lyžařské brýle vybírejte podle podmínek, v nichž nejčastěji lyžujete (dobrých světelných, večerní lyžování, špatné podmínky, …). V nabídce dnes máte lyžařské brýle čiré, tmavé, dioptrické a zrcadlové.

Pokud jezdíte za různých světelných podmínek, je pro vás vhodnější pořídit si dvoje brýle, než mít jen jedny. Pokud lyžujete za světla, vybírejte skla oranžová nebo citrónově žlutá.

V případě ostrého slunce sáhněte po brýlích s tmavě hnědými zorníkem. Večer, za šera, jsou vhodné čiré zorníky. V případě, že nechcete kupovat hned několik lyžařských brýlí, kupte fotochromatické lyžařské brýle, které se ztmaví podle aktuální situace.

Světelná propustnost

Při výběru lyžařských brýlí berte ohled i na citlivost vašich očí na světlo. Podle nich volte brýle s určitým stupněm propustnosti. Tato propustnost je na brýlích označena písmeny S od 0 – 4.

  • S 0 – má propustnost 80 – 100%. Skla jsou čirá nebo jsou lehce tónovaná.
  • S 1 – propustnost brýlí je 43% – 80%, kdy jsou skla hnědá, modrá, růžová nebo šedá.
  • S 2 – propustnost brýlí je 18% – 43%, přičemž jsou to lyžařské brýle ideální do Alp. Tyto brýle mají zorníky středně tmavé (modré, hnědé).
  • S 3 – mají lyžařské brýle propustné 8 – 18%, tyto brýle jsou tmavé a zrcadlové a jsou ideální pro jarní pobyt v Alpách nebo na ledovci.
  • S 4 – jsou lyžařské brýle speciálně ledovcové brýle s propustností 3 – 8%. Používají je také skialpinisti a horolezci.

Filtry spektra

Při výběru brýlí si všímejte filtrů jednotlivých složek spektra. O co jde? S těmito filtry dosáhnete pohodlného vidění v zimě, za slunce a na sněhu, kdy jinak zůstává člověk oslepen. Filtry spektra tomu dokáží zabránit. Na trhu máme hned několik typů:

a) Neutrální – tedy filtr, který nepohlcuje vůbec nic.
b) Zesvětlovač – filtr, který tlumí modrou barvu a vyzdvihuje žlutou, zelenou a červenou. Jde o tzv. atenuátor.
c) Blokátor – filtr, který modrou barvu zcela blokuje.

Lidé si nejvíce kupují brýle s atenuátorem.

Další faktory výběru

Lyžařské brýle vybírejte i podle dalších funkcí, které mohou mít. Lyžařské brýle například mohou mít polarizační skla, která zabraňují nepříjemnému odrazu světla, čímž se zlepšuje viditelnost.

Polstrování

Při výběru lyžařských brýlí se dívejte i na jejich polstrování, které znamenají komfort a zabránění průniku chladu a vody do brýlí. Čím více propracované je polstrování, tím vyšší je i cena lyžařských brýlí.

Materiál lyžařských brýlí

Dalším důležitým prvkem při výběru lyžařských brýlí je materiál, ze kterého jsou brýle vyrobeny. Na výběr máte z akrylátových a polykarbonátových skel.




Brýle s akrylátovými zorníky jsou mnohem levnější, avšak jde o materiál nekvalitní, neodolný vůči poškrábání a pohled přes ně je zkreslený. Polykarbonátové zorníky mají větší životnost, jsou odolné jak vůči rozbití, tak i poškrábání.

Větrání a Anti-fog vrstva

Váš výběr lyžařských brýlí by mělo ovlivnit i větrání, které zabraňuje zamlžování brýlí. U některých brýlí je větrání vytvořené přímo v zornici. Vedle větrání je zde důležitý boj proti zamlžování.

Proti zamlžování vám pomůže speciální vrstva Anti-fog, která zabraňuje kondenzaci vody na brýlích. Zamlžení by měl dále zabránit tzv. dvojitý zorník, kdy mezi zorníky je zatavená vrstva vzduchu, která je mimo jiné dobrý tepelný izolant. Některé lyžařské brýle mají dokonce i malé odvětrávání.

Přiléhání gumy brýlí

I když se to nezdá, tak důkladné prohlédnutí gumy kolem rámu není vůbec od věci. U lyžařských brýlí je nutné, aby guma na lyžařských brýlích přiléhala k helmě. Její rozepínání se nesmí křížit s klipem na helmě. Na tento fakt nezapomínejte! Má to vliv na komfort, životnost i kvalitu lyžařských brýlí.

Dioptrie nejsou problém

Pokud nosíte dioptrické brýle, můžete si koupit lyžařské brýle s dioptriemi nebo takové, které vám umožní nošení brýlí pod lyžařskými brýlemi. Takové brýle pak mají označení OTG.

Cena

Ty nejlevnější akrylátové brýle si můžete pořídit za cca 500 – 600 korun. Naopak ty nejdražší se u nás prodávají i za 5000 korun (tyto brýle jsou však už i se zabudovanou kamerou a WiFi připojením).