Jak vybrat lezečky?

Lezečky jsou nedílnou výbavou každého horolezce. V současnosti jsou nejčastěji využívány na umělých horolezeckých stěnách. Samotné boty na lezení představují nemalou investici, a proto je vhodné při jejich výběru postupovat opatrně. Obvykle se doporučuje si lezečky půjčovat, abychom zjistili, jaký typ je pro nás dobrý a až potom, po otestování, se rozhodnout pro jejich nákup. Jak si je tedy vybrat? Na co při jejich výběru přihlížet?




Co jsou to vlastně lezečky

Je to jen slangový výraz pro lezecké boty. Jde o nejobvyklejší název pro speciální obuv, využívanou při skalním lezení a boulderingu. Pro zlepšení přilnavosti mají obvykle lezecké boty na vnější straně vrstvu z gumy, zvyšující tření se skálou (případně s úchyty na umělé stěně).

Druhy lezeckých bot

Nazouvačka – je lezecká bota bez použití šněrování. Drží na noze pomocí gumiček nebo suchého zipu. Je velmi lehká, praktická na obouvání a vyzouvání. Nazouvací lezecké botě je přisuzována optimální ohebnost a cit. Vyžaduje však dobrou muskulaturu nožní klenby a doporučuje se už zdatným lezcům.

Nízké lezečky – jsou nejrozšířenějším typem. Bota a šněrování usnadňují držení na noze. Vykrojení v oblasti kotníku zaručuje velkou volnost pohybu v kloubu.

Lezečky s vyšší botou – tyto boty chrání kotník a jsou používány především v horách, kde je třeba zaklínování nohama o spáry a klimatické podmínky jsou drsnější než na cvičných skalách či umělých stěnách.

Materiál na lezecké boty

Bota bývá v drtivé většině případů z kůže nebo ze syntetické kůže. Materiál musí být odolný. Vnitřní podšívka je bavlněná nebo ze syntetických vláken. Gumy, z nichž jsou vyráběny podrážky, prošly značným vývojem, co se týká přilnavosti. Obecně jsou vyráběny z přírodní gumy s přídavkem přírodní pryskyřice podporující přilnavost a poddajnost. Podrážka se někdy také nazývá “lepička”.




Výběr lezeckých bot podle velikosti

U lezeckých bot musí být pravidlem, aby na noze držely velmi pevně a z toho důvodu si vybírejte lezečky s menším číslem, než si vybíráte klasické boty. Noha v nich musí být dokonale pevná, aby nedošlo k posunu. Každý má jiný tvar nohy a lezecké boty je třeba vybírat i podle toho.

Při prvním nazutí musí lezečky tlačit, ne mnoho, ale měly by. Pokud tlačí na všech místech stejně, tak se jedná o ideální lezecké boty, pokud tlačí někde víc, tak si vyberte jiný tvar.

Výběr lezeckých bot podle zkušeností

Začátečníci potřebují lezecké boty především na trénink, proto je vhodné vybírat pohodlnější lezečky, avšak ne volné. První lezečky ani nemusí být drahé. Chcete-li lepší lezečky, volte podle vašich zkušeností. Když se dostanete z umělé stěny na skálu, tak je vhodné učinit první investici do kvalitnějších lezeček.

Výběr lezeckých bot podle skály

Všechna skaliska mají svou strukturu a odlišnou tvrdost a podle toho se odlišuje i typ lezeckých bot. Tato kritéria platí především pro zkušené lezce. Pro pískovcové skály je vhodné vybírat měkké lezecké boty, a naopak pro tvrdé žulové nebo čedičové stěny jsou zapotřebí lezecké boty s tvrdou špičkou. Pro umělé stěny volte vždy univerzálně lezečky střední tvrdosti.

Výběr lezeček podle šněrování

Šněrovací lezecké boty  jsou absolutně nejlepší, protože si u nich regulujete těsnost. Oblíbené jsou také lezecké boty se suchým zipem.

Nejméně doporučenou variantou jsou lezecké boty nazouvací, ty neposkytnou takovou těsnost, kterou si uživatel může regulovat.